Bezrobotny otrzymuje wsparcie z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Jego wartość to np. 15 000 zł. Kupuje za te pieniądze towary handlowe oraz wyposażenie. Wyposażenie uznaje za koszty uzyskania przychodów i ujmuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów pod datą ich zakupu w kolumnie 13. Towary zakupione ujmuje w kolumnie 10 podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako koszty. Przychód z ich sprzedaży, ujęty zostaje w kolumnie 7 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Samej kwoty dotacji nie ujmuje się w księdze.
Organy podatkowe wskazują, że dla rozliczenia takiej sytuacji w pkpir istotny jest art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o PIT, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122, 129, 136 i 137 ustawy o PIT.
Polecamy: serwis PIT
Nie ma tutaj wymienionego art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT. Jest to istotne bo na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Przepis ten stanowi, że starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związane z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a w przypadku gdy działalność jest podejmowana na zasadach określonych dla spółdzielni socjalnych, wysokość przyznanych bezrobotnemu środków nie może przekraczać 4-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka założyciela spółdzielni oraz 3-krotnego przeciętnego wynagrodzenia na jednego członka przystępującego do spółdzielni socjalnej po jej założeniu.
Polecamy: serwis VAT
W przypadku zakupu z dofinansowania składników majątku będących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, zarówno wydatki na ich nabycie jak i odpisy amortyzacyjne od tej części ich wartości, która pokryta została z otrzymanej dotacji, nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b i art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT).
Taka sama sytuacja wystąpi w przypadku ulepszenia środka trwałego wskazanym w art. 22g ust. 17 ustawy o PIT.
W podanym powyżej przykładzie bezrobotny zakupił ze środków wsparcia towar. W zależności od bieżącej praktyki funkcjonowania systemu wsparcia dla bezrobotnych pojawia się w umowach z bezrobotnymi wymóg nie wydawania otrzymanych pieniędzy na towar a wyłącznie na wyposażenie i środki trwałe przyszłej firmy.
W przypadku zakupu towarów handlowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej mogą być one uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów poprzez remanent początkowy, który to remanent podlegać będzie wpisowi do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.