Podatek minimalny w ustawie CIT – jak się przygotować?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
podatek minimalny CIT / shutterstock

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym z 29 października 2021 r. wprowadziła nową kategorię podatku CIT – tzw. podatek minimalny. Wbrew pierwotnym doniesieniom, obejmie on nie tylko największe korporacje, ale także zwykłe przedsiębiorstwa, które ponoszą straty lub wykazują znikome dochody. 

Czym jest podatek minimalny w ustawie CIT? 

Pierwotnie podatek ten miał obowiązywać już w 2022 r., jednak wejście w życie nowych regulacji zostało odroczone do 1 stycznia 2024 r. Wraz z odroczeniem nowych obowiązków zmienione zostały także niektóre zasady rozliczania nowej daniny. Przedsiębiorcy zyskali czas na zapoznanie się z regulacjami, który powinni dobrze wykorzystać.

Autopromocja

Kogo dotyczy nowy podatek minimalny w ustawie CIT? 

Podatek minimalny skierowany jest do spółek i podatkowych grup kapitałowych posiadających siedzibę na terytorium RP, a także zakładów zagranicznych przedsiębiorstw działających w Polsce, które spełnią poniższe warunki:

  • poniosą stratę za dany rok kapitałowy ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe, albo
  • osiągną udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%.

Kogo nie dotyczy podatek minimalny w ustawie CIT? 

Jednocześnie ustawodawca przewidział wyłączenia od opodatkowania dla wybranych grup podatników:

  • podatnicy rozpoczynający działalność – do 3 lat od rozpoczęcia działalności,
  • przedsiębiorstwa finansowe,
  • podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali o 30% mniejsze przychody w stosunku do poprzedniego roku,
  • podmioty o prostej strukturze właścicielskiej,
  • niektóre podmioty wchodzące w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada bezpośrednio co najmniej 75% udziałów,
  • tzw. mali podatnicy CIT,
  • spółki komunalne,
  • podatnicy postawieni w stan upadłości bądź likwidacji,
  • spółki świadczące głównie usługi ochrony zdrowia,
  • podatnicy, których rentowność w jednym z trzech ostatnich lat podatkowych wyniosła powyżej 2%.

Szczególnie istotny wydaje się ostatni warunek, wprowadzony do porządku prawnego nowelizacją, która weszła w życie z początkiem tego roku. W praktyce bowiem podatnik, który w danym roku osiągnąłby rentowność przekraczającą 2%, mógłby uniknąć obowiązku uiszczenia nowej daniny przez kolejne trzy lata.

Kalkulacja podatku minimalnego 

Stawka podatku minimalnego wynosi 10% podstawy opodatkowania. którą stanowi suma poniższych składników:

  • 1,5% wartości przychodów spółki innych niż pochodzących z zysków kapitałowych
  • koszty finansowania dłużnego, które zostały poniesione na rzecz podmiotów powiązanych, przekraczające wartość 30% podatkowej EBITDA
  • kwota poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów usług lub praw niematerialnych przekraczających wartość 3 mln PLN plus 5% podatkowej EBITDA

Ostatnia nowelizacja przepisów przewiduje także alternatywną metodę ustalania podstawy opodatkowania. Podatnik będzie mógł wybrać sposób ustalania podstawy opodatkowania, która stanowić będzie 3% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym.

Dodatkowo minimalny podatek dochodowy będzie można odliczać w kolejnych latach podatkowych od podatku obliczonego na zasadach ogólnych, za następujące po sobie trzy lata podatkowe, które rozpoczną się bezpośrednio po roku, w którym podatnik uiścił minimalny podatek dochodowy.

Czy można uniknąć podatku minimalnego? 

Nowa kategoria podatku budzi wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Choć faktyczny obowiązek wyliczenia podatku minimalnego pojawi się dopiero w marcu 2025 r., przedsiębiorcy już teraz powinni przeanalizować swoją sytuację i zastanowić się nad wdrożeniem rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia obciążeń podatkowych wynikających z podatku minimalnego

W tym celu podatnicy generujący straty podatkowe i osiągający niskie rentowności będą musieli dokładnie przeanalizować swoje rozliczenia i wykonać istotny nakład pracy w celu oszacowania oraz w miarę możliwości ograniczenia potencjalnych skutków wdrożenia nowej daniny w ich przedsiębiorstwie.

 Autor: Remigiusz Fijak – Partner Associate ID Advisory

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...