Które podatki zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od towarów usług
REKLAMA
Ustawodawca zaliczył VAT do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, ale też wprowadził wyjątki od zasady. Do kosztów podatkowym podatnik może więc zaliczyć:
1) podatek naliczony:
a) jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
b) w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług – jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej;
2) podatek należny w przypadku:
a) importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (kosztem nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony),
b) przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami;
3) kwotę VAT, nieuwzględnioną w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z przepisami podatkowymi, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji, ale w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług.
Podatek od nieruchomości
Podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów zapłacony podatek od tych nieruchomości, które wykorzystuje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Może to dotyczyć podatku od gruntów, na których podatnik realizuje inwestycje, ale również podatku od nieruchomości oddanej w dzierżawę albo taż podatku od nieruchomości użytkowanej na podstawie umowy użyczenia.
Podatek od środków transportowych
Przedsiębiorcy wykorzystujący w działalności gospodarczej środki transportu, płacą podatek od środków transportowych. Obowiązek zapłaty spoczywa zarówno na osobach fizycznych jak i na osobach prawnych będących właścicielami albo współwłaścicielami środków transportowych wymienionych w ustawie.
Jeżeli podatnik korzysta z środków transportowych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. świadczy usługi transportowe), istnieje związek pomiędzy działalnością, a wydatkiem z tytułu zapłaty podatku. Jeżeli podatek został zapłacony w celu uzyskania przychodów, stanowi on koszt podatkowy.
Podatek akcyzowy
Co do zasady podatek akcyzowy może stanowić koszt uzyskania przychodu na ogólnych zasadach zaliczania wydatków do kosztów podatkowych.
Wyjątek dotyczy uznanego za koszt niestanowiący kosztu uzyskania przychodu podatku akcyzowego od ubytków i niedoborów wyrobów akcyzowych.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wymienione w ustawie czynności cywilnoprawne np. umowy sprzedaży, pożyczki, darowizny, zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy spółki, umowy o zniesienie współwłasności.
Podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów podatek od czynności cywilnoprawnej, jeżeli umowa, której jest stroną, pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i może doprowadzić do uzyskania przychodów.
Na takich samych zasadach podatnik zaliczy do kosztów podatkowych opłatę od posiadania psów (np. psy pilnujące) oraz opłatę targową.
Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 43, art. 23 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 46, art. 16 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat