REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie rozliczenia CIT za 2022 r. Na co uważać?

Agnieszka Stachurska
dyrektor Biura Rachunkowego SCS należącego do Grupy Kancelarii Prawnych Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Rozliczenie CIT za 2022 r. Na co uważać?
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie CIT za 2022 rok będzie bardziej skomplikowane. Wszystko za sprawą Polskiego Ładu. Podatnicy powinni zwrócić szczególną uwagę zarówno na korzystne zmiany, na których mogą zyskać, jak i na nowe obowiązki. O czym warto pamiętać w rozliczeniu za 2022 rok?

Rozliczenie CIT za 2022 rok. Uchylenie 15e

Polski Ład wprowadził uchylenie bardzo niekorzystnego dla wielu przedsiębiorców przepisu art. 15e ustawy o CIT, który nakazywał limitowanie kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych, jeżeli ich nabycie przekroczyło określony próg. W efekcie wiele podmiotów, działających w grupach kapitałowych miało wyższą podstawę opodatkowania CIT, na skutek braku możliwości rozliczenia usług niematerialnych świadczonych na ich rzecz. Przepis ten był na tyle szeroko skonstruowany i interpretowany przez organy podatkowe, że podatnicy dla bezpieczeństwa często wykluczali z kosztów realne usługi, które powinni odliczyć.

REKLAMA

Autopromocja

Korzystna zmiana w zakresie 15e ustawy o CIT niesie za sobą jeszcze jeden „benefit” dla podatników, otóż mogą oni rozliczyć uprzednio nieodliczone kwoty kosztów usług niematerialnych, które były objęte limitem z 15e ustawy o CIT, przez kolejnych 5 lat podatkowych wstecz, czyli tak jakby w tym okresie art. 15e ust 9 ustawy o CIT obowiązywał. Oznacza to konieczność uwzględnienia w kalkulacji CIT nieodliczonych kwot metodą FIFO, czyli w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę te koszty, które pierwsze się przedawnią. Niestety organy podatkowe nie pozwalają na jednorazowe odliczenie wszystkich nieodliczonych kosztów, lecz nakazują kalkulację limitu tak jakby 15e dalej obowiązywał. Innymi słowy podatnik powinien ustalić teoretyczny wskaźnik (5% EBITDA plus 3 mln zł) za 2022 r. i uwzględnić nieodliczone wcześniej koszty z uwagi na 15e w wysokości odpowiadającej temu limitowi.

Ulgi podatkowe

Polski Ład to także nowe ulgi podatkowe oraz korzystne zmiany w dotychczas obowiązujących ulgach. Podatnicy, którzy będą chcieli wykazać te ulgi w deklaracji podatkowej powinni się dobrze przygotować, ponieważ nie każda z ulg jest jasna i oczywista, a często literalne rozumienie przepisów nie pokrywa się z podejściem fiskusa wyrażanym w interpretacjach indywidualnych.

Ulgi innowacyjne jak ulga na produkcję próbną i wprowadzenie na rynek nowego produktu, ulga na robotyzację oraz ulga na innowacyjnych pracowników są nowymi rozwiązaniami, które w praktyce często są potwierdzane przez podatników w drodze interpretacji, ponieważ zakres wykorzystywanych pojęć nie jest do końca jasny i precyzyjny w ustawie.

REKLAMA

Z kolei w uldze badawczo rozwojowej wprowadzono pozytywną zmianę polegającą na zwiększeniu procentowego rozliczenia tej ulgi. W konsekwencji podatnicy rozliczający ulgę B+R w deklaracji powinni zwrócić uwagę na nowe, wyższe progi, a ci którzy chcą dopiero rozpocząć korzystanie z ulgi z reguły mogą poprzestać na dokładnej analizie licznych dostępnych już interpretacji podatkowych, jeżeli stan faktyczny nie budzi wątpliwości. Dodatkowo umożliwiono jednoczesne korzystanie z B+R i IP Box, co w przypadku wielu przedsiębiorców spowoduje znaczny spadek zobowiązań podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga sponsoringowa na działalność CSR (społecznie użyteczną) także została wprowadzona Polskim Ładem. Ulga ta pozwala na dodatkowe odliczenie do 50% kosztów poniesionych na wsparcie określonych zadań z dziedziny kultury, sportu lub szkolnictwa wyższego. W ramach tej ostatniej kategorii uwzględniane są niektóre rodzaje wsparcia rozwoju pracowników, jak na przykład studia podyplomowe. W związku z tym przedsiębiorcy przed złożeniem rozliczenia powinni zweryfikować czy prowadzili działalność w którymś z zakresów objętych ulgą.

Finansowanie dłużne

Koniec roku podatkowego to konieczność weryfikacji kosztów związanych z finansowaniem dłużnym. Od 1 stycznia 2022 r. mamy istotną zmianę w tym zakresie polegającą na wpisaniu do ustawy, że istotne jest jedno z kryteriów: nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przewyższa 3 mln zł albo 30% rocznego EBITDA. Spójnik „albo” zmienia bardzo sytuację wielu podatników, którzy będą musieli część kosztów finansowania dłużnego wyłączyć z kosztów podatkowych. Zmiana w tym zakresie będzie niekorzystna tym bardziej, że wielu przedsiębiorców posiłkowało się kapitałem zewnętrznym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom finansowym spowodowanym przez COVID.

Koszty i przychody podatkowe na przełomie roku

Wielu przedsiębiorców zapomina o bardzo istotnej kwestii prawidłowego rozpoznania przychodów i kosztów podatkowych, które powstają na przełomie roku, a także korekt tych pozycji. Jeżeli chodzi o przychody należy wziąć pod uwagę fakt, że część dokumentów dotyczących 2022 r. może być wystawiona w 2023 r. co należy skorygować odpowiednio w księgach. Jeżeli chodzi o koszty – należy rozróżnić konsekwencje w przypadku księgowania w 2023 r. kosztów pośrednich, które należy rozpoznać w dacie księgowania oraz kosztów bezpośrednich, które jeżeli dotyczą 2022 r. powinny być rozpoznane w kalkulacji CIT za 2022 r. Co istotne koszty pośrednie, czyli takie które dotyczą wydatków związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale nie mają bezpośredniego wpływu na uzyskiwanie przez nie przychodu.

Estoński CIT

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się Estońskim CIT-em, należy pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji CIT-E8, nawet jeśli w danym roku nie została wypłacona dywidenda. Chodzi o konieczność wskazania co roku wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów. Zeznanie należy złożyć do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego za poprzedni rok podatkowy.

Warto zaznaczyć, że omówione tematy są tylko niektórymi zagadnieniami z jakimi zmierzą się podatnicy przygotowujący roczne rozliczenie CIT za 2022 r.

Autor: Agnieszka Stachurska, dyrektor zarządzająca biurem rachunkowym Skarbiec Corporate Services z grupy Kancelarii Prawnych Skarbiec

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA