Miejsce świadczenia usług oraz stawka VAT

inforCMS
Czy kompleksowa usługa polegająca na odbiorze materiału od zleceniodawcy, organizacji transportu na Ukrainę, uszyciu, organizacji przeprowadzenia procedury celnej, organizacji transportu wyrobów do Polski powinna być opodatkowana w Polsce (ze stawką 22 proc.)?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2008 r., sygn. IPPP2/443-1646/08-2/BM

Autopromocja

Stan faktyczny i stanowisko podatnika

Wnioskodawca (zleceniobiorca) z siedzibą w Austrii, zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, sprzedaje kompleksową usługę, w wyniku której z materiałów będących własnością zleceniodawcy powstają gotowe produkty (ubrania).

W ramach transakcji:

1) zleceniodawca udostępnia zleceniobiorcy stanowiący jego własność towar (materiał), a zleceniobiorca odbiera materiały z siedziby zleceniodawcy,

3) towar ten w dalszej kolejności wysyłany jest na terytorium Ukrainy w celu wykonania na nim usług (szycie), przy czym:

- wywóz na terytorium Ukrainy następuje przy zastosowaniu procedury celnej uszlachetniania biernego, w ramach której zleceniobiorca występuje we własnym imieniu,

- za transport materiałów na Ukrainę odpowiada zleceniobiorca,

4) na Ukrainie usługi szycia wykonuje podmiot trzeci na zlecenie zleceniobiorcy,

5) po zakończeniu usługi szycia gotowe produkty (ubrania) transportowane są na terytorium Polski, przy czym:

- również w tym przypadku podmiotem odpowiedzialnym za transport jest zleceniobiorca,

- zleceniobiorca dokonuje zakończenia procedury celnej, w związku z czym we własnym imieniu płaci należności celne i VAT z tytułu przywozu towarów na terytorium Polski w ramach zakończenia procedury uszlachetnienia,

6) gotowe produkty (ubrania) dostarczane są przez zleceniobiorcę do siedziby zleceniodawcy.

Po wykonaniu usługi zleceniobiorca obciąża zleceniodawcę kosztami:

- wykonanych na jej rzecz usług szycia,

- kosztami transportu materiałów na Ukrainę w celu wykonania na nich usług i transportu powrotnego do Polski produktów gotowych, jak i,

- kosztami cła.

Obciążenie zleceniodawcy następuje przez wystawienie na jego rzecz przez zleceniobiorcę faktury VAT (zleceniobiorca działa jako zarejestrowany dla celów VAT w Polsce podatnik i posługuje się nadanym w Polsce numerem identyfikacji podatkowej). Na fakturze osobno wykazywane są poszczególne obciążenia z tytułu ww. kosztów.

W praktyce wartość usługi szycia wykazywanej na fakturze jest znacznie większa niż wartość usługi transportowej oraz koszty cła.

W opinii wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży usług świadczonych przez spółkę, miejscem świadczenia powinna być Polska, a co za tym idzie, faktury dokumentujące sprzedaż usług powinny być opodatkowane stawką 22 proc.

Usługi świadczone przez zleceniobiorcę mają kompleksowy charakter i mimo że można wśród nich wyodrębnić odbiór materiałów od zleceniodawcy, organizację transportu, przeprowadzenie procedury celnej oraz faktyczną usługę szycia wykonywaną na Ukrainie, sprowadzają się one de facto do kompleksowej usługi odbioru materiałów przez zleceniobiorcę od zleceniodawcy i dostarczenia uszytych wyrobów gotowych w postaci ubrań. Wszelka organizacja transakcji od momentu wydania materiałów z magazynu zleceniodawcy do momentu oddania wyrobów gotowych - ubrań pochodzących z materiałów zleceniodawcy, leży po stronie zleceniobiorcy. Mimo iż usługi szycia są fizycznie wykonywane na Ukrainie oraz mimo że ich wartość stanowi podstawowy składnik wartości usługi, to świadczona usługa jest kompleksową usługą polegającą na przetworzeniu materiału w ubrania. Fakt, że element tej usługi jest świadczony poza terytorium Polski, nie uprawnia zleceniodawcy do nienaliczania VAT, ponieważ istotą transakcji jest odebranie materiału z magazynu zleceniodawcy i dostarczenie mu uszytych ubrań.

Dlatego w danym przypadku nie należy stosować art. 27 ust 2 pkt 3 lit d ustawy o VAT tylko do usług szycia ubrań na Ukrainie, lecz należy go stosować do całej kompleksowej usługi, która jest świadczona na terytorium Polski.

W związku z powyższym transakcja ta powinna być dokumentowana fakturą VAT i opodatkowana stawką 22 proc.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

(...)

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...