| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Wydatki na podjęcie nierozpoczętej działalności gospodarczej

Wydatki na podjęcie nierozpoczętej działalności gospodarczej

Zdarzyć się może, że musimy wycofać się z decyzji o podjęciu działalności gospodarczej, jeszcze przed jej faktycznym rozpoczęciem i uzyskaniem jakichkolwiek przychodów, pomimo wypełnienia obowiązków ewidencyjnych. Czy wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia nierozpoczętej rozpoczęcia działalności, pomimo fiaska przedsięwzięcia możemy uznać za koszt uzyskania przychodu?

Niestety co do zasady nie jest to możliwe. Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, zabezpieczenia albo zachowania przychodów, oprócz wydatków, które wolą ustawodawcy z kategorii kosztów podatkowych zostały wyłączone. Przepisy ustaw podatkowych nie zaliczają wydatków poniesionych na przygotowanie do podjęcia nierozpoczętej działalności gospodarczej, do kosztów niestanowiących kosztów podatkowych.

W przypadku jednak, gdy podejmujemy tylko działania zmierzające do podjęcia działalności i nie wykonujemy żadnych czynności polegających na wytwarzaniu określonych wyrobów, na świadczeniu usług ani na sprzedaży towarów handlowych, może się pojawić uzasadniona wątpliwość, czy w ogóle prowadzimy działalność gospodarczą. 

Definicja działalności gospodarczej znajduje się między innymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to działalność zarobkowa: wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż albo polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, o ile jest prowadzona we własnym imieniu, bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Nie może to być również działalność wykonywana osobiście, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa. 

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy potencjalnie może doprowadzić do generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. 

Ponadto musi to być działalność wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły. Nie stanowią więc działalności gospodarczej przedsięwzięcia o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. 

Nieosiągnięcie dochodu nie musi oznaczać, że nie prowadzimy działalności gospodarczej. Powinny o tym jednak świadczyć również pozostałe cechy działalności wymienione w definicji. 

W sytuacji gdy nasze działania ograniczyły się do czynności przygotowawczych do uruchomienia działalności gospodarczej i nie obejmowały żadnych czynności polegających na wytwarzaniu określonych wyrobów, na świadczeniu usług ani na sprzedaży towarów handlowych, nie możemy uznać jej za działalność gospodarczą.

Samych czynności przygotowawczych do uruchomienia produkcji nie można uznać za działalność gospodarczą, ponieważ nie są one ani działalnością wytwórczą, ani handlową. Nie występuje również element jej zorganizowania i ciągłości. Można więc stwierdzić, że nie prowadzimy w ogóle działalności gospodarczej, a w konsekwencji nasza działalność nie może być uznana za źródło przychodów.

Warto zacytować wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ośrodek zamiejscowy w Łodzi z 10 lutego 2003 r. (sygnatura I SA/Łd 603/01): „Wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia nierozpoczętej działalności gospodarczej nie mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów ze źródła przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 22 ust. 1 w związku z art.10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Olga Rzycka

Coach, trener, psycholog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK