REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Na rok 2015 rząd planuje zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) przychodów z tytułu dywidend rzeczowych.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

REKLAMA

Autopromocja


Proponowana regulacja ma objąć swoim zakresem podmiotowym rodzaj przychodów, który dotyczy podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu dywidend wynikających z relacji spółka matka - spółka córka. Są one bowiem neutralne podatkowo w przypadku, gdy ta pierwsza w okresie conajmniej dwóch poprzednich lat posiada przynajmniej 10% udziałów w spółce zależnej. Problem powstaje w związku z rozbieżnością orzeczniczą sądów administracyjnych, które nie są w pełni zgodne co do klasyfikacji podatkowej dochodów z tytułu dywidendy rzeczowej.


Dywidenda pieniężna i niepieniężna podatkowo taka sama?


Z jednej strony sądy dochodzą do wniosku, iż forma w jakiej wypłacane są dywidendy na rzecz spółki dominującej nie ma większego znaczenia. Co więcej- w mniemaniu tej części doktryny - liczy się sam fakt przysporzenia, a oznacza to, że należy odrzucić dyfyrencjację dywidend pieniężnych i niepieniężnych w celach podatkowych, która będąc dokonywaną przez urzędy skarbowe mogłaby być nieuprawniona bo w obydwu przypadkach spółka w istocie żadnego przysporzenia nie uzyskuje.  Potwierdza to WSA w Poznaniu (syg. akt.: akt I SA/Po 98/11) podkreślając, iż przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym jest (jak sama nazwa wskazuje) dochód, niezależnie od źródła jego przysporzenia. Jak słusznie zauważa sąd- dywidenda sama w sobie, jest źrodłem takiego przysporzenia niezależnie od formy w jakiej została uzyskana. Stąd wniosek, iż zobowiązanie podatkowe rodzi się tu nie po stronie spółki, a podmiotu uprawnionego do pobrania dywidendy (problem polegał na tym, iż organy skarbowe chciały uznać dywidendę rzeczową w postaci przeniesienia nieruchomości jako zbycie tego prawa na co sąd nie przystał).

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014


Precedens usprawiedliwiający opodatkowanie


Projektodawca zwraca jednak uwagę na fakt, iż w związku z brakiem opodatkowania uzyskanego przez spółkę wypłacającą dywidendę dochodu z tytułu przyrostu majątku zbywalnego innemu podmiotowi (określanego w doktrynie jako ciche rezerwy) różnicuje podatników doprowadzając do stanu, w którym przekazywanie dywidend w formie rzeczowej stało się dogodnym sposobem na optymalizację podatkową i unikanie opodatkowania z tego tytułu. Na poparcie tezy o słuszności proponowanych zmian przywołuje się wyrok WSA w Olsztynie (syg. akt I SA/Ol 609/09). „Przeniesienie własności udziałów powinno być traktowane podatkowo jako ich zbycie”- stwierdza w sentencji sąd. Oznacza to, iż zbycie to zostało potraktowane jako przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych (art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

 


Kolejna metoda optymalizacji - wyeliminowana


W związku z rozbieżnością orzeczniczą, postuluje się wprowadzenie zmian, które swoim zakresem mają objąć doprecyzowanie i moment powstania przychodów i kosztów po stronie podatnika wykonującego świadczenie niepieniężne na rzecz kontrahenta. Dodatkowo zakłada się też zmodyfikowanie zasad ustalających wartości otrzymanych przez drugą stronę transakcji składników majątku, które mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu. Rozszerzy to sanację obecnych przepisów (poza kwestią dywidend rzeczowych) o problematykę wynagrodzeń w formie rzeczowej za umorzone udziały, certfikaty inwestycyjne i jednostki uczestnictwa wydawane w zamian za udziały bądź akcje.

E-deklaracje podatkowe PIT i CIT w 2015 r.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cła wzajemne Trumpa: Gospodarcza rewolucja czy ryzyko recesji?

Amerykański prezydent Donald Trump wprowadził nowe cła na importowane towary, określając je jako "deklarację niepodległości gospodarczej" USA. Eksperci jednak ostrzegają przed możliwymi skutkami ekonomicznymi, takimi jak wzrost inflacji, kryzys gospodarczy i problemy na rynku pracy. Jakie będą konsekwencje tej decyzji dla gospodarki USA i jej partnerów handlowych?

Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Rozliczenie VAT przy uznanej reklamacji, gdy kupujący zatrzymuje część wadliwego towaru

Zgłosiliśmy reklamację w związku z wadliwym towarem. Kontrahent uznał reklamację, ale zamiast wystawić fakturę korygującą, wystawił notę uznaniową. Zwrócił nam zapłatę za część towaru, który został u nas i który sami zutylizujemy. Część towaru została wymieniona na towar wolny od wad. Czy korygujemy odliczony VAT? Czy dokonując utylizacji we własnym zakresie świadczymy usługę na rzecz sprzedawcy? Czy ta wymiana towaru powinna być rozliczona w VAT?

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

REKLAMA

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA