reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła

Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r. zawiera listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Uznanie kontrahenta podatnika za kraj stosujący szkodliwą konkurencje podatkową rodzi negatywne konsekwencje dla podatników na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy zobowiązani są do potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20 % z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty mające ograniczony obowiązek podatkowy z tytułu m.in. świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowaniu, których stroną jest Polska i które w większości przypadków mogą zmniejszać stawki podatku u źródła lub nawet zwalniać z obowiązku jego poboru. Jednakże umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są zawierane z krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową, oznacza to, że dokonując płatności na rzecz kontrahenta mającego siedzibę np. w Republice Panamy, Seszelach, Belize, podatnik będzie zobowiązany do potrącenia podatku u źródła w przypadku, gdy świadczone usługi spełniają przesłanki uznania ich za usługi niematerialne wymienione w art. 21 ust. 1ustawy o CIT.

Niekiedy problematyczne jest jednak to, czy określone usługi w ogóle mieszczą się w katalogu usług z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. W przypadku usług pośrednictwa handlowego powstaje pytanie, czy usługi te mieszczą się w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Usługi pośrednictwa handlowego polegają na wyszukaniu odpowiednich kontrahentów na rynkach zagranicznych i doprowadzeniu do zawarcia umowy i nie zostały one  wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, jak również nie mają podobnego charakteru do świadczeń w nim wymienionych a tym samym nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w tym przepisie.

Jeżeli zatem świadczone na rzecz podatnika usługi uznać za  kompleksową usługę wsparcia przy zakupie towarów (usługę pośrednictwa handlowego), to na podatniku nie będzie ciążył obowiązek potrącenia podatku u źródła.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2011 r. ( sygn. IPPB5/423-142/11-2/AJ ), w której organ podatkowy stwierdził, iż usługi polegające na poszukiwaniu dostawców i producentów, udziału w rokowaniach, zbieraniu i przekazywaniu dokumentów – traktować należy jak usługi pośrednictwa handlowego, od których podatnik nie ma obowiązku potrącenia podatku u źródła. Podobnie: Dyrektor Izby Skarbowe w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2012 r. ( sygn. ILPB4/423-328/12-4/DS. ).

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Należy jednak wskazać na orzeczenia sądów. Tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 1108/09) orzekł, iż wyszukiwanie potencjalnych dostawców i prowadzenie z nimi negocjacji handlowych spełnia przesłanki uznania za usługi doradcze świadczone w związku z działalnością prowadzoną w Polsce, stąd obowiązek potrącenia podatku u źródła.

Jeżeli świadczone na rzecz podatnika usługi pośrednictwa handlowego  związane będą z czynnościami takimi jak poszukiwanie dostawców, producentów, towarów lub produktów; udział w rokowaniach, prowadzeniu negocjacji; zbieranie i przekazywanie dokumentów dotyczących nabywanych towarów - usługi to nie wchodzą w zakres art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT a tym samym nie istnieje obowiązek pobrania podatku u źródła.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Stanowisko takie, przedstawione przez wnioskodawcę – podatnika, dla którego wykonywane są tego rodzaju czynności, potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2011 r. (sygn. IPPB5/423-142/11-2/AJ). Podatnik dokonując więc wypłat na rzecz podmiotu zagranicznego z tytułu pośrednictwa handlowego, tak jak usługi te zidentyfikowano powyżej – nie  jest zobowiązany na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2a wymienionej ustawy, do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama