Kiedy powstaje przychód z najmu
REKLAMA
REKLAMA
W przedstawionej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 3c ustawy CIT, który stanowi: „Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku”.
REKLAMA
Zgodnie z powołanym przepisem strony mogą się umówić, że usługa świadczona na rzecz jednej ze stron będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych. Najlepiej jeżeli ustalenie takie zostanie dokonane w umowie. Strony mogą więc ustalić, że płatności będą dokonywane co miesiąc, kwartał, pół roku.
Ustawodawca ograniczył jedynie, że okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż rok, a więc płatności z tytułu wykonanej umowy nie mogą być realizowane rzadziej niż raz w roku. Innymi słowy, przynajmniej raz w roku podatnik musi rozpoznać przychód z tytułu usług rozliczanych okresowo.
Oznacza to, że nasza spółka wynajmująca magazyny mogła umówić się ze swoimi kontrahentami co do rozliczeń z tytułu czynszu co pół roku albo jeden raz w roku. Musi jedynie pamiętać, że okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż jeden rok.
REKLAMA
W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego przyjęty w umowie albo w wystawionej fakturze. O ile więc w umowie ustalimy, że usługa będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych i określimy długość okresów rozliczeniowych to z wystawionej faktury może jedynie wynikać długość okresu rozliczeniowego (np. kwartalny czynsz).
W opisanym przypadku czynsz będzie płatny co pół roku albo raz w roku. Przychód powstanie więc ostatniego dnia każdego okresu rozliczeniowego, a więc w ostatnim dniu półrocza albo w ostatnim dniu roku.
Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie
Warto również wspomnieć, że usługa może być rozliczna w jednym roku podatkowym, ale również w dwóch latach podatkowych. Z uwagi na moment rozpoznawania przychodu nie ma znaczenia jak ustalimy okres rozliczeniowy.
Przychód podatkowy powstaje bowiem zawsze na koniec okresu rozliczeniowego ustalonego przez strony, a więc podatnik nie może rozpoznawać przychodu na koniec roku podatkowego. Oczywiście rozpozna przychód na koniec roku podatkowego, jeśli w tym dniu upływa też okres rozliczeniowy.
Polecamy: serwis Koszty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat