reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Kiedy podatnik rozliczający się metodą uproszczoną powinien zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową

Kiedy podatnik rozliczający się metodą uproszczoną powinien zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Koszty uzyskania przychodów ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów metodą kasową (uproszczoną) zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z prowadzoną działalnością zawarł umowę leasingu operacyjnego, przedmiotem której jest naczepa wywrotka.

Zgodnie z postanowieniami umowy korzystający (leasingobiorca) zobowiązany był zapłacić opłatę wstępną w terminie najpóźniej 3 dni roboczych przed terminem zawarcia umowy z finansującym. Korzystający otrzymał fakturę wystawioną w dniu 15 lutego 2010 r. i tego samego dnia całą wartość wstępnej opłaty leasingowej zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

Czy podatnik postąpi prawidłowo zaliczając do kosztów uzyskania przychodów całą kwotę opłaty wstępnej w dacie wystawienia faktury?

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozliczający koszty podatkowe metodą kasową zaliczy wstępną opłatę leasingową (również czynsz zerowy, czynsz inicjalny i inne opłaty wstępne nie stanowiące okresowych rat leasingowych) jednorazowo w dacie wystawienia faktury przez finansującego.

W taki sposób mogą rozliczać kosztów podatnicy stosując metodę kasową, ale tylko ci, którzy zawarli umowę leasingu operacyjnego, a więc leasingu, uregulowanego w przepisach art. 23b – art. 23e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Pamiętajmy, że ważna jest treść podpisanej umowy leasingu, a nie jej klasyfikacja dokonana przez strony. Jeśli więc umowa leasingu posiada cechy leasingu operacyjnego (a leasingodawca w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 ustawy o PIT) to podatnik (korzystający) może zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu. W tym także wydatki związane z uiszczeniem wstępnych opłat leasingowych, a więc opłat płaconych przez podatnika, zanim jeszcze leasing został uruchomiony.

Moment zaliczenia opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić mając na uwadze ogólne zasady potrącania kosztów. Oznacza to, że wydatki na opłaty wstępne w zasadzie są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione, bez względu na to, kiedy podatnik uzyska przychody, z którymi te koszty są związane.

Wydatki związane z uiszczeniem opłaty wstępnej wynikającej z wystawionej faktury korzystający zaliczy do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo - w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów i ewidencjonującego koszty podatkowe metodą kasową, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Podsumowując, podatnik ujmuje wydatek związany z opłatą wstępną umowy leasingu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jednorazowo w dacie poniesienia tej opłaty, tj. wystawienia faktury VAT przez leasingodawcę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama