Wątpliwości interpretacyjne wokół estońskiego CIT

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
estoński CIT / ShutterStock

Wdrożenie tzw. estońskiego CIT do polskiego systemu podatkowego ustanowiło ciekawą alternatywę w stosunku do klasycznego opodatkowania CIT. Kolejne nowelizacje istotnie stwarzają łatwiejszą przestrzeń do wdrażania i stosowania tego rozwiązania, choć niektóre kwestie pozostają nadal problematyczne i rodzą wiele niepewności wśród podatników, stąd tak wielu z nich dąży do rozwiązania swych wątpliwości, szukając odpowiedzi w interpretacjach podatkowych.  

Estoński CIT a umowa spółki cichej

Interpretacje indywidualne z 1 lutego 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.806.2022.1.SG oraz 8 lutego 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.807.2022.2.SG przyniosły bardzo interesujące rozstrzygnięcie. Podatnik zapytał fiskusa, czy fakt bycia stroną umowy spółki cichej, wyłącza – w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT— możliwość skorzystania z estońskiego CIT.

Autopromocja

Warto zauważyć, że na krajowym gruncie brak jest regulacji w zakresie konstrukcji spółki cichej zarówno w kodeksie cywilnym, jak i kodeksie spółek handlowych. Pomimo tego, ten rodzaj stosunku prawnego funkcjonuje normalnie w obrocie gospodarczym. W doktrynie wskazuje się, że spółka cicha polega na niejawnym uczestniczeniu jednego podmiotu (wspólnik cichy) w zysku wypracowywanym przez przedsiębiorstwo prowadzone we własnym imieniu przez inny podmiot (przedsiębiorcę) - w zamian za wniesienie wkładu. Dlatego też spółka cicha nie występuje jako podmiot prawa. Wspólnik będący przedsiębiorcą, który prowadzi przedsiębiorstwo, ponosi całą odpowiedzialność z tego tytułu, natomiast wspólnik cichy nie odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli.

Zatem fakt bycia stroną umowy spółki cichej nie znajduje odzwierciedlenia w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT jako posiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Nie stanowi to okoliczności, która uniemożliwiałaby skorzystanie z estońskiego CIT.

Estoński CIT: kontrowersje wokół wydatków związanych z samochodami osobowymi

Interpretacja indywidualna z 14 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.696.2022.1.AND przyniosła zaskakujące rozstrzygnięcie w zakresie rozliczania kosztów związanych 
z użytkowaniem samochodów osobowych na cele mieszane.

Fiskus uznał, że w związku z ustalaniem wartości ukrytych zysków przy użytkowaniu samochodów osobowych pod uwagę należy brać wydatki ujęte w kwocie brutto. Organ przy interpretowaniu tej sytuacji odniósł się do art. 3 ust. 1 pkt 31 i art. 28 ust. 2  ustawy o rachunkowości stwierdzając, iż definicje wynikające z powyższych przepisów nie są tożsame z definicją „wydatku”. Wydatkiem wg fiskusa jest bowiem wypływ środków pieniężnych, a koszt lub cena nabycia nie jest z tym tożsame. Dla przykładu odpisy amortyzacyjne są kosztem podatnika, ale nie wydatkiem. 

Mając na uwadze powyższe, przy ustalaniu wartości ukrytych zysków z tytułu wykorzystywania na cele mieszane aut osobowych przez podatnika, należy brać pod uwagę kwotę brutto, czyli z uwzględnieniem VAT wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki eksploatacyjne

Powyższa interpretacja wzbudza wiele wątpliwości wśród podatników, ponieważ na gruncie art. 28m ust. 4 ustawy o CIT jednoznaczne powinno być, że dotyczy to kosztów podatnika w ujęciu księgowym. 

Wypłaty dla wspólników a estoński CIT

Dyrektor KIS nieoczekiwanie stwierdził w interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.217.2022.1.IM, że dobrowolne umorzenie części udziałów stanowi dla podatnika ukryty zysk.

Fiskus podkreślił przy tym, że świadczeniem, które stanowić będzie ukryty zysk, 
w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być oceniane w kontekście świadczenia równoważnego dywidendzie. Tego rodzaju świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, gdy podatnik, dokonując czynności prawnej, osiąga taki sam rezultat, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy. 

Z takim poglądem nie zgodził się WSA w Gliwicach. W wyroku z 27 grudnia 2022 r. (sygn. akt 
I SA/GL 1122/22) WSA stwierdził, iż fiskus dokonał błędnej wykładni art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Zasadnie podniesiono w orzeczeniu, że do powstania dochodu z ukrytych zysków dochodzi w przypadku gdy wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału lub zmniejszenia wartości udziału wypłacane jest z zysku. W związku z tym nie obejmuje umorzenia łączącego się z obniżeniem kapitału zakładowego, które nie następuje z zysku. 

Jak słusznie wskazał WSA, jeśli w każdym przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki czy ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce mielibyśmy mieć do czynienia z ukrytym zyskiem, zupełnie zbędny byłby element dotyczący zysku w treści przepisu art. 28m ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT.

Podsumowując, świadczenie otrzymane przez wspólników, które wynikało z obniżenia kapitału zakładowego, nie jest ukrytym zyskiem. Wskazać należy, że ustawodawca w sposób nie do końca jasny dokonał kwalifikacji umorzenia udziałów jako ukryte zyski, jak również nie wskazał, że za ukryty zysk można traktować tylko umorzenie z zysku z okresu, gdy podatnik podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Autor: Maciej Różycki, Prawnik, ID Advisory

Księgowość
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

pokaż więcej
Proszę czekać...