reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Przedmiotem sukcesji spółki powstałej w wyniku podziału będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału - dotyczy to więc tych przychodów i kosztów, które nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego spółki podzielonej obejmuje więc jedynie przychody i koszty wykazane przez spółkę do dnia podziału.

Tak w indywidualnej interpretacji podatkowej uznał 21 marca 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Podział spółki

Wnioskodawcą jest spółka kapitałowa, która uległa podziałowi, w związku z czym doszło do wydzielenia z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: ZCP). Pozostawiony w spółce majątek także stanowił ZCP. Skutkiem dokonanego w sierpniu 2013 r. wydzielenia było powstanie nowej spółki.

Rok podatkowy wnioskodawcy odpowiada rokowi kalendarzowemu.

W związku z powyższym wnioskodawca miał pytania co do tego, w jaki sposób powinien rozliczyć przychody i koszty dotyczące bezpośrednio ZCP, (która została wydzielona) jak i przychody i koszty, których nie da się jednoznacznie przypisać do wydzielonej ZCP, rozliczone i nierozliczone  przed dniem podziału.

Miał on również wątpliwość co do tego, czy ma obowiązek w swoim zeznaniu rocznym CIT-8 za 2013 r. wykazać przychody i koszty przyporządkowane do wydzielonej ZCP od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia podziału i wydzielenia ZCP oraz co do tego czy przychody i koszty, które nie zostały rozliczone do dnia podziału, tj. nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy zostaną przeniesione na spółkę nowo zawiązaną.

Wstąpienie nowo utworzonej spółki w ogół praw i obowiązków

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące oraz osoby prawne powstałe w wyniku podziału, wstępują z dniem podziału lub wydzielenia we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi ZCP.

Z literalnego brzmienia ów przepisu należy wywnioskować, że sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające w związku z przydzielonymi” spółce przejmującej składnikami majątku.

Użycie w regulacji czasu teraźniejszego powoduje, że sukcesji mogą podlegać wyłącznie „stany otwarte”, tj. prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia „pozostają” jeszcze w związku z składnikami majątku przydzielonymi spółce przejmującej.

Powoduje to, że przedmiotem sukcesji podatkowej nie mogą być prawa i obowiązki, które pozostawały w związku z danymi składnikami majątku przed dniem wydzielenia. Jeżeli więc przychody oraz koszty dotyczące działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstały do dnia wydzielenia i zostały rozpoznane przez dzieloną spółkę, prawa i obowiązki dotyczące rozliczenia takich przychodów i kosztów nie będą przedmiotem sukcesji.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Głowacka

Prawnik, konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama