| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Kiedy powstaje przychód z najmu

Kiedy powstaje przychód z najmu

Spółka zajmuje się wynajmem pomieszczeń magazynowych. Umowy najmu są zawierane na kilka lat, niekiedy na rok albo dwa lata. Strony umawiają się, że płatności czynszowe będę realizowane w przypadku umów krótszych co pół roku, a w przypadku umów wieloletnich – raz w roku. Kiedy spółka powinna zaewidencjonować przychód z najmu.

W przedstawionej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 3c ustawy CIT, który stanowi: „Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku”.

Zgodnie z powołanym przepisem strony mogą się umówić, że usługa świadczona na rzecz jednej ze stron będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych. Najlepiej jeżeli ustalenie takie zostanie dokonane w umowie. Strony mogą więc ustalić, że płatności będą dokonywane co miesiąc, kwartał, pół roku.

Ustawodawca ograniczył jedynie, że okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż rok, a więc płatności z tytułu wykonanej umowy nie mogą być realizowane rzadziej niż raz w roku. Innymi słowy, przynajmniej raz w roku podatnik musi rozpoznać przychód z tytułu usług rozliczanych okresowo.

Oznacza to, że nasza spółka wynajmująca magazyny mogła umówić się ze swoimi kontrahentami co do rozliczeń z tytułu czynszu co pół roku albo jeden raz w roku. Musi jedynie pamiętać, że okres rozliczeniowy nie może trwać dłużej niż jeden rok.

W przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego przyjęty w umowie albo w wystawionej fakturze. O ile więc w umowie ustalimy, że usługa będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych i określimy długość okresów rozliczeniowych to z wystawionej faktury może jedynie wynikać długość okresu rozliczeniowego (np. kwartalny czynsz).

W opisanym przypadku czynsz będzie płatny co pół roku albo raz w roku. Przychód powstanie więc ostatniego dnia każdego okresu rozliczeniowego, a więc w ostatnim dniu półrocza albo w ostatnim dniu roku.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Warto również wspomnieć, że usługa może być rozliczna w jednym roku podatkowym, ale również w dwóch latach podatkowych. Z uwagi na moment rozpoznawania przychodu nie ma znaczenia jak ustalimy okres rozliczeniowy.

Przychód podatkowy powstaje bowiem zawsze na koniec okresu rozliczeniowego ustalonego przez strony, a więc podatnik nie może rozpoznawać przychodu na koniec roku podatkowego. Oczywiście rozpozna przychód na koniec roku podatkowego, jeśli w tym dniu upływa też okres rozliczeniowy.

Polecamy: serwis Koszty

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »