REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki
Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem sukcesji spółki powstałej w wyniku podziału będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału - dotyczy to więc tych przychodów i kosztów, które nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego spółki podzielonej obejmuje więc jedynie przychody i koszty wykazane przez spółkę do dnia podziału.

Tak w indywidualnej interpretacji podatkowej uznał 21 marca 2014 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

Autopromocja

Podział spółki

Wnioskodawcą jest spółka kapitałowa, która uległa podziałowi, w związku z czym doszło do wydzielenia z niej zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej: ZCP). Pozostawiony w spółce majątek także stanowił ZCP. Skutkiem dokonanego w sierpniu 2013 r. wydzielenia było powstanie nowej spółki.

Rok podatkowy wnioskodawcy odpowiada rokowi kalendarzowemu.

W związku z powyższym wnioskodawca miał pytania co do tego, w jaki sposób powinien rozliczyć przychody i koszty dotyczące bezpośrednio ZCP, (która została wydzielona) jak i przychody i koszty, których nie da się jednoznacznie przypisać do wydzielonej ZCP, rozliczone i nierozliczone  przed dniem podziału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Miał on również wątpliwość co do tego, czy ma obowiązek w swoim zeznaniu rocznym CIT-8 za 2013 r. wykazać przychody i koszty przyporządkowane do wydzielonej ZCP od dnia 1 stycznia 2013 r. do dnia podziału i wydzielenia ZCP oraz co do tego czy przychody i koszty, które nie zostały rozliczone do dnia podziału, tj. nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy zostaną przeniesione na spółkę nowo zawiązaną.

Wstąpienie nowo utworzonej spółki w ogół praw i obowiązków

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej osoby prawne przejmujące oraz osoby prawne powstałe w wyniku podziału, wstępują z dniem podziału lub wydzielenia we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie – także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi ZCP.

Z literalnego brzmienia ów przepisu należy wywnioskować, że sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające w związku z przydzielonymi” spółce przejmującej składnikami majątku.

Użycie w regulacji czasu teraźniejszego powoduje, że sukcesji mogą podlegać wyłącznie „stany otwarte”, tj. prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia „pozostają” jeszcze w związku z składnikami majątku przydzielonymi spółce przejmującej.

Powoduje to, że przedmiotem sukcesji podatkowej nie mogą być prawa i obowiązki, które pozostawały w związku z danymi składnikami majątku przed dniem wydzielenia. Jeżeli więc przychody oraz koszty dotyczące działalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstały do dnia wydzielenia i zostały rozpoznane przez dzieloną spółkę, prawa i obowiązki dotyczące rozliczenia takich przychodów i kosztów nie będą przedmiotem sukcesji.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Rozliczenie podatku dochodowego

Zatem w myśl przepisów, spółka ma obowiązek uwzględniać w swoim rozliczeniu podatku dochodowego za rok 2013, przychody i koszty wykazane przez wydzieloną ZCP do dnia podziału. Sukcesji na spółkę nowo zawiązaną podlegać będą natomiast przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału, tj. nieuwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Stanowisko takie potwierdza praktyka organów podatkowych. Zostało ono zaaprobowane w innych interpretacjach indywidualnych (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn.  IPPB3/423-203/10-3/EB czy  IPPB3/423-46/12-2/MS).

W związku z powyższym, obowiązek uwzględnienia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego dotyczy przychodów i kosztów wykazanych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa do dnia podziału. Natomiast przedmiotem sukcesji na spółkę nowo powstałą będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału, tj. nieuwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Źródło: indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 marca 2014 r. (sygn. IPTPB3/4231-23/13-4/IR)

Opracowała Magda Dubiel

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA