| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Wydatki poniesione przez osobę fizyczną na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako koszt uzyskania przychodów

Wydatki poniesione przez osobę fizyczną na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako koszt uzyskania przychodów

Prowadzenie działalności gospodarczej nierozłącznie jest związane z ponoszeniem kosztów. Zdarzyć się może, że wydatki poniesiemy jeszcze przed formalnym rozpoczęciem działalności, musimy bowiem zapłacić za wynajem lokalu, kupić materiały biurowe, ponieść wydatki na reklamę działalności.

Ustawodawca nie wymienił wydatków ponoszonych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. A to oznacza, że podatnik może je uznać za koszt podatkowy, o ile posiadają one cechy kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o PIT są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Z powołanej definicji wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów. Aby dany wydatek został zaliczony do kosztów podatkowych, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz to, że poniesienie tego wydatku może doprowadzić do osiągnięcia lub zwiększenia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu.

Jeżeli podatnik chce zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, przed zakupem musi ocenić, czy zamierzony wydatek jest potrzebny w rozpoczynanej działalności gospodarczej i ma związek z tą działalnością.

Jeżeli planowany koszt nie jest związany z rozpoczynaną działalnością gospodarczą, nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu, ponieważ co do zasady ma on charakter wydatku osobistego.

Podatnik powinien też pamiętać, że koszt podatkowy należy odpowiednio udokumentować. Na podatnika spoczywa bowiem obowiązek właściwego udokumentowania kosztu oraz wykazania związku poniesionego wydatku z przychodem.

Jak założyć własną firmę

Reasumując, koszty poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, ale pozostające w związku z tą działalnością i poniesione w celu uzyskiwania przychodu stanowią koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik wpisze je do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w dacie rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »