Zakup samochodu: czy trzeba zapłacić PCC

MGM
rozwiń więcej
inforCMS
Kupiłem dwa miesiące temu samochód osobowy, ale w umowie nie jest napisane, kto ma odprowadzić podatek za niego w wysokości 2 proc. Kto w takim wypadku płaci podatek kupujący czy sprzedający. Czy za opóźnienie z zapłatą grożą jakieś kary?

Marlena Kucińska

Autopromocja

prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy

Tak

Dokonanie sprzedaży, co do zasady, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w PCC.

Zawarcie umowy sprzedaży co do zasady wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprzedaż jest bowiem czynnością cywilnoprawną w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

W przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli najczęściej z chwilą podpisania umowy sprzedaży. Od 1 stycznia 2007 r. podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy, jest kupujący, a nie solidarnie obie strony czynności cywilnoprawnej, czyli kupujący, jak i sprzedający. Zmiana ta podyktowana została przede wszystkim względami sprawności i ekonomii postępowania. Solidarna odpowiedzialność pociągała bowiem za sobą konieczność prowadzenia postępowania podatkowego z udziałem wszystkich stron czynności.

Oznacza to, iż pan jako kupujący ma obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnej z tytułu zawartej umowy sprzedaży samochodu osobowego. Bez znaczenia jest zatem brak stosownego postanowienia w umowie sprzedaży określającego stronę zobligowaną do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej.

Należy mieć na uwadze, iż w przypadku umowy sprzedaży rzeczy ruchomych stawka podatku wynosi 2 proc. podstawy opodatkowania. Natomiast jeżeli strony czynności cywilnoprawnej zawierają umowę sprzedaży bez udziału notariusza, bez wezwania organu podatkowego kupujący zobowiązany jest złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego, czyli w terminie 14 dni od podpisania umowy sprzedaży samochodu.

Podsumowując stwierdzić należy, iż z przedmiotowego stanu faktycznego wynika, iż nie złożył pan w przypisanym terminie deklaracji, jak i nie wpłacił pan należnego podatku do właściwego z uwagi na pana miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. W związku z zaistniałą sytuacją najlepszym rozwiązaniem jest złożenie w obecnej chwili przez pana deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC-3), jak i uiszczenie należnego podatku, a ponadto powiadomienie na piśmie urzędu skarbowego (właściwego dla pana miejsca zamieszkania) o zaistniałej sytuacji z podaniem wszelkich istotnych okoliczności, które uniemożliwiły panu złożenie deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnej w terminie, jak również uniemożliwiły uiszczenie przez pana podatku (tzw. czynny żal). Jednocześnie proponuję, aby uiścił pan ewentualnie karę za opóźnienie - zwykle jest to kilkaset złotych. O wysokości kary może pan się dowiedzieć w urzędzie skarbowym właściwym dla pana miejsca zamieszkania, który jest również właściwy dla złożenia deklaracji dla podatku od czynności cywilnoprawnej, jak i uiszczenia podatku.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 535 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

• Art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 1a, art. 10 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450).

• Art. 16 ustawy z 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.).

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...