reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co nie jest kosztem > Podatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Podatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczymy wydatków z tytułu zapłaty następujących podatków:
- podatków dochodowych
- podatku od spadków i darowizn
- podatku akcyzowego, ale tylko od ubytków lub niedoborów wyrobów akcyzowych
- podatku od towarów i usług – z wyjątkami.

Warto zauważyć, że w polskim systemie prawa funkcjonuje znacznie więcej podatków. Nie zostały one zaliczone do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, a więc nie można wyłączyć możliwości ich uznania za koszt podatkowy na zasadach ogólnych (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

W każdym przypadku ocenić należy zatem, czy wydatek z tytułu zapłaty podatku pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i został poniesiony w celu uzyskania przychodów, zachowania, zabezpieczenia źródeł przychodów.

Podatek od spadków i darowizn

Podatnikami tego podatku mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Dlatego wyłączenie z kosztów podatkowych ustawodawca uregulował tylko w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyłączenie to pozostaje w związku z dyspozycją przepisów ustawy zgodnie z którymi przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek dochodowy od osób prawnych

Wyłączenie dotyczy wszelkich form podatków dochodowych, a więc i podatku zryczałtowanego, płaconego od przychodów.

Podatek akcyzowy od ubytków nieobjętych zwolnieniem od podatku akcyzowego

Podatnik nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów ubytków wyrobów akcyzowych, które nie są objęte zwolnieniem od podatku akcyzowego. W ustawie o podatku akcyzowym znajdziemy definicję ubytków wyrobów akcyzowych, którymi są wszelkie straty:

a) wyrobów akcyzowych, określonych w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, powstałe podczas stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, z wyłączeniem strat powstałych podczas produkcji wyrobów energetycznych lub wyrobów tytoniowych (załącznik nr 2 do ustawy obejmuje wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o którym mowa w Dyrektywie Rady 92/12/EWG),

b) napojów alkoholowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Co do zasady ubytki wyrobów akcyzowych są opodatkowane podatkiem od akcyzy. Nie dotyczy to ubytków objętych zwolnieniem od akcyzy, a więc ubytków powstałych wskutek zdarzenia losowego lub siły wyższej, pod warunkiem że podatnik wykaże zaistnienie okoliczności uprawniających do zwolnienia oraz ubytków wyrobów akcyzowych do wysokości ustalonej dla podatnika przez naczelnika urzędu celnego.

Reasumując, do kosztów uzyskania przychodów podatnik nie zaliczy podatku akcyzowego od ubytków wyrobów akcyzowych nie objętych zwolnieniem. Nie stanowią również kosztów podatkowych ubytki przekraczające zakres zwolnienia, a więc przekraczające normy dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych ustalone decyzją naczelnika organu celnego dla konkretnego podatnika.

Podatek od towarów i usług – z wyjątkami

Konstrukcja podatku o towarów i usług oparta jest na założeniu, iż powinien on obciążać jedynie konsumentów towarów i usług, a dla przedsiębiorców podatek ten powinien być neutralny. W tego również powodu podatek od towarów i usług co do zasady nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustaw o podatkach dochodowych. 

Nie jest to jednak wyłączenie bezwzględne, ponieważ ustawy o podatkach dochodowych przewidują przypadki, w których podatek od towarów i usług stanowi koszt uzyskania przychodu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama