reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Od 2015 r. koniec z dywidendami rzeczowymi wolnymi od CIT

Na rok 2015 rząd planuje zmiany w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) przychodów z tytułu dywidend rzeczowych.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Proponowana regulacja ma objąć swoim zakresem podmiotowym rodzaj przychodów, który dotyczy podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu dywidend wynikających z relacji spółka matka - spółka córka. Są one bowiem neutralne podatkowo w przypadku, gdy ta pierwsza w okresie conajmniej dwóch poprzednich lat posiada przynajmniej 10% udziałów w spółce zależnej. Problem powstaje w związku z rozbieżnością orzeczniczą sądów administracyjnych, które nie są w pełni zgodne co do klasyfikacji podatkowej dochodów z tytułu dywidendy rzeczowej.


Dywidenda pieniężna i niepieniężna podatkowo taka sama?


Z jednej strony sądy dochodzą do wniosku, iż forma w jakiej wypłacane są dywidendy na rzecz spółki dominującej nie ma większego znaczenia. Co więcej- w mniemaniu tej części doktryny - liczy się sam fakt przysporzenia, a oznacza to, że należy odrzucić dyfyrencjację dywidend pieniężnych i niepieniężnych w celach podatkowych, która będąc dokonywaną przez urzędy skarbowe mogłaby być nieuprawniona bo w obydwu przypadkach spółka w istocie żadnego przysporzenia nie uzyskuje.  Potwierdza to WSA w Poznaniu (syg. akt.: akt I SA/Po 98/11) podkreślając, iż przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym jest (jak sama nazwa wskazuje) dochód, niezależnie od źródła jego przysporzenia. Jak słusznie zauważa sąd- dywidenda sama w sobie, jest źrodłem takiego przysporzenia niezależnie od formy w jakiej została uzyskana. Stąd wniosek, iż zobowiązanie podatkowe rodzi się tu nie po stronie spółki, a podmiotu uprawnionego do pobrania dywidendy (problem polegał na tym, iż organy skarbowe chciały uznać dywidendę rzeczową w postaci przeniesienia nieruchomości jako zbycie tego prawa na co sąd nie przystał).

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014


Precedens usprawiedliwiający opodatkowanie


Projektodawca zwraca jednak uwagę na fakt, iż w związku z brakiem opodatkowania uzyskanego przez spółkę wypłacającą dywidendę dochodu z tytułu przyrostu majątku zbywalnego innemu podmiotowi (określanego w doktrynie jako ciche rezerwy) różnicuje podatników doprowadzając do stanu, w którym przekazywanie dywidend w formie rzeczowej stało się dogodnym sposobem na optymalizację podatkową i unikanie opodatkowania z tego tytułu. Na poparcie tezy o słuszności proponowanych zmian przywołuje się wyrok WSA w Olsztynie (syg. akt I SA/Ol 609/09). „Przeniesienie własności udziałów powinno być traktowane podatkowo jako ich zbycie”- stwierdza w sentencji sąd. Oznacza to, iż zbycie to zostało potraktowane jako przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych (art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Źródło:

INFOR
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama