Wypełnianie i przekazanie formularza PIT-11

Tylko do końca lutego pracodawcy mają czas na wypełnienie i przekazanie pracownikom formularzy PIT-11 za 2013 r. Warto poświęcić im więcej uwagi, gdyż w tym roku zmieniły się przepisy.

 

Autopromocja


Jak wypełnić formularz PIT-11


W teorii wypełnianie formularza PIT-11 nie powinno być skomplikowane. Druk ten, to nic innego jak informacja o dochodach pracownika, zaliczkach na poczet podatku dochodowego opłaconych w ciągu roku przez pracodawcę i pozostałych składkach (np. ZUS), które zostały pobrane z wynagrodzenia pracownika. W praktyce okazuje się jednak, że o pomyłkę przy wypełnianiu nietrudno.

- Najwięcej problemów mogą przysporzyć umowy związane z prawami autorskimi. Od 2013 roku został wprowadzony limit kwoty, która może być odliczana jako 50% koszt przychodu. Pracodawca powinien kontrolować moment przekroczenia tego limitu, jednak artysta może być zatrudniony w kilku miejscach, co może być utrudnieniem w obliczeniach. Różnicę pokrywa podatnik w rocznym rozliczeniu. Nowe przepisy oznaczają też inne rubryki w formularzu PIT-11 - zwraca uwagę Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Przychody z praw autorskich w PIT-11/PIT-40 za 2013 r.

Pięćdziesięcioprocentowe koszty przychodu były do tej pory przywilejem artystów, dziennikarzy, naukowców czy wynalazców - wszystkich osób, których praca jest związana z prawami autorskimi. Od tego roku koszty te nie mogą jednak przekroczyć kwoty 42 764 zł.

Małgorzata Bazan wskazuje też inne pułapki kryjące się w PIT-11. Jedną z nich jest wysokość składek ubezpieczeniowych płaconych przez pracownika. W formularzu PIT-11 należy tylko część składki - a dokładniej 7,75% podstawy.

- Pracodawcy wciąż też nie są pewni, jaki identyfikator podatnika ma się znaleźć na formularzu PIT-11. Aby tego uniknąć zachęcamy ich, by prosili swoich pracowników o składanie stosownego oświadczenia, w którym zadeklarują czy identyfikuje ich numer PESEL czy NIP. Wzór takiego oświadczenia można bez problemu znaleźć w internecie - wyjaśnia Bazan.


Przekazanie pracownikom PIT-11


Wypełnione formularze PIT-11 powinny zostać przekazane pracownikom do 28 lutego. Nie muszą jednak być wręczane osobiście - mogą zostać wysłane pocztą. Decydująca jest tu data stempla pocztowego. Korzystając z usług poczty warto skorzystać z potwierdzenia odbioru. Dzięki temu można zyskać pewność, że pismo zostało doręczone.

Pobierz darmowy program do rozliczania rocznych PIT FORMAT

Zobacz: Serwis do rozliczeń rocznych PIT

 

Podatnik korzystając z informacji zawartych w PIT-11 wypełnia swoje zeznanie podatkowe, czyli w przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej formularz PIT-37. Podatnik może dokonać dodatkowych odliczeń i ulg od podatku. Od podstawy podatku odliczane są m.in. wydatki na internet (ale tylko przez dwa lata z rzędu), składki na ubezpieczenie społeczne, czy wydatki na rehabilitację. Kwotę podatku można też zmniejszyć o ulgę prorodzinną, składki na ubezpieczenie zdrowotne czy 1% przeznaczony na organizacje pożytku publicznego. Na złożenie zeznania podatnik ma czas do 30 kwietnia.

Za prawidłowe rozliczenie podatku odpowiada podatnik, niezależnie od tego czy otrzymał informację PIT-11 wypełnioną prawidłowo czy nie. Jeśli podatnik zauważy błędy ma prawo poprosić o korektę PIT-11. Powinien też wykazać poprawne dane w zeznaniu rocznym pomimo błędów w deklaracji PIT-11.  Jeśli jednak na skutek błędów w otrzymanym formularzu jego zeznanie podatkowe zostanie zakwestionowane, może składać roszczenia wobec pracodawcy na drodze cywilnej.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Dlatego warto wypełniając PIT-11 należy poświęcić mu sporo uwagi. Dla mniejszych firm, nie posiadających własnych działów księgowości, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Przekazując rozliczenia z fiskusem w ręce fachowców można zaoszczędzić sobie przykrych i niepotrzebnych kontaktów z Urzędem Skarbowym.

***

Biuro rachunkowe KPDA Sp. z o.o. od 1998 roku świadczy usługi księgowe oraz szereg różnorodnych usług finansowych i prawnych. Firma oferuje kompleksową obsługę swoich partnerów. KPDA posiada biura w Katowicach i Gliwicach.

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...