| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT stwierdza natomiast, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione. Artykuł 23 ust. 1 pkt 21 ustawy o PIT stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących.

Jednak kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 14 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona. 

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną – zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy o PIT – w szczególności gdy:

1) dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku;

2) zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków;

3) wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego;

4) wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika, na drodze powództwa sądowego. 

Należy podkreślić, iż podatnik powinien zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ujęcie odpisów aktualizujących należności w księgach rachunkowych, gdyż jest to niezbędne dla zaliczenia ich w momencie uprawdopodobnienia do kosztów uzyskania przychodów. Koszt podatkowy nie wystąpi bowiem w sytuacji uprawdopodobnienia nieściągalności należności, jeżeli nie został dokonany odpis aktualizujący tę należność, bowiem kosztem tym jest odpis aktualizujący, a nie wierzytelność czy należność, której nieściągalność została uprawdopodobniona. 

Jeżeli więc np. firma będąca kontrahentem podatnika przestała regulować należności w połowie 2008 r. i zostało wydane postanowienie sądu o wszczęciu postępowania upadłościowego będzie to wystarczającą przesłanką do uznania za uprawdopodobnione nieściągalności wskazanych wierzytelności.

Należy jeszcze podkreślić, że odpis aktualizujący jest potrącalny w dacie, na którą został prawidłowo ujęty w księgach podatnika. Stanowi on więc koszt uzyskania przychodów w dacie dokonania odpisu aktualizującego należność, której nieściągalność została uprawdopodobniona. 

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

W przypadku, gdy w danym roku podatkowym (np. 2008) wystąpiły podatkowe okoliczności uprawdopodobnienia nieściągalności, a odpis aktualizujący te należności, w oparciu o przepisy o rachunkowości, został dokonany w roku następnym (2009), koszt podatkowy wystąpi w roku, w którym został dokonany odpis.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »