reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Korekta kosztów z tytułu „zatorów płatniczych” – płatność w ratach

Korekta kosztów z tytułu „zatorów płatniczych” – płatność w ratach

Jeżeli do dnia upływu terminów, o których mowa w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o CIT, (tj. 30 dni od terminu płatności i 90 dni od dnia zaliczenia odpisu amortyzacyjnego do kosztów), zaliczona do kosztów uzyskania przychodów część odpisów amortyzacyjnych znajduje pokrycie w dokonanych płatnościach, to nie powinno mieć miejsca zmniejszenie kosztów.

Natomiast jeżeli spółka zaliczy do kosztów uzyskania przychodów odpis amortyzacyjny, który nie ma pokrycia (częściowo, czy w całości) w zapłaconej racie i nie ureguluje tej płatności w terminach wskazanych powyżej, to zobowiązana jest do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o stosowną część dokonanego odpisu.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 marca 2014 r., IPTPB3/423-509/13-2/KJ.

Zakup na raty a obowiązek korekty kosztów

Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych

Sprawa dotyczyła spółki, dokonującej odpisów amortyzacyjnej od stanowiących jej własność środków trwałych. Niektóre z nich zostały zakupione w systemie ratalnym. Spółka dokonywała comiesięcznej, szczegółowej analizy naliczonej amortyzacji środków trwałych, na których wartość początkową składały się jednocześnie faktury zapłacone w całości, jak i faktury, za które płatność dokonywana była ratalnie (ich termin płatności był rozłożony nawet na kilka lat).

Comiesięczna analiza amortyzacji przeprowadzana była w ten sposób, że spółka wyodrębniała z wartości początkowej faktury, które płacone były w systemie ratalnym, określając „wartość początkową ratalną”, będącą podstawą kolejnych obliczeń.

Od wartości początkowej ratalnej spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu od dnia rozpoczęcia amortyzacji środka trwałego do końca analizowanego miesiąca.

Następnie spółka porównywała sumę tych odpisów amortyzacyjnych do sumy zapłaconych rat dotyczących faktury stanowiącej wartość początkową ratalną. Jeśli suma zapłaconych rat była niższa od sumy odpisów amortyzacyjnych, spółka dokonywała korekty kosztów podatkowych (w trybie art. 15b ustawy o CIT).

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy opisany powyżej sposób wyliczania kosztów podatkowych podlegających korekcie jest prawidłowy na gruncie przepisów o zatorach płatniczych?

Nabycie środka trwałego na raty – odpisy amortyzacyjne ujęte w kosztach a korekta w trybie art. 15b ustawy o CIT

Przedstawiając własne stanowisko, spółka wskazała, że w przypadku spłaty zobowiązania w ratach, korekta obejmuje wyłącznie tę część amortyzacji, która przekracza spłaconą wartość początkową nabytych środków trwałych. Wobec powyższego zaprezentowany przez spółkę sposób wyliczania korekty kosztów podatkowych jest prawidłowy. Na poparcie swego stanowiska spółka przytoczyła szereg popierających je interpretacji indywidualnych.

Organ podatkowy podzielił pogląd spółki. W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że analiza przepisów dotyczących „zatorów płatniczych” wskazuje, że jeżeli do dnia upływu terminów, o których mowa w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o CIT, (tj. 30 dni od terminu płatności i 90 dni od dnia zaliczenia odpisu amortyzacyjnego do kosztów), zaliczona do kosztów uzyskania przychodów część odpisów amortyzacyjnych znajduje pokrycie w dokonanych płatnościach, to nie powinno mieć miejsca zmniejszenie kosztów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama