15 zespołów problemowych pracuje nad nową Ordynacją podatkową

15 zespołów problemowych pracuje nad nową Ordynacją podatkową / fot. Fotolia
Nad kwestiami, które powinny być uregulowane w przyszłej Ordynacji podatkowej, pracuje 15 zespołów - powiedział PAP przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel. Pierwsze efekty prac zespołów powinny być znane do 16 stycznia.

"Stworzyliśmy listę 15 problemów, które muszą być rozwiązane w nowej Ordynacji podatkowej. Do każdego z nich został przypisany zespół opracowujący kształt przyszłych regulacji" - powiedział PAP prof. Etel.

Autopromocja

Poinformował, że do 16 stycznia zespoły powinny przedstawić główne założenia poszczególnych instytucji, które powinny zostać uregulowane w Ordynacji podatkowej. "Do 27 stycznia przedstawię syntezę ustaleń zespołów ze wskazaniem pożądanego kierunku zmian w Ordynacji, do dyskusji na komisji" - dodał prof. Etel.

Podkreślił, że kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej zostaną przedstawione w terminie określonym w rozporządzeniu dotyczącym komisji, czyli najpóźniej do 21 marca 2015 r. "Być może będą gotowe na przełomie lutego i marca" - zapowiedział.

Wyjaśnił, że jeden z zespołów ma za zadanie określić zakres przedmiotowy, do którego będzie miała zastosowanie przyszła Ordynacja podatkowa, inny zajmuje się ustaleniem ogólnych zasad prawa podatkowego.

Prace kolejnego poświęcone są prawom i obowiązkom podatnika. Komisja ustaliła też, że Ordynacja powinna uregulować na nowo kwestie reprezentacji w prawie podatkowym oraz przedawnienia zobowiązań podatkowych.

Powołano także zespół problemowy, którego celem jest uproszczenie prawa podatkowego. "Obecnie postępowanie podatkowe jest zbyt sformalizowane, a przez to drogie" - ocenił prof. Etel.

W nowej Ordynacji ma zostać też uregulowana kwestia tzw. niewładczych form załatwiania spraw podatkowych. "Chodzi np. o porozumienia czy mediacje. Należy promować załatwianie spraw w ten sposób, zamiast doprowadzać do formalnych sporów między podatnikami i fiskusem" - dodał Etel.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Część nowych przepisów ma być poświęcona problemom związanym z tajemnicą skarbową.

Komisja uznała też, że konieczne jest uporządkowanie kwestii związanych z kontrolą skarbową i kontrolą podatkową. "Należy wskazać, że urzędy skarbowe kontrolują zwykłych podatników, a UKS-y wkraczają w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa podatkowego, np. gdy zachodzi obawa fałszowania dokumentów czy celowego wyłudzenia podatku" - powiedział przewodniczący komisji.

Poza tym w nowej Ordynacji poruszone zostaną sprawy związane z klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania.

Odrębnie i na nowo zostaną potraktowane regulacje dotyczące kar, wprowadzone mają zostać zasady ich miarkowania. "Chodzi o to, by kary były adekwatne do wagi popełnionego przewinienia" - wyjaśnił profesor.

Odrębny problem to cały blok zmian dotyczący specyfiki gminnych organów podatkowych. "Martwimy się o brak jednolitości interpretacji podatkowych wydawanych w imieniu ministra finansów przez izby skarbowe, ale nie zauważamy, że swoje interpretacje wydaje też ok. 2,5 tys. gminnych organów podatkowych. Je także trzeba ujednolicić" - dodał.

Formularze PIT 2014/2015

Prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej - zapowiedzianej w expose premier Ewy Kopacz - zaczęła pod koniec listopada powołana specjalnie w tym celu Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Jej przewodniczący prof. Etel mówił PAP wówczas, że za cztery miesiące mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy. Jego zdaniem wskazany termin wystarczy na przygotowanie nowego, dobrego aktu prawnego. Powinien on jednak mieć jak najdłuższe vacatio legis, co najmniej półroczne.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Przewodniczący komisji uważa, że obecna Ordynacja podatkowa powinna zostać zastąpiona nową ustawą, która będzie zawierać katalog ogólnych zasad prawa podatkowego, uporządkuje przepisy, wprowadzi do nich niezbędne instytucje oraz wyważy interesy fiskusa i podatnika.

Minister finansów Mateusz Szczurek mówił w listopadzie podczas uroczystości wręczenia aktów powołania na członków komisji, że w nowej ustawie trzeba będzie połączyć interesy czasami sprzeczne, czyli podatników i sektora finansów publicznych. Według ministra nowe przepisy powinny też być zachętą dla podatników, którzy wahają się, czy uczciwie regulować swoje zobowiązania.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

O nowe przepisy z zakresu prawa podatkowego, które miałyby poprawić relacje na linii urząd skarbowy - podatnik, szczególnie zabiegało Ministerstwo Gospodarki pod kierownictwem wicepremiera Janusza Piechocińskiego z PSL. W październiku resort gospodarki przekazał MF rekomendacje do przygotowania nowej ordynacji. Powstały one przy współudziale partnerów społecznych, propozycje rozwiązań były formułowane na podstawie ich opinii i doświadczeń. (PAP)

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...