| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła

Usługi świadczone przez kontrahenta z tzw. raju podatkowego – podatek u źródła

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r. zawiera listę krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Uznanie kontrahenta podatnika za kraj stosujący szkodliwą konkurencje podatkową rodzi negatywne konsekwencje dla podatników na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT, podatnicy zobowiązani są do potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 20 % z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podmioty mające ograniczony obowiązek podatkowy z tytułu m.in. świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Powyższe przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowaniu, których stroną jest Polska i które w większości przypadków mogą zmniejszać stawki podatku u źródła lub nawet zwalniać z obowiązku jego poboru. Jednakże umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie są zawierane z krajami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową, oznacza to, że dokonując płatności na rzecz kontrahenta mającego siedzibę np. w Republice Panamy, Seszelach, Belize, podatnik będzie zobowiązany do potrącenia podatku u źródła w przypadku, gdy świadczone usługi spełniają przesłanki uznania ich za usługi niematerialne wymienione w art. 21 ust. 1ustawy o CIT.

Niekiedy problematyczne jest jednak to, czy określone usługi w ogóle mieszczą się w katalogu usług z art. 21 ust. 1 ustawy o CIT. W przypadku usług pośrednictwa handlowego powstaje pytanie, czy usługi te mieszczą się w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Usługi pośrednictwa handlowego polegają na wyszukaniu odpowiednich kontrahentów na rynkach zagranicznych i doprowadzeniu do zawarcia umowy i nie zostały one  wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, jak również nie mają podobnego charakteru do świadczeń w nim wymienionych a tym samym nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w tym przepisie.

Jeżeli zatem świadczone na rzecz podatnika usługi uznać za  kompleksową usługę wsparcia przy zakupie towarów (usługę pośrednictwa handlowego), to na podatniku nie będzie ciążył obowiązek potrącenia podatku u źródła.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 11 maja 2011 r. ( sygn. IPPB5/423-142/11-2/AJ ), w której organ podatkowy stwierdził, iż usługi polegające na poszukiwaniu dostawców i producentów, udziału w rokowaniach, zbieraniu i przekazywaniu dokumentów – traktować należy jak usługi pośrednictwa handlowego, od których podatnik nie ma obowiązku potrącenia podatku u źródła. Podobnie: Dyrektor Izby Skarbowe w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 14 grudnia 2012 r. ( sygn. ILPB4/423-328/12-4/DS. ).

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Należy jednak wskazać na orzeczenia sądów. Tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 22 października 2010 r. (sygn. akt II FSK 1108/09) orzekł, iż wyszukiwanie potencjalnych dostawców i prowadzenie z nimi negocjacji handlowych spełnia przesłanki uznania za usługi doradcze świadczone w związku z działalnością prowadzoną w Polsce, stąd obowiązek potrącenia podatku u źródła.

Jeżeli świadczone na rzecz podatnika usługi pośrednictwa handlowego  związane będą z czynnościami takimi jak poszukiwanie dostawców, producentów, towarów lub produktów; udział w rokowaniach, prowadzeniu negocjacji; zbieranie i przekazywanie dokumentów dotyczących nabywanych towarów - usługi to nie wchodzą w zakres art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT a tym samym nie istnieje obowiązek pobrania podatku u źródła.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Stanowisko takie, przedstawione przez wnioskodawcę – podatnika, dla którego wykonywane są tego rodzaju czynności, potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2011 r. (sygn. IPPB5/423-142/11-2/AJ). Podatnik dokonując więc wypłat na rzecz podmiotu zagranicznego z tytułu pośrednictwa handlowego, tak jak usługi te zidentyfikowano powyżej – nie  jest zobowiązany na mocy art. 26 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 21 ust. 1 pkt 2a wymienionej ustawy, do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK