Jak ustalić koszty uzyskania przychodów dla prezesa zarządu

Łukasz Bączyk
Doradca podatkowy
rozwiń więcej
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej

Czasem koszty uzyskania umowy zlecenia z prezesem spółki można ustalić w wysokości 20%. Będzie to możliwe jeżeli prezes jako zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych i nie ma prawa samodzielnego składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki. W takiej sytuacji nie będzie to umowa o zarządzanie ani kontrakt menedżerski i będzie można zastosować ryczałtowe koszty uzyskania przychodu. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 sierpnia 2010 r. (IBPBII/1/415-366/09/ASz).

Konsekwencje podatkowe zawarcia umowy zlecenia z prezesem zarządu

Autopromocja

Sprawa dotyczyła prezesa zarządu spółki, powołanego na stanowisko uchwałą wspólników. Początkowo prezes nie pobierał za swe czynności wynagrodzenia, następnie jednak spółka zdecydowała się na zawarcie z nim umowy zlecenia, m.in. w zakresie pozyskiwania klientów i nadzoru technicznego nad realizowanymi projektami.

Prezes zarządu otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenie oraz zwrot kosztów podróży samochodem. Do rozliczenia umowy zlecenia spółka zastosowała 20% koszty uzyskania przychodów. Następnie wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w celu potwierdzenia prawidłowości swego postępowania.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Stwierdził, że z zawartej umowy zlecenia wynika, że zleceniobiorca nie wykonuje czynności zarządczych, nie prowadzi i nie zarządza w ramach umowy przedsiębiorstwem, a także nie podlega mu majątek, ani personel spółki, zaś czynności wynikające z podpisanej umowy wykonywane są zgodnie z jej wskazówkami.

Prezes nie posiada również uprawnień do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań w imieniu spółki co oznacza brak pełnej samodzielności w wykonywaniu działań. Tym samym, charakter wykonywanych czynności nie będzie wypełniał przesłanek charakteryzujących umowy o zarządzanie lub też kontrakty menedżerskie.

Zatem tak zawartą umowę zlecenia będzie można zaliczyć do źródeł przychodu określonych w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. W związku z tym, w przypadku przychodów osiągniętych przez prezesa zarządu zastosowanie będzie miał art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o PIT zgodnie z którym koszty uzyskania niektórych przychodów określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Decyduje charakter czynności będących przedmiotem umowy

W wydanej interpretacji prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podchodzi do kwalifikacji źródła przychodu w tzw. „sposób zdroworozsądkowy”. Jego zdaniem o kwalifikacji źródła przychodu nie decyduje bowiem tytuł, jakim mianuje się osoba zawierająca umowę zlecenia (tj. prezes zarządu) lecz charakter czynności, jakie ta osoba faktycznie podejmuje w ramach zawieranej ze spółką umowy.

Dyrektor słusznie zauważa, iż podejmowane na podstawie umowy działania nie mają charakteru zarządczego (mają one de facto charakter marketingowy i techniczny). Wobec tego zawarta umowa nie może być postrzegana jako umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menedżerski czy umowa o podobnym charakterze.

Polecamy: Kontrola podatkowa

W konsekwencji, przychody uzyskiwane na gruncie zawartej umowy nie spełniają dyspozycji art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem nie mogą być interpretowane jako „przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej (…)”.

Niewątpliwie są one natomiast przychodami z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia (art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wobec tego, w stosunku do tychże przychodów koszty ich uzyskania określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Warto w tym miejscu jednakże przypomnieć, iż w takim przypadku podstawą do kalkulacji kosztów jest przychód pomniejszony o pracownicze składki ubezpieczeniowe (tj. pracowniczą składkę emerytalną, pracowniczą składkę rentową oraz składkę chorobową). Dlatego też należy pamiętać o tym, że twierdzenie, iż 20% wypracowanego na podstawie umowy zlecenia przychodu pozostaje u zleceniobiorcy „w kieszeni” jest pewnym uproszczeniem. 

Wybór przepisów:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
Art. 13

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:
8) przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...