Złoto inwestycyjne – kwestie podatkowe

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
Złoto inwestycyjne a podatki
Złoto inwestycyjne to ciekawa opcja dywersyfikacji posiadanych aktywów. Chcesz zainwestować w złoto? Jak to wygląda od strony podatkowej?
rozwiń >

Złoto inwestycyjne a podatek VAT

Sprzedaż złota inwestycyjnego jest zwolniona z 23% stawki podatku VAT. Wynika to z art. 122 ustawy o podatku od towarów i usług.

Autopromocja

Zwolnienie z podatku VAT następuje niezależnie od tego, czy dokonujemy transakcji jako osoba fizyczna, czy z poziomu działalności gospodarczej. Jednak, aby takie zwolnienie było możliwe, złoto inwestycyjne musi spełniać poniższe warunki:

a) być wykonane ze złota próby co najmniej 900,

b) posiadać rok produkcji późniejszy niż 1800,

c) mieć status legalnego środka płatniczego w kraju pochodzenia,

d) być zdobyte po cenie nie wyższej, niż 80% rynkowej wartości kruszcu zawartego w monecie.

Zwolnienie z podatku VAT nie obejmuje natomiast złota w postaci nieobrobionej, m. in. granulat złota, czy złota biżuteria. Te przypadki, podobnie jak srebro inwestycyjne, a także inne metale szlachetne, są objęte 23% stawką podatku VAT.

Złota inwestycja a podatek dochodowy

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

− jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl tego artykułu, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, dokonujące sprzedaży złota (uznawanej jako inna rzecz) po okresie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie muszą uiszczać podatku do Fiskusa.

Sprzedaż złota przed okresem 6 miesięcy

W tym przypadku powstanie przychód z odpłatnego zbycia innych rzeczy. Dokonujący sprzedaży zobowiązany będzie do zapłaty podatku. Tego rodzaju transakcja opodatkowana będzie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (17 lub 32 %). Daną transakcję należy wyróżnić w rocznym zeznaniu podatkowym, w formularzu PIT 36.

Złoto a podatek PCC

Im większa wartość, tym wyższa cena, a skutkiem tego może być podatek od czynności cywilnoprawnych. Osoby fizyczne inwestujące w złoto, muszą mieć na uwadze konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynika to z art. 9 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Taki wymóg będzie konieczny, gdy dokonujemy transakcji sprzedaży, a cena sztabki lub monety (złota) przekroczy 1000 złotych.

Konieczność takiego zobowiązania wynika również z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nim, stawka podatku od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych wynosi 2%. Ciężar podatkowy spoczywa na kupującym, który powinien w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (bez wezwania organu podatkowego), złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).

W złoto najlepiej inwestować okazjonalnie

Kwestie podatku dochodowego przy zakupie/sprzedaży złota inwestycyjnego budzą pewne wątpliwości organów podatkowych. Musimy liczyć się z tym, że Fiskus zweryfikuje cel, wedle którego dokonujemy tej inwestycji i może ją opodatkować.

Dokonując zakupu okazjonalnie – w celach prywatnych, z myślą o pewnym sposobie przechowywania kapitału, nie musimy obawiać się konsekwencji podatkowych, wynikających z posiadania drogocennego kruszcu. Zgodnie z utrwaloną linią interpretacyjną, takie działania nie mają charakteru lokaty inwestycyjnej. W związku z tym, nie jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego.

Inwestowanie w złoto w ramach działalności gospodarczej?

Ta sytuacja niestety powoduje pewne konsekwencje podatkowe. Zgodnie z przepisami oraz wspomnianą przedtem utrwaloną linią interpretacji wydanych przez Organy podatkowe, działania takie, jak zakup oraz sprzedaż złota, które mają na celu otrzymanie określonych korzyści finansowych, stanowią pewnego rodzaju formę inwestowania.

