Czy refakturować koszty na żonę

Krzysztof Modzelewski
rozwiń więcej
inforCMS
Mąż i żona (wspólnota majątkowa) prowadzą osobne działalności gospodarcze. Rozliczają się na podstawie PIT 5L. Działalności prowadzą w tym samym lokalu, ale faktury za najem lokalu, prąd, telefon są wystawiane tylko na firmę męża. Czy mąż powinien refakturować część kosztów (przynajmniej symbolicznie) na firmę żony?

Tak

Autopromocja

Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mąż i żona są odrębnymi podatnikami, koszty powinny zostać więc refakturowane na żonę.

Jedynie wyjątkowo, w ściśle określonych przypadkach, dopuszczono możliwość łącznego rozliczania się małżonków. Z treści pytania wynika, że małżonkowie wybrali opodatkowanie dochodów ze swoich działalności wg zasad przewidzianych w art. 30c PIT, tj. 19-procentowym, ryczałtowym podatkiem liniowym. Fakt ten wyłącza możliwość wspólnego opodatkowania, a zatem w niniejszym przypadku męża i żonę należy definitywnie postrzegać jako dwoje odrębnych podatników.

Każdy z podatników odrębnie ma obowiązek ustalić swój dochód jako różnicę między sumą uzyskanych przychodów i sumą poniesionych kosztów. Jeśli żona nie ponosiłaby żadnych kosztów związanych z lokalem, wówczas do sumy jej przychodów organy skarbowe mogłyby doliczyć jej przychód z nieodpłatnie otrzymanych świadczeń, tj. wartość tej części czynszu, prądu, telefonu, która przypada na jej działalność gospodarczą, a za którą nie płaci. W celu uniknięcia takiej sytuacji, czyli określenia przychodu z nieodpłatnych świadczeń, nie wystarczy też symboliczne refakturowanie ww. kosztów najmu i utrzymania lokalu najętego przez męża. W takim przypadku powstałby bowiem przychód z otrzymania przez żonę częściowo odpłatnych świadczeń, w wysokości różnicy między ich rzeczywistą wartością, a odpłatnością ponoszoną przez żonę.

Mąż powinien zatem refakturować koszty lokalu dokładnie w takiej wysokości, jaka rzeczywiście przypada na działalność gospodarczą żony. Wypada zaznaczyć, że ze względu na wspólnotę majątkową firma męża stanowi jednocześnie własność żony i odwrotnie, uprawnienie męża do korzystania z lokalu i mediów jest jednocześnie uprawnieniem żony, a odpłatność ponoszona przez męża jest odpłatnością z majątku wspólnego, a zatem jest ponoszona również przez żonę. Żona ponosi te wydatki również w sensie ekonomicznym, co tym bardziej uprawnia ją do odliczenia ich jako kosztów uzyskania przychodów.

KRZYSZTOF MODZELEWSKI

doradca podatkowy, partner w Spółce Doradztwa Podatkowego Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...