Kwartalna forma wpłacania zaliczek na PIT

Kwartalna forma wpłacania zaliczek na PIT / Fotolia
Obecnie około 6 proc. przedsiębiorców płaci zaliczki na PIT w systemie kwartalnym. Dzięki zastosowaniu kwartalnego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy mają lepszą płynność i mniej obowiązków.

W 2008 roku tylko 3 proc. przedsiębiorców płaciło zaliczki na podatek dochodowy proc. w rytmie kwartalnym. W roku ubiegłym było ich już 6 proc. – wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Autopromocja

Główną wadą kwartalnego trybu opłacania zaliczek jest konieczność dokładniejszego planowania przepływów finansowych. Przedsiębiorca musi bowiem tak prowadzić firmę, aby na początku nowego kwartału dysponować większą kwotą, potrzebną do opłacenia zaliczek z trzech miesięcy. W przypadku opłacania podatku co miesiąc wystarczy regularnie odprowadzać określoną kwotę.

Ale dzięki kwartalnym rozliczeniom przedsiębiorca dysponuje większą gotówką w okresach poprzedzających rozliczenia. To spore ułatwienie w sytuacji, kiedy np. część kontrahentów spóźnia się z płatnościami. Nawet przy terminowo spływających należnościach i braku problemów z płynnością wolną gotówkę można zdeponować choćby w banku. Oczywiście, korzyści finansowe w takim wypadku są tym większe, im więcej środków posiada przedsiębiorca.

Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

Możliwość dysponowani większymi środkami nie jest bez znaczenia np. przy zakupie towarów czy surowców koniecznych przy działalności gospodarczej. Zwykle dostawcy oferują większe upusty przy zakupie za wyższe kwoty, takie zaś łatwiej zgromadzić przy kwartalnym rytmie rozliczeń. Oczywiście, większy zakup – ze względu na wyższe koszty – przekłada się później na wysokość rozliczeń z fiskusem, co skutkuje obniżeniem kwoty należnej zaliczki.

Jest jeszcze jeden element, przemawiający za rozliczeniami kwartalnymi, mianowicie czas. Przedsiębiorca opłacający zaliczki co miesiąc spędza na wypełnianiu formularzy dla urzędu skarbowego więcej czasu niż osoba, która robi to co kwartał. Oczywiście, aby taką oszczędność uzyskać, potrzebna jest systematyczność przy prowadzeniu własnej księgowości. W innym wypadku bowiem może się okazać, że czas zaoszczędzony na wypełnianiu formularzy przedsiębiorca traci na poszukiwanie zaginionych faktur i uzupełnianie danych z minionych trzech miesięcy.

Zobacz kalkulator: Odsetek od zaległości podatkowych

Jeszcze większe korzyści przynosi zmiana terminów płatności podatku VAT z miesięcznej na kwartalną. Tutaj w grę wchodzi także większa płynność, więcej swobody przy potrącaniu podatku naliczonego (rozliczający się miesięcznie mają na to trzy miesiące, zaś osoby rozliczające się kwartalnie – aż trzy kwartały) i mniej biurokracji. Chodzi zarówno o mniejszą liczbę deklaracji VAT-owskich, bo 4 rocznie, a nie 12, ale także o zmniejszenie liczby ewentualnych korekt w razie stwierdzenia błędu w jednym z poprzednich rozliczeń. Przy miesięcznych rozliczeniach czasem trzeba korygować wszystkie z nich wstecz aż do miesiąca, w którym pojawił się błąd. Przy kwartalnym trybie opłacania VAT, korekt będzie mniej.

Zmiany trybu rozliczania PIT z miesięcznego na kwartalny można dokonać tylko raz w roku. Można się na to zdecydować na początku nowego roku podatkowego, nie później niż do dnia, w którym trzeba zapłacić pierwszą zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy, czyli do 20 lutego. Z kolei w przypadku VAT takiej zmiany można dokonać cztery razy w roku. Decyzję należy podjąć do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który ma zostać złożona deklaracja kwartalna.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Marek Siudaj, Tax Care

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...