Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Radosław Baraniewicz
ekspert podatkowy
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach  wydał 25 marca 2010 r. wyrok dotyczących CIT-owskich implikacji wypłaty dywidendy w formie rzeczowej. W tym precedensowym wyroku – wbrew stanowisku organów podatkowych – uznano, że wypłata takiej dywidendy nie prowadzi do powstania przychodu po stronie wypłacającej spółki.

Jeżeli spółka wypłaca dywidendę w formie rzeczowej (np. przez przeniesienie własności nieruchomości), to po stronie takiej spółki nie powstaje przychód z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy, bowiem nie otrzymuje ona żadnego przysporzenia. Powyższe stwierdzenie to najważniejsza teza wynikająca z wyroku WSA w Kielcach z 25 marca 2010 r. (sygn. I SA/Ke 120/10). 

Autopromocja

Nieruchomość jako dywidenda

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego, detalicznego i wynajmu nieruchomości. Jej Zgromadzenie Wspólników miało zamiar podjąć uchwałę o wypłacie udziałowcom dywidendy w formie rzeczowej; przedmiotem tej dywidendy miała być cześć nieruchomości spółki, o łącznej wartości rynkowej odpowiadającej kwocie zobowiązania z tytułu zysku przeznaczonego do podziału.

W związku z takim stanem faktycznym, spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Celem tego wniosku było ustalenie, czy wypłata dywidendy w formie rzeczowej, w szczególności przekazanie wspólnikom prawa własności nieruchomości, spowoduje po jej stronie powstanie przychodu podatkowego. Pytanie to nawiązywało do kilku interpretacji organów podatkowych, które stwierdzały, że taki przychód powstaje. 

Ten sam pogląd został wyrażony w interpretacji uzyskanej przez spółkę. Dyrektor IS, działając w imieniu Ministra Finansów uznał, że wypłata dywidendy w formie rzeczowej prowadzi – po stronie spółki – do powstania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia rzeczy zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. 

Polecamy: serwis Koszty

Podobnie, jak w innych interpretacjach na ten sam temat, teza ta była zwieńczeniem rozumowania, wedle którego przeniesienie własności nieruchomości tytułem wypłaty dywidendy powinno być traktowane tak samo, jak wypłata dywidendy w formie pieniężnej, poprzedzona sprzedażą nieruchomości. Gdyby spółka wybrała ten drugi sposób postępowania, to – bez wątpienia – na sprzedaży nieruchomości musiałaby rozpoznać przychód zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. 

Nie ma przychodu bez przysporzenia 

Spółka nie zgodziła się z tym stanowiskiem i wniosła skargę do WSA; ten zaś uznał, że skarga była uzasadniona i uchylił zaskarżoną interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że dla powstania przychodu muszą być spełnione przesłanki wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Z przepisu tego można wywnioskować, że nie ma przychodu, jeżeli podatnik nie otrzymuje żadnego przysporzenia.

Odnosząc to do stanu faktycznego sprawy, sąd uznał, że ze względu na cel i charakter dywidendy nie sposób określić, jakie przysporzenie miałoby powstać stronie spółki na skutek wypłaty dywidendy w formie niepieniężnej. Zdaniem sądu, jednostronna czynność prawna polegająca na przeniesieniu prawa własności nieruchomości na wspólnika uprawnionego do dywidendy nie jest czynnością wzajemną (w szczególności: nie jest czynnością odpłatną).

Polecamy: serwis VAT

W tym kontekście sąd podkreślił, że świadczeniu spółki wypłacającej rzeczową dywidendę nie odpowiada żadne świadczenie ze strony wspólnika. Sąd zauważył też, że dywidenda jest – co do zasady – opodatkowana po stronie wspólnika, który ją otrzymuje, a nie po stronie spółki, która ją wypłaca.

Wedle naszych informacji, przedstawione powyżej orzeczenie jest pierwszym rozstrzygnięciem sądowym, które dotyczy pytania, czy dywidenda w formie rzeczowej pociąga za sobą powstanie przychodu po stronie spółki, która tę dywidendę wypłaca. Wcześniej były na ten temat wyłącznie interpretacje organów administracji – jednolicie niekorzystne dla podatników.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 12 ust. 1 Przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności
1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne i różnice kursowe
(…)
Art. 14 ust. 1
Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Źródło: taxonline.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...