reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 października 2011 r. (ILPB3/423-281/11-4/KS).

Aport udziałów do spółki cypryjskiej

Sprawa dotyczyła polskiej spółki kapitałowej, która rozważała odpłatne zbycie wierzytelności, lub ich części na rzecz spółki komandytowo – akcyjnej (dalej: SKA) lub też wniesienie tych wierzytelności tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) i objęcie w zamian akcji tej spółki.

Następnie, spółka zamierzała wnieść akcje spółki komandytowo – akcyjnej aportem do istniejącej spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze.

Wartość nominalna udziałów spółki cypryjskiej wydana w zamian za aport odpowiadać miała rynkowej wartości wnoszonych akcji (wówczas cała wartość aportu zostałaby przekazana na kapitał zakładowy), bądź być niższa (wówczas tzw. agio, czyli nadwyżka wartości akcji spółki komandytowo - akcyjnej wnoszonych aportem, zostałaby przelana na kapitał zapasowy). Wartość emisyjna udziałów w spółce cypryjskiej miała odpowiadać wartości aportu, który z kolei miał być wyceniony według swojej wartości rynkowej.

W związku z powyższym, spółka polska wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy jej przychodem podatkowym z tytułu objęcia udziałów w spółce cypryjskiej, w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo - akcyjnej będzie nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej?

Zdaniem spółki należy odpowiedzieć twierdząco. Spółka zauważyła, że w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie możliwe (w oparciu o art. 14 ust. 1 zdanie drugie oraz ust. 3 ustawy o CIT) ustalenie przez organ podatkowy przychodu podatkowego w innej wysokości, niż wartość nominalna obejmowanych w spółce cypryjskiej udziałów, o ile przedmiot aportu zostanie wyceniony według wartości rynkowej, a jego nadwyżka ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów (akcji) zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Na poparcie swojego stanowiska spółka przywołała orzecznictwo sądów administracyjnych.

Organ przychylił się do poglądu reprezentowanego przez spółkę, jednocześnie odstępując od sporządzenia uzasadnienia prawnego.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Kontrola podatkowa

Odmienna interpretacja spowodowałaby podwójne opodatkowanie

Dyrektor Izby Skarbowej zasadnie uznał za prawidłowe stanowisko spółki, iż przychodem podatkowym dla spółki wnoszącej aport w postaci akcji SKA będzie wartość nominalna obejmowanych udziałów w spółce, mimo że wartość rynkowa przedmiotu wkładu jest wyższa niż nominalna wartość objętych udziałów. Tym samym, po raz kolejny została potwierdzona ukształtowana linia interpretacyjna i orzecznicza.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustalenie przychodu przy objęciu udziałów w spółce cypryjskiej
Ustalenie przychodu przy objęciu udziałów w spółce cypryjskiej

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama