REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Marta Siedlecka
Ustalenie przychodu przy objęciu udziałów w spółce cypryjskiej
Ustalenie przychodu przy objęciu udziałów w spółce cypryjskiej

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 października 2011 r. (ILPB3/423-281/11-4/KS).

Autopromocja

Aport udziałów do spółki cypryjskiej

Sprawa dotyczyła polskiej spółki kapitałowej, która rozważała odpłatne zbycie wierzytelności, lub ich części na rzecz spółki komandytowo – akcyjnej (dalej: SKA) lub też wniesienie tych wierzytelności tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) i objęcie w zamian akcji tej spółki.

Następnie, spółka zamierzała wnieść akcje spółki komandytowo – akcyjnej aportem do istniejącej spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze.

Wartość nominalna udziałów spółki cypryjskiej wydana w zamian za aport odpowiadać miała rynkowej wartości wnoszonych akcji (wówczas cała wartość aportu zostałaby przekazana na kapitał zakładowy), bądź być niższa (wówczas tzw. agio, czyli nadwyżka wartości akcji spółki komandytowo - akcyjnej wnoszonych aportem, zostałaby przelana na kapitał zapasowy). Wartość emisyjna udziałów w spółce cypryjskiej miała odpowiadać wartości aportu, który z kolei miał być wyceniony według swojej wartości rynkowej.

W związku z powyższym, spółka polska wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy jej przychodem podatkowym z tytułu objęcia udziałów w spółce cypryjskiej, w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo - akcyjnej będzie nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem spółki należy odpowiedzieć twierdząco. Spółka zauważyła, że w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie możliwe (w oparciu o art. 14 ust. 1 zdanie drugie oraz ust. 3 ustawy o CIT) ustalenie przez organ podatkowy przychodu podatkowego w innej wysokości, niż wartość nominalna obejmowanych w spółce cypryjskiej udziałów, o ile przedmiot aportu zostanie wyceniony według wartości rynkowej, a jego nadwyżka ponad wartość nominalną otrzymanych udziałów (akcji) zostanie przekazana na kapitał zapasowy. Na poparcie swojego stanowiska spółka przywołała orzecznictwo sądów administracyjnych.

Organ przychylił się do poglądu reprezentowanego przez spółkę, jednocześnie odstępując od sporządzenia uzasadnienia prawnego.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Kontrola podatkowa

Odmienna interpretacja spowodowałaby podwójne opodatkowanie

Dyrektor Izby Skarbowej zasadnie uznał za prawidłowe stanowisko spółki, iż przychodem podatkowym dla spółki wnoszącej aport w postaci akcji SKA będzie wartość nominalna obejmowanych udziałów w spółce, mimo że wartość rynkowa przedmiotu wkładu jest wyższa niż nominalna wartość objętych udziałów. Tym samym, po raz kolejny została potwierdzona ukształtowana linia interpretacyjna i orzecznicza.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i objęcie w zamian za ten wkład udziałów (akcji) skutkuje powstaniem przychodu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objęta w zmian za dokonany aport. Do ustalenia wartości wskazanego przychodu stosuje się także art. 14 ust. 1-3 ustawy o CIT.

W analizie tej kwestii, kluczowe znaczenie ma pojęcie „nominalnej wartość udziałów (akcji)”. Zgodnie z zasadą racjonalnego ustawodawcy, użycie zwrotu „nominalna wartość udziałów (akcji)” wyklucza zastosowanie innej wartości, przykładowo rynkowej.

Wartość nominalna jest wielkością stałą i obiektywną, która bezpośrednio wynika z umowy lub statutu spółki. Zmiana wysokości nominalnej udziałów (akcji) może zaś nastąpić wyłącznie w trybie przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych.

Należy podkreślić, iż ustalenie przychodu w wysokości innej niż nominalna wartość objętych udziałów prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o CIT, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji). W rezultacie, podatnik od tego samego dochodu płaciłby podatek zarówno w momencie wniesienia aportu jak i sprzedaży udziałów (akcji) objętych w zamian za ten wkład.

Marta Siedlecka jest starszym konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA