REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to są przychody ze wspólnego źródła

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna) albo inny podatnik podatku dochodowego od osób prawnych uzyskuje przychody ze źródła, które jest jednocześnie źródłem przychodów dla innych podatników mówimy, że uzyskuje ona przychody ze wspólnego źródła.

Podatnicy uczestniczący ze wspólnym źródle przychodów mogą być podatnikami zarówno podatku dochodowego od osób prawnych, jak również podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych. Wspólne źródło może być dla podatnika jedynym źródłem przychodu albo jednym z wielu źródeł przychodu.

Autopromocja

Przychody ze wspólnego źródła każdy wspólnik (podatnik posiadający udział we wspólnym źródle) sumuje z przychodami uzyskiwanymi z innych źródeł. Przychód z takiego źródła sumuje z pozostałymi przychodami proporcjonalnie do posiadanych we wspólnym źródle udziałów.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Jeżeli podatnik posiada 25% udziałów we wspólnym źródle, również 25% uzyskanego wspólnego przychodu łączy z pozostałymi przychodami.

W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe. Zasady tej nie zastosują jednak spółki uznawane za osoby prawne w państwie siedziby lub zarządu, w którym podlegają opodatkowaniu w stosunku do całości swoich dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W taki sam sposób podatnik rozliczy związane ze wspólnym źródłem:

 • koszty uzyskania przychodów,
 • wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów,
 • zwolnienia i ulgi podatkowe,
 • obniży dochód, podstawę opodatkowania lub podatek.

Przychody ze wspólnego źródła przychodu to:

1. Przychód z udziału w spółce niebędącej osobą prawną

Są to spółki cywilne, jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne. Spółki niebędące osobami prawnymi nie są podatnikami podatku CIT. Podatek od dochodu uzyskanego przez takie spółki płacą ich wspólnicy, którzy stosownie do posiadanego przez siebie statusu są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych lub fizycznych.

2. Wspólna własność

Współwłasność występuje jeżeli własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom. Źródłem wspólnej własności mogą być rzeczy ruchome oraz nieruchomości.

Przepisy prawa cywilnego znają dwa rodzaje współwłasności - współwłasność ułamkową oraz współwłasność łączną.

3. Wspólne przedsięwzięcie

Są to projekty, w których uczestniczą co najmniej dwa podmioty nie tworzące żadnej formalnej struktury organizacyjnej, np. spółki. Celem realizowanego projektu jest udział uczestniczących w projekcie podmiotów w zysku, który może być efektem wspólnego działania.

4. Wspólne posiadanie

Wspólne posiadanie to sytuacja, w której rzecz znajduje się w posiadaniu więcej niż jednego podmiotu. Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Przychód ze wspólnego posiadania powstanie, gdy współposiadający są albo tylko posiadaczami samoistnymi albo tylko posiadaczami zależnymi. Przychód nie powstanie, jeżeli posiadacz samoistny odda rzecz w posiadanie zależne.

5. Wspólne użytkowanie rzeczy lub praw majątkowych

Użytkowanie to każdy przypadek korzystania i pobierania pożytków z rzeczy lub prawa, niezależnie od tego, na jakiej podstawie prawnej to następuje, a więc również z umowy najmu albo dzierżawy.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Podstawa prawna:
- art. 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 195, art. 252, art. 336 ustawy z 24 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA