REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny
Restrukturyzacja działalności podmiotów powiązanych - obowiązek dokumentacyjny

REKLAMA

REKLAMA

Od 18 lipca 2013 r. obowiązują zmiany rozporządzenia Ministra Finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (dalej: rozporządzenie wykonawcze). Ważną nowością jest pojawienie się w znowelizowanym rozporządzeniu Rozdziału 5a, traktującego o restrukturyzacji działalności gospodarczej.

U podstaw wprowadzenia tych przepisów leży m.in. chęć ujednolicenia krajowych regulacji, z powszechnie uznawanymi na świecie standardami, ujętymi od 2010 r. w Wytycznych w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych (dalej: Wytyczne OECD).

Autopromocja

Warto mieć jednak na uwadze, iż problematyka restrukturyzacji działalności, szeroko opisana w Rozdziale IX Wytycznych OECD, w ramach regulacji krajowych ogranicza się w istocie do ogólnego ujęcia tego zagadnienia - uściślenia co należy rozumieć pod tym pojęciem oraz zasygnalizowania podstawowych elementów towarzyszących badaniu zgodności warunków restrukturyzacji w ramach podmiotów powiązanych z uwarunkowaniami rynkowymi.

Uchwalenie regulacji dotyczących restrukturyzacji działalności - zdefiniowanej w rozporządzeniu wykonawczym, jako przeniesienie pomiędzy podmiotami istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów, lub ryzyk - stworzyło organom podatkowym możliwość kontrolowania tego obszaru. Podstawowym celem badania jest określenie zgodności warunków ustalonych bądź narzuconych w ramach restrukturyzacji działalności gospodarczej z warunkami, na jakie zgodziłyby się podmioty od siebie niezależne.

Zgodnie z §23a ust. 3 rozporządzenia wykonawczego, w toku kontroli, organy zobowiązane są do uwzględnienia przyczyn gospodarczych dokonania restrukturyzacji działalności, oczekiwanych korzyści z restrukturyzacji, w tym efektu synergii, oraz opcji realistycznie dostępnych dla podmiotów powiązanych uczestniczących w restrukturyzacji.

Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi - wyjaśnienia MF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawidłowość przypisania kontrahentowi powiązanemu ekonomicznie istotnego ryzyka zyska aprobatę władz skarbowych jedynie wtedy, jeżeli zostanie wykazana zdolność podmiotu do podejmowania decyzji w zakresie zarządzania tym ryzykiem lub zdolność finansowa do poniesienia obciążeń w przypadku materializacji tego ryzyka.

Co istotne, na mocy §23a ust. 5 rozporządzenia wykonawczego organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, weryfikując prawo do wynagrodzenia oraz jego wartość, wezmą pod uwagę opcje realistyczne dostępne dla podmiotów uczestniczących w restrukturyzacji. Wobec braku definicji tego ostatniego pojęcia w znowelizowanym rozporządzeniu wykonawczym, warto mieć na uwadze, że na gruncie Wytycznych OECD „opcje realistyczne dostępne” traktowane są, jako alternatywne opcje, korzystniejsze niż restrukturyzacja, na jakie zgodę wyraziłyby podmioty od siebie niezależne.

W związku z umożliwieniem organom podatkowym i organom kontroli skarbowej badania warunków restrukturyzacji, uzasadnione wątpliwości podatników budzi ewentualny, związany z tym obowiązek dokumentacyjny. Stosownie bowiem do art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi są zobligowani do sporządzenia dokumentacji podatkowej, zawierającej elementy wymienione w tym przepisie. Pod pojęciem „transakcja” (podobnie, jak i „opcje realistyczne dostępne” niezdefiniowanym w obowiązującym stanie prawnym), zgodnie ze słownikowym znaczeniem tego terminu, rozumie się operację handlową kupna lub sprzedaży. Restrukturyzacja działalności niekoniecznie musi się wiązać z zawarciem, tak pojmowanej transakcji, co – w świetle literalnego brzmienia powołanego wyżej przepisu – uprawniałoby pogląd o braku, w takim przypadku, obowiązku dokumentowania cen transferowych.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Niezależnie od powyższego, warto jednak mieć na uwadze, że zwykle proces restrukturyzacji składać się będzie z szeregu zdarzeń gospodarczych, które - postrzegane osobno – skutkować mogą wymogiem dokumentacyjnym.

Dla przykładu: pomiędzy podmiotami powiązanymi, obok wielu innych operacji, w ramach restrukturyzacji może dojść do zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Dotychczasowa praktyka wskazuje na konieczność sporządzenia dla takiej transakcji, w razie przekroczenia wartości progowych wskazanych w art. 9a ustawy o CIT, dokumentacji podatkowej. Aktualne brzmienie przepisów nie daje niestety odpowiedzi na pytanie, czy jej realizacja, w ramach restrukturyzacji działalności, winna być jednak traktowana jako odrębna transakcja, czy też uprawnione będzie wówczas ujęcie holistyczne.


Rozstrzygnięcie powyższej wątpliwości jest z perspektywy podatników szczególnie istotne w obliczu stawki ewentualnego, oszacowanego dochodu. Podwyższona, 50% - owa sankcja związana jest bowiem z przypadkiem, w którym na podstawie art. 11 ustawy o CIT organy podatkowe lub kontroli skarbowej określą dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) niż zadeklarowana przez niego w związku z dokonaniem transakcji, o których mowa w art. 9a ustawy o CIT, a podatnik nie przedstawi tym organom wymaganej przez te przepisy dokumentacji podatkowej.

Stosunkowo ogólny zakres wprowadzonych przepisów, przy jednoczesnej, nieukształtowanej jeszcze ostatecznie praktyce władz skarbowych w ich stosowaniu, zasadniczo utrudniają ocenę ryzyka podatkowego, związanego z podejmowanymi działaniami restrukturyzacyjnymi.

Wskazówką przy weryfikacji prawidłowości przyjmowanych rozwiązań powinny być zatem zalecenia Wytycznych OECD, w których zamieszczono szereg przykładów, mogących znaleźć odzwierciedlenie w rzeczywistości gospodarczej danego podmiotu.

Krzysztof Janusz,

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA