REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła
Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r. zawiera listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Uznanie kontrahenta podatnika za kraj stosujący szkodliwą konkurencje podatkową rodzi negatywne konsekwencje dla podatników na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy zobowiązani są do potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20 % z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty mające ograniczony obowiązek podatkowy z tytułu m.in. świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Autopromocja

Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowaniu, których stroną jest Polska i które w większości przypadków mogą zmniejszać stawki podatku u źródła lub nawet zwalniać z obowiązku jego poboru. Jednakże umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są zawierane z krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową, oznacza to, że dokonując płatności na rzecz kontrahenta mającego siedzibę np. w Republice Panamy, Seszelach, Belize, podatnik będzie zobowiązany do potrącenia podatku u źródła w przypadku, gdy świadczone usługi spełniają przesłanki uznania ich za usługi niematerialne wymienione w art. 21 ust. 1ustawy o CIT.

Niekiedy problematyczne jest jednak to, czy określone usługi w ogóle mieszczą się w katalogu usług z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. W przypadku usług pośrednictwa handlowego powstaje pytanie, czy usługi te mieszczą się w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Usługi pośrednictwa handlowego polegają na wyszukaniu odpowiednich kontrahentów na rynkach zagranicznych i doprowadzeniu do zawarcia umowy i nie zostały one  wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, jak również nie mają podobnego charakteru do świadczeń w nim wymienionych a tym samym nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w tym przepisie.

Jeżeli zatem świadczone na rzecz podatnika usługi uznać za  kompleksową usługę wsparcia przy zakupie towarów (usługę pośrednictwa handlowego), to na podatniku nie będzie ciążył obowiązek potrącenia podatku u źródła.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2011 r. ( sygn. IPPB5/423-142/11-2/AJ ), w której organ podatkowy stwierdził, iż usługi polegające na poszukiwaniu dostawców i producentów, udziału w rokowaniach, zbieraniu i przekazywaniu dokumentów – traktować należy jak usługi pośrednictwa handlowego, od których podatnik nie ma obowiązku potrącenia podatku u źródła. Podobnie: Dyrektor Izby Skarbowe w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2012 r. ( sygn. ILPB4/423-328/12-4/DS. ).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Należy jednak wskazać na orzeczenia sądów. Tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 1108/09) orzekł, iż wyszukiwanie potencjalnych dostawców i prowadzenie z nimi negocjacji handlowych spełnia przesłanki uznania za usługi doradcze świadczone w związku z działalnością prowadzoną w Polsce, stąd obowiązek potrącenia podatku u źródła.

Jeżeli świadczone na rzecz podatnika usługi pośrednictwa handlowego  związane będą z czynnościami takimi jak poszukiwanie dostawców, producentów, towarów lub produktów; udział w rokowaniach, prowadzeniu negocjacji; zbieranie i przekazywanie dokumentów dotyczących nabywanych towarów - usługi to nie wchodzą w zakres art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT a tym samym nie istnieje obowiązek pobrania podatku u źródła.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Stanowisko takie, przedstawione przez wnioskodawcę – podatnika, dla którego wykonywane są tego rodzaju czynności, potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2011 r. (sygn. IPPB5/423-142/11-2/AJ). Podatnik dokonując więc wypłat na rzecz podmiotu zagranicznego z tytułu pośrednictwa handlowego, tak jak usługi te zidentyfikowano powyżej – nie  jest zobowiązany na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2a wymienionej ustawy, do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.


Należy jednak podkreślić, że charakter usługi wynika z zawartej przez podatnika umowy istnieje prawdopodobieństwo, że świadczone na rzecz podatnika usługi mogą być zakwalifikowane usługi objęte zakresem art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, przykładowo jeżeli ich zakres będzie inny niż wskazany powyżej.

Powyższe pokazuje, iż kwalifikacja usług pośrednictwa handlowego może budzić wątpliwości a ostateczna ich podatkowa identyfikacja musi być przeprowadzona zawsze z uwzględnieniem konkretnych okoliczności faktycznych, w tym w szczególności – zakresu świadczonych na rzecz podatnika usług.

Joanna Litwińska

ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA