Jak rozliczać w PIT wynagrodzenie prokurenta

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
rozwiń więcej
PIT - wynagrodzenie prokurenta / inforCMS
Czy spółka będąc płatnikiem PIT, jest zobowiązana do pobierania zaliczek na PIT z tytułu wynagrodzenia prokurenta powołanego uchwałą zarządu.

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Autopromocja

Do udzielenia prokury wystarczające jest złożenie oświadczenia woli przez podmiot do tego uprawniony. Udzielenie prokury należy więc uznać za jednostronną czynność prawną, a w konsekwencji powołanie do pełnienia prokury jako określonej funkcji w spółce jest stosunkiem prawnym jednostronnym.

Prokurent może zostać powołany na podstawie uchwały zarządu spółki. Uchwała zarządu spółki może również stanowić tytuł do wypłaty świadczenia pieniężnego prokurentowi.

Podstawą wykonywania prokury nie jest stosunek pracy,  bowiem prokura nie jest wykonywana na podstawie umowy o pracę. Nie stanowi go również umowa zlecenia, zgodnie z którą przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Niewątpliwie należność otrzymana przez prokurenta w związku ze sprawowaną funkcją stanowi dla niego przysporzenie od którego należy zapłacić podatek. 

Polecamy: Ustawa o PIT

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w ustawie PIT oraz dochodów, od których zaniechano poboru podatku.

Źródłami przychodów są między innymi stosunek służbowy, stosunek pracy, emerytura lub renta, działalność wykonywana osobiście (np. umowa zlecenia), pozarolnicza działalność gospodarcza, działy specjalne produkcji rolnej, najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, kapitały pieniężne i prawa majątkowe.

Ustawodawca przewidział też ewentualność zaistnienia przychodu, którego nie udałoby się jednoznacznie zakwalifikować do któregoś z wymienionych w ustawie źródeł. W takiej sytuacji przychód taki powinien być, co do zasady, kwalifikowany jako przychód z innych źródeł. W zakresie tego pojęcia mieszczą w „szczególności” dla przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zauważmy jednak, że w przepisie tym dla określenia zakresu przychodów z innych źródeł „ posłużono się pojęciem „w szczególności”. Przyjąć więc należy, że katalog przychodów, zaliczanych do przychodów z innych źródeł, nie jest zamknięty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie.

 Wynagrodzenie prokurenta nie może zostać zakwalifikowane do przykładowo takich źródeł przychodów jak stosunek pracy (umowa o pracę swoim zakresem nie obejmuje czynności związanych z prokurą), ani też działalności wykonywanej osobiście (podstawą wypłaty wynagrodzenia jest uchwała zarządu) Należy podkreślić, iż przepisy PIT jednoznacznie definiują co należy rozumieć pod poszczególnym przychodem z konkretnego, danego źródła, tymczasem brak jest odniesienia do czynności wykonywanych w ramach prokury.

Zobacz także: Czy spółka cywilna może powołać prokurenta?

Podsumowując, wynagrodzenie za sprawowanie funkcji prokurenta wypłacane na podstawie uchwały zarządu należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł.

W takim przypadku spółka, jako płatnik nie jest zobowiązana do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanej prokurentowi należności.

Ma ona jedynie obowiązek sporządzić informację o wysokości uzyskanych przez prokurenta przychodów (PIT–8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać ją prokurentowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Podstawa prawna: 

- art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 20 ust. 1 art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- art. 109¹ i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

Źródła:

- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – interpretacja podatkowa z 2 stycznia 2012 r. nr ILPB1/415-1195/11-2/AMN,

- Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – interpretacja podatkowa z 17 lutego 2009 r. nr ILPB1/415-961/08-4/AMN,

- Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach – interpretacja podatkowa z 3 lutego 2010 r. nr IBPBII/l/415-946/09/ŚS,

- Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach – interpretacja podatkowa z 29 czerwca 2009 r. nr IBPBII/2/415-411/09/AK.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...