Dla organów podatkowych istotnym czynnikiem jest zamiar osiągnięcia przez podatnika korzyści majątkowych, poczynając od momentu zakupu złota. Jeżeli Urząd Skarbowy uzna, że dokonujemy transakcji sprzedaży/zakupu, w sposób ciągły i zorganizowany, możemy zostać uznani za osoby faktycznie prowadzące działalność gospodarczą. Przysporzenie osiągnięte z tytułu zbycia złota będzie stanowić przychód.

W podatku dochodowym, rozliczenie wynikające ze sprzedaży bądź zakupu złota inwestycyjnego, jest uwarunkowane od wybranej przez podatnika formy działalności oraz opodatkowania:

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej można być opodatkowanym w formie podatku liniowego (tj. 19%) lub na zasadach ogólnych (17% lub 32%),

W przypadku spółek, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, istnieje możliwość opodatkowania wyłącznie podatkiem liniowym, według stawki 19%.

Wyjątkiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, gdyż w wyniku podatku od dywidendy wynoszącego 19%, konieczność zapłaty podatku od sprzedaży złota będzie podwójna.

Inwestycja w obszarze złota w ramach działalności wymaga zezwolenia

Handel złotem inwestycyjnym w działalności wiąże się z negatywnym aspektem w postaci konieczności uzyskania zezwolenia. Wszelkie wymagania w tym zakresie zostały uregulowane w ustawie Prawo dewizowe. Zgodnie z nią, działalność gospodarcza polegająca na sprzedaży oraz zakupie wartości dewizowych (oraz pośrednictwie w tych transakcjach), stanowi działalność kantorową. Natomiast działalność ta uregulowana została w ustawie Prawo przedsiębiorców i wiąże się z koniecznością wpisu do rejestru działalności kantorowej.

Ponadto, działalność tą mogą wykonywać osoby fizyczne, które nie zostały wcześniej skazane prawomocnie za jakiekolwiek przestępstwo skarbowe lub przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści osobistej czy majątkowej. Ten sam warunek dotyczy zarówno osób prawnych, jak i wspólników spółek niemających osobowości prawnej. Art. 13 ustawy Prawo dewizowe wskazuje również, że poza powyższymi wymaganiami, takowe osoby powinny posiadać fachowe przygotowanie do wykonywanych czynności.

Zakup i sprzedaż złota inwestycyjnego, a koszt uzyskania przychodu

Podstawę obliczenia podatku, zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi dochód. Dochód jest to różnica pomiędzy osiągniętym przychodem ze sprzedaży, a kosztami jego uzyskania.

Jest to pozytywny aspekt, gdyż przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, będzie mógł w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR) ująć koszt związany z zakupem złota, gdyż stanowiło to jego koszt uzyskania przychodu.

Dodatkowe obowiązki związane z inwestycją w złoto na poziomie działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mają obowiązek prowadzenia odpowiedniej ewidencji sprzedaży złota. Wynika to z art. 125 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który wskazuje, że podatnicy dokonujący dostaw złota inwestycyjnego są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży, o której mowa w art. 109 ww. ustawy.

Ewidencja – jakie dane?

a) rodzaj sprzedaży i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, w tym korekty podatku należnego, z podziałem na stawki podatku;

b) kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego, w tym korekty podatku naliczonego;

c) kontrahentów;

d) dowodów sprzedaży i zakupów.

Podsumowując, inwestycja w złoto wiąże się z pewnymi konsekwencjami podatkowymi. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup okazjonalny, dokonywany przez osobę fizyczną na użytek prywatny, bez określonego celu inwestycyjnego. Nie wiąże się to wtedy z obowiązkiem płacenia podatku dochodowego, gdy przechowujemy dane złoto dłużej niż pół roku.

Gdy zaś zdecydujemy się zakupić złoto, zobowiązani będziemy jedynie do opłacenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnej, gdy wartość zakupionego złota będzie wyższa niż 1000 złotych.

Aleksandra Dudzińska, Kancelaria Mentzen

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...