W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji
REKLAMA
Multipakiet: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - aktualny stan prawny
REKLAMA
Zgodnie z treścią dotychczas obowiązujących przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p. możliwość zaliczania do podatkowych kosztów odsetek od pożyczek udzielonych podatnikom uzależniona jest od stopnia, w jakim zadłużenie tych podatników przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego spółki. Biorąc jednak pod uwagę, iż wysokość kapitału zakładowego w rzeczywistości nie odzwierciedla wartości posiadanego majątku spółki, a tym samym jej zdolności kredytowej, resort finansów proponuje odstąpienie od kryterium „kapitału zakładowego” i zastąpienie go, z pewnymi wyłączeniami, kryterium wysokości kapitałów własnych podatnika.
Nowy wskaźnik nie dla wszystkich kontrahentów
Ministerstwo Finansów ponadto argumentuje wprowadzenie nowego wskaźnika tym, że takie zastosowanie zostało przyjęte również w innych krajach. W Polsce jednak będzie on dotyczył jedynie zadłużenia podatnika wobec podmiotów powiązanych w sposób bezpośredni i pośredni z podatnikiem, czyli nie wobec wszystkich kontrahentów. W proponowanych zmianach w ustawodawstwie nie została zatem uwzględniona sytuacja dotycząca zadłużenia podatnika wobec innych podmiotów.
Wśród projektowanych zmian ustawy znajdują się również m.in. rozciągnięcie stosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji na powiązania pośrednie, pomniejszenie wysokości „zadłużenia” branego pod uwagę przy stosowaniu regulacji o wartość udzielonych pożyczek, a także wprowadzenie nowej, alternatywnej (w stosunku do istniejącej) metody zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów.
Odroczenie opodatkowania z tytułu wniesienia własności intelektualnej - zmiany w PIT i CIT w 2015 r.
Alternatywna metoda zaliczania odsetek
Projekt nowelizacji ustawy o CIT przewiduje wprowadzenie alternatywnego rozwiązania dla podatnika (będącego spółką lub spółdzielnią) w przypadku uznania, iż aktualnie obowiązujące zasady oparte na relacji między kapitałem a zadłużeniem wobec powiązanych podmiotów nie odpowiadają specyfice prowadzonej działalności gospodarczej, a przez to wypaczają otrzymany wynik podatkowy. Zgodnie z przedstawionym przez resort uzasadnieniem projektu, w takiej sytuacji podatnik będzie miał prawo wyboru rozwiązania wyznaczającego maksymalny poziom odliczania odsetek przez odwołanie do określonego procentu wartości podatkowej aktywów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, bez konieczności ustalania zadłużenia w stosunku do podmiotów powiązanych i niezależnie od wysokości posiadanego kapitału własnego.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Wyznaczenie limitu odsetek od kosztów uzyskania przychodów
Projekt ustawy reguluje również sposób obliczania limitu odsetek m.in. wprowadzając warunek, zgodnie z którym suma wartości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskanych przychodów w danym roku podatkowym nie będzie mogła przekroczyć równowartości 50% zysku operacyjnego podatnika uzyskanego za dany rok.
Zdaniem resortu, w taki sposób ustalone czynniki umożliwią zaliczenie odsetek od kosztów w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika, a w szczególności od stopnia, w jakim uzyskane tytułem finansowania dłużnego środki przeznaczy on na inwestycje.
Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.
Redefinicja pojęcia „zadłużenia”
Zauważyć też należy, iż zmianą brzmienia przepisów poszerzono pojęcie „zadłużenia”, które w proponowanej definicji, oprócz dotychczasowego ograniczenia wyłącznie do zadłużenia podatnika z tytułu pożyczki, będzie uwzględniało również kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Natomiast nie będzie to dotyczyć pochodnych instrumentów finansowych, które w rozumieniu nowych przepisów nie są uznawane za pożyczkę.
Wprowadzenie powyższych zmian zawarte jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu. Nowelizacja ustawy powinna wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat