Przychodów wspólnych nie można podzielić kluczem przychodowym

Kornelia Kazior
rozwiń więcej
Anna Kiereś
rozwiń więcej
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Przychodów wspólnych nie można podzielić kluczem przychodowym
Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej nie podzieli tak zwanych przychodów wspólnych kluczem przychodowym. Teza ta znalazła potwierdzenie w nowym orzeczeniu WSA we Wrocławiu (nieprawomocny wyrok z dnia 7 czerwca 2011, sygn. akt I SA/Wr 453/11).

Sąd podzielił stanowisko organów podatkowych że przez analogię nie można klucza przychodowego przewidzianego dla kosztów, zastosować dla przychodów wspólnych (zakaz wykładni rozszerzającej dla przepisów formułujących zwolnienia podatkowe).

Autopromocja

Podatnik prowadzący zarówno działalność podlegającą zwolnieniu jak i opodatkowaną, jest zobligowany do wydzielenia organizacyjnego działalności strefowej (zwolnionej z podatku). Obowiązek ten wynika z uregulowań zawartych w rozporządzeniach strefowych (przykładowo art. § 5 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 20008 w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych).

Polecamy serwis: CIT

To na podatniku leży obowiązek udowodnienia, że powstały przychód i koszty dotyczą działalności strefowej bądź pozastrefowej.

W tym celu powinien w księgach rachunkowych dokonać wyodrębnienia.. Dla kosztów wspólnych tj. kosztów które dotyczą zarówno działalności strefowej jak i pozastrefowej, ale których nie można metodą bezpośredniego przypisania odpowiednio rozliczyć, uzasadnione jest zastosowanie klucza wynikającego z art. 15 ust. 2 i ust. 2a ustawy o CIT .

Ustawodawca jednocześnie nie przewidział odpowiedniej regulacji dla przychodów wspólnych. Nie pozwolił również na odpowiednie stosowanie powołanej regulacji dla rozliczenia przychodów. W związku z tym powstaje wątpliwość, czy w obowiązujących przepisach mamy lukę prawną a przede wszystkim jak podatnik ma rozliczyć przychody wspólne.

Przychód wspólny to przychód powstały w związku z prowadzeniem zarówno działalności strefowej jak i pozastrefowej, a którego nie można rozliczyć dokonując bezpośredniego przypisania. Przykładem są np. dodatnie różnice kursowe które powstające od transakcji zakupu rozliczanej jako koszt wspólny np. różnice kursowe od zakupu usługi marketingu.

Podobnie w przypadku odszkodowań wypłacanych w związku z zaistnieniem zdarzeń, których nie można uznać ani za strefowe ani za pozastrefowe np. odszkodowanie OC w związku z uszkodzeniem samochodu wykorzystywanego dla obu działalności.

W przedmiotowej sprawie sąd podzielił dotychczasowe stanowiska organów podatkowych. Tym samym jeśli nie jest możliwe ustalenie, czy dany przychód korzysta w całości ze zwolenianie albo nie można go bezpośrednio przypisać do działalności strefowej oraz pozastrefowej, podatnik powinien całość przychodów opodatkować na zasadach ogólnych.
Przyjęcie takiej zasady niesie za sobą skutek w postaci zmniejszenia kwoty dochodu podlegającej zwolnieniu od podatku a podwyższenie podstawy opodatkowania.

Co za tym idzie, wolniej będzie następowała konsumpcja przyznanej pomocy publicznej.
Mając na uwadze obowiązujące przepisy, należy uznać stanowisko WSA we Wrocławiu za prawidłowe. Niemniej na uwagę zwraca rozbieżność dotycząca możliwości podziału kosztów wspólnych i jednoczesnego braku możliwości podziału przychodów wspólnych.

Ustawodawca nie przewidział w przepisach prawnych rozwiązania tego problemu. Niestety brak podstawy prawnej do zastosowania przy podziale przychodów wspólnych analogicznego klucza alokacji jak przy kosztach wspólnych jest niewątpliwie czynnikiem działającym na niekorzyść podatników.

Polecamy:Co zmieniło się w VAT od 1 lipca 2011 r.?

Kornelia Kazior, konsultant podatkowy ECDDP
Anna Kiereś, Kierownik Zespołu ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych ECDDP

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...