Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód
REKLAMA
REKLAMA
Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 października 2011 r. (ILPB3/423-281/11-4/KS).
REKLAMA
Aport udziałów do spółki cypryjskiej
Sprawa dotyczyła polskiej spółki kapitałowej, która rozważała odpłatne zbycie wierzytelności, lub ich części na rzecz spółki komandytowo – akcyjnej (dalej: SKA) lub też wniesienie tych wierzytelności tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) i objęcie w zamian akcji tej spółki.
Następnie, spółka zamierzała wnieść akcje spółki komandytowo – akcyjnej aportem do istniejącej spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze.
Wartość nominalna udziałów spółki cypryjskiej wydana w zamian za aport odpowiadać miała rynkowej wartości wnoszonych akcji (wówczas cała wartość aportu zostałaby przekazana na kapitał zakładowy), bądź być niższa (wówczas tzw. agio, czyli nadwyżka wartości akcji spółki komandytowo - akcyjnej wnoszonych aportem, zostałaby przelana na kapitał zapasowy). Wartość emisyjna udziałów w spółce cypryjskiej miała odpowiadać wartości aportu, który z kolei miał być wyceniony według swojej wartości rynkowej.
W związku z powyższym, spółka polska wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy jej przychodem podatkowym z tytułu objęcia udziałów w spółce cypryjskiej, w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo - akcyjnej będzie nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej?
Zdaniem spółki należy odpowiedzieć twierdząco. Spółka zauważyła, że w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie możliwe (w oparciu o art. 14 ust. 1 zdanie drugie oraz ust. 3 ustawy o CIT) ustalenie przez organ podatkowy przychodu podatkowego w innej wysokości, niż wartość nominalna obejmowanych w spółce cypryjskiej udziałów, o ile przedmiot aportu zostanie wyceniony według wartości rynkowej, a jego nadwyżka ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów (akcji) zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Na poparcie swojego stanowiska spółka przywołała orzecznictwo sądów administracyjnych.
Organ przychylił się do poglądu reprezentowanego przez spółkę, jednocześnie odstępując od sporządzenia uzasadnienia prawnego.
Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Polecamy: Kontrola podatkowa
Odmienna interpretacja spowodowałaby podwójne opodatkowanie
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej zasadnie uznał za prawidłowe stanowisko spółki, iż przychodem podatkowym dla spółki wnoszącej aport w postaci akcji SKA będzie wartość nominalna obejmowanych udziałów w spółce, mimo że wartość rynkowa przedmiotu wkładu jest wyższa niż nominalna wartość objętych udziałów. Tym samym, po raz kolejny została potwierdzona ukształtowana linia interpretacyjna i orzecznicza.
Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i objęcie w zamian za ten wkład udziałów (akcji) skutkuje powstaniem przychodu.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objęta w zmian za dokonany aport. Do ustalenia wartości wskazanego przychodu stosuje się także art. 14 ust. 1-3 ustawy o CIT.
W analizie tej kwestii, kluczowe znaczenie ma pojęcie „nominalnej wartość udziałów (akcji)”. Zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy, użycie zwrotu „nominalna wartość udziałów (akcji)” wyklucza zastosowanie innej wartości, przykładowo rynkowej.
Wartość nominalna jest wielkością stałą i obiektywną, która bezpośrednio wynika z umowy lub statutu spółki. Zmiana wysokości nominalnej udziałów (akcji) może zaś nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych.
Należy podkreślić, iż ustalenie przychodu w wysokości innej niż nominalna wartość objętych udziałów prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.
Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji). W rezultacie, podatnik od tego samego dochodu płaciłby podatek zarówno w momencie wniesienia aportu jak i sprzedaży udziałów (akcji) objętych w zamian za ten wkład.
Marta Siedlecka jest starszym konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat