Jak ustalić datę powstania przychodu z działalności gospodarczej

REKLAMA
REKLAMA
Są jednak przypadki, gdy przychód powstanie w dacie faktycznej zapłaty, a więc zgodnie z zasadą kasową.
REKLAMA
Przychód otrzymywany z związku z wydaniem rzeczy, zbyciem prawa majątkowego, wykonaniem usługi albo częściowym wykonaniem usługi powstaje, co do zasady, w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi.
Nie możemy go jednak wykazać później niż dzień, w którym wystawiliśmy fakturę albo otrzymaliśmy należność.
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze kwota otrzymana przed wydaniem rzeczy, zbyciem prawa majątkowego, wykonaniem usługi będzie stanowiła przychód do opodatkowania. Przychodu nie stanowią bowiem zaliczki.
Jeżeli więc przed wydaniem towaru albo wykonaniem usługi otrzymaliśmy zaliczkę, to nie wykażemy jej w przychodach. Inaczej będzie w przypadku usług wykonanych częściowo. Zaliczki na poczet częściowo wykonanych usług należy zewidencjonować w przychodach.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Przychodem będzie natomiast należność otrzymana z tytułu wykonanej częściowo usługi. Możemy bowiem umówić się, że w przypadku świadczenia usług, zapłata będzie realizowana jeszcze w trakcie jej wykonywania, po zakończeniu ustalonego etapu prac.
Warunkiem jest określenie kwoty, którą należy zapłacić za wykonanie części usługi. W przypadku częściowo wykonanej usługi przychód powstanie wraz z jej wykonaniem, ale nie później niż w dniu wystawienia faktury za wykonane prace albo uregulowania należności.
Inne zasady rozliczania przychodów przyjęto dla przychodów otrzymywanych w związku ze świadczeniem usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych. W tym przypadku za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego przyjęty w umowie albo w wystawionej fakturze. Okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż rok. Podobne zasady rozliczania przychodów dotyczą usług polegających na dostawie energii elektrycznej, cieplnej i gazu przewodowego.
Polecamy: serwis Koszty
Inne przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, do powstania których nie możemy zastosować zasad ogólnych, powstaną w dacie otrzymania zapłaty, a więc zgodnie z zasadą kasową. W tej dacie powstanie przychód z tytułu kosztów sądowych zasądzonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podstawa prawna
- art. 12 ust. 3a, ust. 3c, ust. 3d, i ust. 3e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA