Wykorzystywanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych do optymalizacji podatkowej

Wykorzystywanie funduszy inwestycyjnych zamkniętych do optymalizacji podatkowej /fot. Fotolia
W dniu 8 maja Ministerstwo Finansów wydało pierwsze ostrzeżenia dotyczące możliwości wykorzystywania funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) do optymalizacji podatkowej, która może zostać zakwestionowana przy wykorzystaniu klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Treści informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów jest jednak istotna nie tylko dla podmiotów korzystających z FIZ-ów w strukturach swoich grup, lecz dla wszystkich podatników.

W wyniku kontroli przeprowadzonych przez służby skarbowe doszło do ujawnienia scenariusza, którego wdrożenie pozwalało zminimalizować obciążenia podatkowe FIZ-ów. Na wstępie należy przypomnieć, że do końca 2016 r. podmioty te były zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). FIZ-y były z tego powodu – mimo ograniczeń dotyczących charakteru posiadanych aktywów – instytucjami chętnie wykorzystywanymi przez inwestorów. Jednak w wyniku przyjętej przez Sejm w ostatnich dniach listopada 2016 r. nowelizacji ustawy o CIT, zwolnienie przysługujące FIZ-om zostało znacząco ograniczone od 1 stycznia 2017 r. W szczególności, opodatkowane zostały dochody płynące z udziału FIZ w spółkach nieposiadających osobowości prawnej (np. spółkach jawnych, komandytowych, czy też w luksemburskich podmiotach działających w formie SCSp).

Autopromocja

Konsekwencją zmian stanu prawnego były dynamiczne zmiany w strukturach, które dotychczas funkcjonowały w oparciu o preferencyjnie traktowane FIZ-y. Jeden ze scenariuszy wzbudził szczególne zainteresowanie organów skarbowych. Polegał on na zbyciu przez FIZ udziałów w SCSp na rzecz polskiej spółki kapitałowej („SPV”). Zakup aktywów przez SPV był finansowany środkami pozyskanymi z emisji obligacji, których nabywcą był FIZ. Rezultatem takiej operacji było powstanie po stronie FIZ przychodów z tytułów:

i) zbycia udziałów SCSp (zwolnione z CIT); oraz

ii) odsetek od nabytych obligacji (zwolnione z CIT).

SPV miała możliwość obniżania przychodów pochodzących z udziału w zyskach SCSp o ponoszone koszty odsetek od obligacji.

Choć, jak wskazywano w ostrzeżeniu, każda sytuacja powinna być rozpatrywana w sposób indywidualny, to zastosowanie opisanego schematu – zdaniem służb skarbowych – sugeruje, że jego wdrożenie było formą agresywnej optymalizacji podatkowej. Według MF, wskazuje na to m.in. nieuzasadnione wykorzystanie skomplikowanej struktury; nieracjonalny sposób finansowania operacji, możliwość braku rzeczywistych transferów gotówki, korelacje pomiędzy wysokościami kwot wysokości odsetek i potencjalnych przychodów SPV, a także czas przeprowadzenia operacji skorelowany ze zmianami w opodatkowaniu FIZ-ów. W takich sytuacjach może mieć zatem zastosowanie „klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania”, co będzie skutkować brakiem neutralności podatkowej efektów przeprowadzonych operacji.

Ostrzeżenia wskazują, że służby skarbowe błyskawicznie przyjrzały się działaniom podejmowanym przez przedsiębiorców korzystających przed styczniem 2017 r. z FIZ-ów. Choć w piśmie MF został opisany tylko jeden sposób zminimalizowania obciążeń podatkowych wynikających ze zmian w przepisach podatkowych, należy uczulić wszystkich podatników, aby podejmując decyzje mogące korzystnie wpłynąć na ich sytuację podatkową, znajdowały one oparcie głównie na przesłankach biznesowych lub gospodarczych – zwłaszcza jeśli do końca 2016 r. korzystali z FIZ-ów.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

W tym celu, przed przystąpieniem do działań mogących pozytywnie wpłynąć na rozliczenia podatkowe, warto rozważyć przeprowadzenie weryfikacji, czy istnieje ryzyko potencjalnego zastosowania przez służby skarbowe klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – zwłaszcza w kontekście wystarczającego uzasadnienia biznesowego przeprowadzanej transakcji.

Autor: Tomasz Miszograj, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...