reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Co to jest przychód z działalności gospodarczej

Co to jest przychód z działalności gospodarczej

W ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdziemy definicji przychodu. Przyjmuje się, że przychodem są wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

W ustawie wymienione zostały przykładowe przysporzenia, których otrzymanie skutkuje powstaniem przychodu. Za przychód uznawane są przede wszystkim otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.

Szersze znaczenie przychodu przyjęto dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Dla nich przychodem jest nie tylko faktyczne, rzeczywiste przysporzenie, ale również przysporzenie należne, a więc tzw. przychód należny.

Ustawa precyzuje co to jest przychód związany z działalnością gospodarczą oraz działami specjalnymi produkcji rolnej. Wyjaśnijmy więc, że za przychody związane z działalnością gospodarczą oraz działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, ustawa uważa także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W wyroku z 28 stycznia 2003 r., sygn. akt SA/Bd 106/03 Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że zgodnie z wykładnią językową, przychody należne to przychody przysługujące komuś.

W innym wyroku wydanym przez Sąd Najwyższy w dniu 26 marca 1993 r. (sygn. akt III ARN 6/93) czytamy, że przychody należne to takie, które w szczególności wynikają z działalności gospodarczej i stały się w jej następstwie należnością (wierzytelnością), tyle tylko, że jeszcze faktycznie nieuzyskaną. Przychód należny oznacza więc przysporzenie majątkowe, które jeszcze nie powiększyło majątku podatnika, chociaż ten może żądać jego wydania (podatnik wykonał na rzecz kontrahenta usługę, wydał towar z magazynu). Przychód należny powstanie również wówczas, gdy podatnik w ogóle nie otrzyma przysporzenia (nie otrzyma zapłaty), zrezygnuje z jego otrzymania albo zgodzi się na odroczenie terminu płatności należności.

Przychodem należnym nie jest jednak wartość zwróconych towarów, bonifikata i skonto.

Zwrócony towar powoduje zmniejszenie przychody tego okresu, w którym do zwrotu faktycznie doszło.

Bonifikata to zmniejszenie uzgodnionej należności za wykonane świadczenie. Wykonawca może udzielić bonifikaty, jeżeli jego kontrahent poniósł szkodę w związku z wykonaniem umowy.

Polecamy: serwis Koszty

Trzeci przypadek, kiedy podatnik może pomniejszyć przychód z działalności gospodarczej to udzielenie skonta. Przez skonto rozumiemy procentowe pomniejszenie należności przez wykonawcę świadczenia udzielone w związku z zapłatą należności za wykonaną usługę, sprzedany towar, przez upływem ustalonego przez strony terminu płatności.

Przychody z działalności gospodarczej to nie tylko przychody będące bezpośrednim wynikiem działalności gospodarczej podatnika (np. z tytułu sprzedaży towarów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), ale również przychody z każdej innej działalności z nią związanej. Innymi słowy, jako przychody należne powinny być traktowane te przychody, które nie powstałyby, gdyby podatnik nie prowadził działalności gospodarczej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama