Przekształcenia z udziałem spółek osobowych bez PCC - korzystne wyroki NSA

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
rozwiń więcej
Przekształcenia z udziałem spółek osobowych bez PCC - korzystne wyroki NSA
Fiskus przez lata pobierał podatek od restrukturyzacji spółek, mimo że przepisy mu na to nie pozwalały. Najnowsze wyroki wskazują na korzystną dla podatników linię orzeczniczą. Sąd kasacyjny orzekł w nich, że fiskus nie ma prawa żądać podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy przekształcaniu spółek kapitałowych w osobowe. I to nawet wtedy, gdy na kapitale zapasowym tych pierwszych znajdują się środki, które nie zostały opodatkowane przy ich zakładaniu.

Potwierdzają to wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 stycznia 2018 r. (sygn. akt II FSK 3640/15), 17 października 2017 r. (sygn. akt II FSK 2463/15) oraz 17 maja 2017 r. (sygn. akt II FSK 1006/15 oraz II FSK 1007/15).

Autopromocja

Powodem takiej wykładni jest art. 9 ust. 11 lit. a ustawy o PCC, który mówi, że nie można pobrać podatku przy przekształceniu, skoro wcześniej zrezygnowano już z jego naliczenia.

Co ciekawe, pozytywne dla spółek orzeczenia zapadły po niekorzystnej dla nich uchwale NSA z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 1/17). Przesądziła ona, że spółki uznane za osobowe dla celów PCC (takie jak np. jawna) nie powinny być traktowane jako kapitałowe. Tym samym nie należy im się wyłączenie z opodatkowania przy restrukturyzacji (np. przy połączeniach, przekształceniu).

Spór od lat

Problem dotyczy tych transakcji, w których udział biorą spółki uznane za osobowe dla celów PCC. Chodzi więc o spółki: jawną, partnerską oraz komandytową.

Wcześniej spór o podatek od restrukturyzacji toczyły też spółki komandytowo-akcyjne (SKA), ale ostatecznie wygrały w unijnym trybunale. W wyroku z 10 września 2015 r. w sprawie Drukarni Multipress (sygn. akt C-357/13) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że w świetle unijnej dyrektywy SKA jest spółką kapitałową. A restrukturyzacje z udziałem spółek kapitałowych są wyłączone z PCC na mocy dyrektywy. Po tym wyroku polski fiskus musiał więc oddać spółkom komandytowo-akcyjnym pobrany podatek wraz z pełnym oprocentowaniem.

Po wyroku TSUE o status spółek kapitałowych zaczęły walczyć także pozostałe spółki osobowe. Zasadniczo przegrywały w sądach administracyjnych. Ich porażkę przypieczętowała uchwała NSA z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 1/17). Wynikało z niej, że polski ustawodawca miał prawo podzielić spółki na kapitałowe i osobowe dla celów PCC, i wyłączyć te ostatnie z opodatkowania przy restrukturyzacji.

Uchwała nie wykluczyła więc możliwości pobierania PCC przy przekształceniu np. spółki akcyjnej w jawną, choć wprost o tym nie stanowiła.

Fiskus tłumaczył, że skoro środki zgromadzone na kapitale zapasowym spółki akcyjnej nie zostały opodatkowane na etapie jej tworzenia (zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC), to muszą być objęte podatkiem przy przekształceniu w spółkę osobową. W przeciwnym razie podatnicy, którzy od razu założyliby spółkę osobową (i zapłacili PCC od całego wkładu), znaleźliby się w gorszej sytuacji niż ci, którzy przekształcili kapitałową w osobową.

Polecamy: INFORLEX Biznes

Niekorzystnie dla spółek

Spółki miały jednak również inny argument, który ostatecznie legł u podstaw najnowszych, korzystnych wyroków NSA.

Chodzi o art. 9 ust. 11 lit. a ustawy o PCC, który mówi, że zwolnione z podatku są przekształcenia i łączenia spółek „w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczpospolita Polska albo od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany”.

Przepis ten od lat budzi kontrowersje. Fiskus (a także przez długi czas część sądów administracyjnych) odczytywał go w ten sposób, że przy przekształceniu polskich spółek zwolnione z PCC jest tylko to, co było już wcześniej opodatkowane. Słowem, jeśli na kapitale zapasowym spółki kapitałowej znajdują się niepodatkowane pieniądze, to przy przekształceniu w spółkę osobową trzeba pobrać od nich podatek.

Zwolennicy tej wykładni uważali, że końcowy fragment przepisu: „od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany” dotyczy wyłącznie spółek z innych krajów UE (nie polskich). Taką wykładnię zaprezentował także NSA w dwóch wyrokach z 6 i 14 czerwca 2017 r. (sygn. akt II FSK 1313/14 i II FSK 1477/15). Oba zapadły tuż po uchwale NSA.

Po myśli podatników

Obecnie jednak orzecznictwo sądu kasacyjnego idzie w kierunku korzystnym dla podatników, co potwierdzają cztery wspomniane wyroki.

Pierwszy z nich zapadł 17 maja 2017 r., a więc już dwa dni po uchwale niekorzystnej dla spółek osobowych.

Zwykły skład orzekający NSA stwierdził, że przy przekształceniu spółki z o.o. w jawną lub komandytową podatek nie może zostać pobrany ze względu na ostatni fragment art. 9 ust. 11 lit. a ustawy o PCC. Sąd podkreślił, że Polska jest również krajem członkowskim UE i skoro polski ustawodawca sam zrezygnował z opodatkowania kapitału zapasowego w spółkach kapitałowych, to nie może się z tego wycofać przy okazji restrukturyzacji (przekształcenia w spółkę osobową).

Tak samo orzekł NSA w pozostałych pouchwałowych wyrokach.

Takie stanowisko zajął również przed uchwałą w orzeczeniach: z 20 września 2016 r. (sygn. akt II FSK 2452/14) i z 16 lutego 2017 r. (II FSK 138/15). ⒸⓅ

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...