Kiedy podatnik rozliczający się metodą uproszczoną powinien zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową
REKLAMA
REKLAMA
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozliczający koszty podatkowe metodą kasową zaliczy wstępną opłatę leasingową (również czynsz zerowy, czynsz inicjalny i inne opłaty wstępne nie stanowiące okresowych rat leasingowych) jednorazowo w dacie wystawienia faktury przez finansującego.
REKLAMA
W taki sposób mogą rozliczać kosztów podatnicy stosując metodę kasową, ale tylko ci, którzy zawarli umowę leasingu operacyjnego, a więc leasingu, uregulowanego w przepisach art. 23b – art. 23e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pamiętajmy, że ważna jest treść podpisanej umowy leasingu, a nie jej klasyfikacja dokonana przez strony. Jeśli więc umowa leasingu posiada cechy leasingu operacyjnego (a leasingodawca w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 ustawy o PIT) to podatnik (korzystający) może zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu. W tym także wydatki związane z uiszczeniem wstępnych opłat leasingowych, a więc opłat płaconych przez podatnika, zanim jeszcze leasing został uruchomiony.
Moment zaliczenia opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić mając na uwadze ogólne zasady potrącania kosztów. Oznacza to, że wydatki na opłaty wstępne w zasadzie są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, bez względu na to, kiedy podatnik uzyska przychody, z którymi te koszty są związane.
REKLAMA
Wydatki związane z uiszczeniem opłaty wstępnej wynikającej z wystawionej faktury korzystający zaliczy do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo - w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencjonującego koszty podatkowe metodą kasową, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
Podsumowując, podatnik ujmuje wydatek związany z opłatą wstępną umowy leasingu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jednorazowo w dacie poniesienia tej opłaty, tj. wystawienia faktury VAT przez leasingodawcę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat