reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Opodatkowanie dywidend - zmiany 2015

Opodatkowanie dywidend - zmiany 2015

Ministerstwo Finansów planuje od 1 stycznia 2015 r. zmienić zasady opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, otrzymywanych przez polskie spółki opodatkowane CIT ze spółek położonych w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W ustawie o CIT mają zostać wprowadzone przepisy wyłączające prawo do korzystania ze zwolnienia od opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w sytuacji, gdy świadczenie wypłacane z tytułu dywidendy i innych dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych podlega w państwie źródła w jakiejkolwiek formie zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku. Przepis ten odnosi się m.in. do sytuacji, w których podstawą wypłaty świadczenia są pożyczki partycypacyjne (PPL).

Projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów na posiedzeniu w dniu 18 marca 2014 r. Wejście w życie przepisów przewidziane zostało na dzień 1 stycznia 2015 r.

Celem zmian jest wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia z CIT dywidend w sytuacji, gdy dochodzi do  nieopodatkowania wypłacanych zysków podatkiem dochodowym w państwie źródła. Zdaniem Ministra Finansów zastosowanie zwolnienia w takiej sytuacji skutkowałyby bowiem nie tyle zniesieniem podwójnego opodatkowania tych dochodów, ile ich podwójnym nieopodatkowaniem.

Celem wprowadzenia dodatkowego warunku skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest zatem eliminacja zjawiska podwójnego nieopodatkowania świadczeń przekazywanych polskim rezydentom przez spółki powiązane, mające siedzibę w państwie należącym do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Analogicznych zmian mających na celu ograniczenie zakresu zwolnienia dokonały inne państwa UE, tj. Austria i Włochy. W dniu 25 listopada 2013 r. Komisja Europejska przedstawiała projekt dyrektywy 2011/96/UE, którego celem jest wyłączenie prawa do udzielania zwolnień podatkowych w odniesieniu do zysku podzielonego, jeżeli stanowił on koszty podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania przez spółkę zależną.

Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: Pakiet działań podatkowych przyjęty przez Kierownictwo Ministerstwa Finansów w dniu 8 kwietnia 2014 r. - opracowany przez Ministerstwo Finansów w ramach Aktualizacji Programu Konwergencji realizującej założenia Rady UE ds. ekonomicznych i finansowych (ECOFIN) w latach 2014-2017.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama