Następca prawny a obowiązki wynikające z kpir
REKLAMA
REKLAMA
TAK. Zaliczenie, przez następcę prawnego, do kosztów uzyskania przychodów otrzymanych faktur, do których wystawiane są noty korygujące jest prawidłowe.
REKLAMA
Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa„spadkobiercy podatnika, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy”.
Według art. 97 § 2 ustawy „Jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia działalności na ich rachunek”.
Ordynacja podatkowa, stanowi o przejściu praw i obowiązków majątkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą wyłącznie na spadkobierców. W świetle powyższego kontynuacja działalności gospodarczej (prowadzonej uprzednio przez ojca - spadkodawcę) przez spadkobiercę, wyczerpuje dyspozycję art. 97 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.
Polecamy serwis: Podatki
Zgodnie z brzmieniem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.
Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.
Polecamy serwis: VAT
Aby więc dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów musi posiadać jednocześnie dwie cechy:
- zostać rzeczywiście poniesiony
- pozostawać w związku (bezpośrednim lub pośrednim) ze źródłem przychodów i zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.
Podatnik ma więc prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki, które z punktu widzenia logiki, celowości, obiektywnych przesłanek, stanowią działania ukierunkowane na osiągnięcie realnego przychodu.
Wydatki poniesione przez następcę prawnego takie jak opłata za energię elektryczną i czynsz za lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza spełniają ww. cechy i stanowią koszty uzyskania przychodu.
Zgodnie § 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są m.in. faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane „fakturami” odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat