Kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od osób prawnych

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szereg przypadków, w których podatku CIT w ogóle nie należy płacić albo wpływających na obniżenie podatku do zapłaty. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Przychody niepodlegające opodatkowaniu - przychodów takich w ogóle nie ujmujemy w składanych deklaracjach oraz zeznaniach podatkowych.

Autopromocja

Podatku dochodowego od osób prawnych nie płacimy od:
- przychodów uzyskanych z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej,
- przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach,
- przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Do takich czynności możemy zaliczyć zbycie rzeczy przez osobę niebędącą właścicielem, zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości bez zachowania formy aktu notarialnego.

Podatkiem tym nie są również objęte przychody (dochody) armatorów opodatkowanych podatkiem tonażowym.

Polecamy: Podatki 2011

 Dochody wolne od podatku (zwolnienia przedmiotowe) - to dochody wymienione w art. 17 ustawy o CIT. Podatnik uzyskujący przychody ze źródeł, z których dochody są wolne od podatku, nie uwzględni ich przy obliczaniu podatku CIT.

Oznacza to, że od tej grupy dochodów nie zapłacimy podatku dochodowego od osób prawnych. Pamiętajmy jednak, że obliczając podatek musimy wykazać w składanych deklaracjach i zeznaniach podatkowych przychody uzyskiwane ze źródeł z których dochód jest wolny od podatku. Dochód wolny od podatku odejmujemy od podstawy opodatkowania.

Wolne od podatku są między innymi dochody osiągane poza terytorium Polski przez podatników posiadających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski. Warunkiem zwolnienia takich dochodów są postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej przez Polskę.

Ustawodawca przewidział zwolnienia przedmiotowe dla zrzeszeń, stowarzyszeń, fundacji realizujących ustawowo określone, społecznie użyteczne cele. Warunkiem zwolnienia jest jednak przeznaczenie uzyskanych dochodów na realizację społecznie użyteczne celów statutowych.

Podmioty takie jak spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego oraz samorządowe jednostki organizacyjne prowadzące działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej korzystają ze zwolnienia dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Wyłączenia przedmiotowe przychodów

W ustawie zostały wymienione również przychody, które nie są przychodami podatkowymi. Oznacza to, że określone przychody ewidencjonujemy w księgach rachunkowych, ale nie uwzględnimy ich przy obliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych. Są to więc przychody od których nie zapłacimy podatku.

Pośród takich przychodów znajdują się między innymi pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, również kwoty naliczonych lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym także od udzielonych pożyczek albo kredytów.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...