REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych
Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość zaliczki w formie uproszczonej ustala się w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Natomiast zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 (po dokonaniu stosowanych odliczeń). 

Autopromocja

Podstawą dla ustalenia dochodu jest osiągnięcie przez podatnika przychodu. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Uzyskany przez podatnika przychód oraz poniesione koszty, stanowią więc podstawę do ustalania podstawy opodatkowania a w dalszej kolejności kwoty podatku należnego (datę rozpoznania przychodu oraz potrącenia kosztu należy ustalić zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o CIT ).

Jako, że podatek dochodowy jest podatkiem o tzw. otwartym sanie faktycznym – dochód powstaje cały rok podatkowy, ustawodawca zobowiązał podatników do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Jednocześnie dał im możliwość wyboru, lecz nie w każdym przypadku – opłacania zaliczek w formie uproszczonej.

Przepisy ustawy o CIT jednoznacznie wskazują, iż wysokość zaliczki w formie uproszczonej ustala się w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Wysokość kwoty zaliczki obowiązującej w roku 2014 będzie więc ustalana w oparciu o zeznanie CIT-8 za rok 2012, złożone przez podatnika w roku 2013. Podstawą do obliczenia wysokości zaliczki uproszczonej w roku 2014 będzie przy tym kwota wskazana w części F poz. 56 zeznania CIT-8 deklaracji złożonej za rok 2012. Podatnik nie ma więc możliwości przyjęcia innej podstawy do obliczenia wysokości zaliczki uproszczonej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Jeżeli natomiast zmianie ulegnie wysokość podatku należnego, który wynika z zeznania podatkowego stanowiącego podstawę dla ustalenia wysokości zaliczki uproszczonej, zastosowanie znajdą regulacje zawarte w art. 25 ust. 9 ustawy o CIT.  Zgodnie z art. 25 ust. 9 ustawy o CIT, jeżeli podatnik złoży korektę zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek płaconych w uproszczonej formie, kwota tych zaliczek:

- ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w urzędzie skarbowym do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej;

- ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku podatkowym, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej

- nie zmienia się - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w terminie późniejszym niż wymieniony w pkt 1 i 2.

Niedostateczna kapitalizacja – zmiany od 2015 roku

Opodatkowanie dywidend - zmiany 2015

Kwota należnych zaliczek uproszczonych ulegnie więc zmianie w trakcie roku podatkowego, za który zaliczki są regulowane, jedynie w przypadku zmiany wysokości podatku należnego wykazanego w złożonym zeznaniu CIT-8.

Pisemne zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Zgodnie z art. 25 ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT, podatnicy którzy wybrali formę wpłacania zaliczek w formie uproszczonej, są obowiązani w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Natomiast zgodnie z art. 25 ust. 7a powyższego zawiadomienia nie należy składać w latach następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

W związku z brzmieniem art. 25 ust 7a ustawy o CIT,  podatnicy nie są więc zobowiązani do złożenia zawiadomienia informującego o kontynuacji wpłacania zaliczek w formie uproszczonej. Zawiadomienie jest konieczne jedynie w przypadku rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. Nie ma więc obowiązku zawiadamiania o kontynuacji wpłacania zaliczek w formie uproszczonej.

Obliczenie wysokości zaliczki

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o CIT, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie, w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Jeżeli rok podatkowy przyjęty przez podatnika ma inny wymiar niż określony w art. 8 ust. 1 ustawy o CIT (tj. w szczególności trwa przez okres inny, niż okres 12 miesięcy), wówczas ten rok (trwający krócej lub dłużej niż 12 miesięcy) będzie podstawą do obliczenia wysokości zaliczki. Obliczenie wysokości zaliczki nastąpi w takim przypadku zgodnie z regulacją z art. 25 ust. 6a ustawy o CIT.

Przepis ten stanowi, że jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy - podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy.

Joanna Litwińska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA