Zakup usług poza SSE nie pozbawia zwolnienia z CIT

Zakup usług poza SSE nie pozbawia zwolnienia z CIT /fot. Fotolia
Dochód z działalności prowadzonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE) w części dotyczącej nabywanych od podmiotu zewnętrznego usług, niezbędnych dla realizacji umowy, może być także objęty zwolnieniem z podatku CIT. Zakup towarów i usług od podmiotów spoza strefy nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 2 grudnia 2016 r. (sygn. akt I SA/Wr 1097/16).

Autopromocja

Stan faktyczny

Spółka produkuje części dla branży motoryzacyjnej. Swoją działalność prowadzi na terenie SSE na podstawie uzyskanego zezwolenia. W ramach działalności produkowane części bywają przekazywane do podwykonawców działających poza SSE do powierzchniowego wykończenia (np. poniklowania). Spółka wystąpiła o interpretację, czy całość dochodu uzyskanego ze sprzedaży wyrobów, na których zewnętrzni podwykonawcy wykonali usługi, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych (zob. art. 17 ust 1 pkt 34 updop).

Zdaniem spółki zwolnienie podatkowe przysługuje jej w odniesieniu do całości dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży wyrobów gotowych, nawet jeśli niewielką część prac przy nich wykonali podwykonawcy.

Stanowisko organu podatkowego

Zdaniem Izby skarbowej proces produkcyjny jest zaliczony do działalności prowadzonej na terenie SSE, jeśli jest wykonywany przez spółkę, a nie w części przez podwykonawcę operującego poza SSE. W przypadku spółki działalność podwykonawców nie ma charakteru pomocniczego, ale stanowi etap produkcji podstawowej.

Zdaniem Izby skarbowej dochód uzyskany ze sprzedaży produktów, odpowiadający fazie produkcji wymagającej udziału i realizowanej przez zewnętrznych kooperantów, powinien być opodatkowany na zasadach ogólnych. Spółka zaskarżyła interpretację do sądu administracyjnego.

Stanowisko Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Sąd stwierdził, że przy tak wyspecjalizowanym procesie produkcji nie jest możliwe, aby spółka działająca w SSE wszystkie czynności w ramach procesu produkcyjnego wykonywała samodzielnie, bez pomocy podmiotów zewnętrznych. Zdaniem WSA „zakup towarów i usług od podmiotów zewnętrznych nie prowadzi automatycznie do utraty zwolnienia podatkowego w części odnoszącej się do tych zakupów”. Przy ocenie warunku wykonywania działalności na terenie strefy organy podatkowe powinny uwzględnić takie okoliczności jak: zakres usług wykonywanych przez podmioty zewnętrzne, ich charakter, wykonywanie podstawowych czynności procesu produkcyjnego na terenie strefy przez zatrudnionych przez podmiot pracowników.

Od redakcji:

Dla przedsiębiorców istotne jest to, że sądy administracyjne dopuszczają zwolnienie z podatku dochodowego całości dochodu ze sprzedaży wyrobu powstałego przy udziale usług zakupionych od podmiotów spoza strefy. Jest tak również w sytuacji, w której usługi świadczone przez podmioty zewnętrzne stanowią jedną z faz produkowanych i sprzedawanych przez podmiot strefowy wyrobów, jeśli produkcja i sprzedaż wyrobów mieści się w zakresie PKWiU określonym w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie SSE. Oczywiście podatkowo bezpiecznie byłoby, żeby nabywane poza strefą czynności nie stanowiły kluczowego elementu procesu produkcyjnego korzystającego ze zwolnienia w strefie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Warto dodać, że w przeszłości organy podatkowe zajmowały korzystne dla podatników stanowisko w zakresie dotyczącym wpływu korzystania z usług spoza strefy na zwolnienie określone w art. 17 ust 1 pkt 34 updop. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 12 sierpnia 2015 r., sygn. IBPB-1-2/4510-115/15/AnK, potwierdził m.in., że korzystanie z magazynów zewnętrznych nie stanowi częściowego „przeniesienia” działalności gospodarczej objętej zezwoleniem poza teren strefy.

Omawiany wyrok WSA jest nieprawomocny, ale zawarte w nim tezy są zgodne z dotychczasowym orzecznictwem NSA (zob. wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 listopada 2014 r., sygn. akt II FSK 2750/12 i sygn. akt II FSK 2887/12).

Marek Smakuszewski

doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”, ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...