Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Proponowana regulacja ma objąć swoim zakresem podmiotowym rodzaj przychodów, który dotyczy podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu dywidend wynikających z relacji spółka matka - spółka córka. Są one bowiem neutralne podatkowo w przypadku, gdy ta pierwsza w okresie conajmniej dwóch poprzednich lat posiada przynajmniej 10% udziałów w spółce zależnej. Problem powstaje w związku z rozbieżnością orzeczniczą sądów administracyjnych, które nie są w pełni zgodne co do klasyfikacji podatkowej dochodów z tytułu dywidendy rzeczowej.
Dywidenda pieniężna i niepieniężna podatkowo taka sama?
Z jednej strony sądy dochodzą do wniosku, iż forma w jakiej wypłacane są dywidendy na rzecz spółki dominującej nie ma większego znaczenia. Co więcej- w mniemaniu tej części doktryny - liczy się sam fakt przysporzenia, a oznacza to, że należy odrzucić dyfyrencjację dywidend pieniężnych i niepieniężnych w celach podatkowych, która będąc dokonywaną przez urzędy skarbowe mogłaby być nieuprawniona bo w obydwu przypadkach spółka w istocie żadnego przysporzenia nie uzyskuje. Potwierdza to WSA w Poznaniu (syg. akt.: akt I SA/Po 98/11) podkreślając, iż przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym jest (jak sama nazwa wskazuje) dochód, niezależnie od źródła jego przysporzenia. Jak słusznie zauważa sąd- dywidenda sama w sobie, jest źrodłem takiego przysporzenia niezależnie od formy w jakiej została uzyskana. Stąd wniosek, iż zobowiązanie podatkowe rodzi się tu nie po stronie spółki, a podmiotu uprawnionego do pobrania dywidendy (problem polegał na tym, iż organy skarbowe chciały uznać dywidendę rzeczową w postaci przeniesienia nieruchomości jako zbycie tego prawa na co sąd nie przystał).
Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014
Precedens usprawiedliwiający opodatkowanie
Projektodawca zwraca jednak uwagę na fakt, iż w związku z brakiem opodatkowania uzyskanego przez spółkę wypłacającą dywidendę dochodu z tytułu przyrostu majątku zbywalnego innemu podmiotowi (określanego w doktrynie jako ciche rezerwy) różnicuje podatników doprowadzając do stanu, w którym przekazywanie dywidend w formie rzeczowej stało się dogodnym sposobem na optymalizację podatkową i unikanie opodatkowania z tego tytułu. Na poparcie tezy o słuszności proponowanych zmian przywołuje się wyrok WSA w Olsztynie (syg. akt I SA/Ol 609/09). „Przeniesienie własności udziałów powinno być traktowane podatkowo jako ich zbycie”- stwierdza w sentencji sąd. Oznacza to, iż zbycie to zostało potraktowane jako przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych (art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Kolejna metoda optymalizacji - wyeliminowana
W związku z rozbieżnością orzeczniczą, postuluje się wprowadzenie zmian, które swoim zakresem mają objąć doprecyzowanie i moment powstania przychodów i kosztów po stronie podatnika wykonującego świadczenie niepieniężne na rzecz kontrahenta. Dodatkowo zakłada się też zmodyfikowanie zasad ustalających wartości otrzymanych przez drugą stronę transakcji składników majątku, które mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu. Rozszerzy to sanację obecnych przepisów (poza kwestią dywidend rzeczowych) o problematykę wynagrodzeń w formie rzeczowej za umorzone udziały, certfikaty inwestycyjne i jednostki uczestnictwa wydawane w zamian za udziały bądź akcje.
E-deklaracje podatkowe PIT i CIT w 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat