REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2015 r. zmiany w CIT dotyczące niedostatecznej kapitalizacji

Oliwia Jafra

REKLAMA

W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o CIT proponowane jest wprowadzenie nowych regulacji w zakresie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Dotychczas obowiązujący współczynnik zadłużenia do kapitału zakładowego (3:1) zastąpiony będzie współczynnikiem zadłużenia do kapitałów własnych podatnika (1:1) pomniejszonych o pożyczkę podporządkowaną. Planowany termin wejścia w życie nowelizacji to 1 stycznia 2015 roku.

Multipakiet: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - aktualny stan prawny

Autopromocja


Zgodnie z treścią dotychczas obowiązujących przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 u.p.d.o.p. możliwość zaliczania do podatkowych kosztów odsetek od pożyczek udzielonych podatnikom uzależniona jest od stopnia, w jakim zadłużenie tych podatników przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego spółki. Biorąc jednak pod uwagę, iż wysokość kapitału zakładowego w rzeczywistości nie odzwierciedla wartości posiadanego majątku spółki, a tym samym jej zdolności kredytowej, resort finansów proponuje odstąpienie od kryterium „kapitału zakładowego” i zastąpienie go, z pewnymi wyłączeniami, kryterium wysokości kapitałów własnych podatnika.

Zapisz się na nasz newsletter


Nowy wskaźnik nie dla wszystkich kontrahentów


Ministerstwo Finansów ponadto argumentuje wprowadzenie nowego wskaźnika tym, że takie zastosowanie zostało przyjęte również w innych krajach. W Polsce jednak będzie on dotyczył jedynie zadłużenia podatnika wobec podmiotów powiązanych w sposób bezpośredni i pośredni z podatnikiem, czyli nie wobec wszystkich kontrahentów. W proponowanych zmianach w ustawodawstwie nie została zatem uwzględniona sytuacja dotycząca zadłużenia podatnika wobec innych podmiotów.

Wśród projektowanych zmian ustawy znajdują się również m.in. rozciągnięcie stosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji na powiązania pośrednie, pomniejszenie wysokości „zadłużenia” branego pod uwagę przy stosowaniu regulacji o wartość udzielonych pożyczek, a także wprowadzenie nowej, alternatywnej (w stosunku do istniejącej) metody zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odroczenie opodatkowania z tytułu wniesienia własności intelektualnej - zmiany w PIT i CIT w 2015 r.


Alternatywna metoda zaliczania odsetek


Projekt nowelizacji ustawy o CIT przewiduje wprowadzenie alternatywnego rozwiązania dla podatnika (będącego spółką lub spółdzielnią) w przypadku uznania, iż aktualnie obowiązujące zasady oparte na relacji między kapitałem a zadłużeniem wobec powiązanych podmiotów nie odpowiadają specyfice prowadzonej działalności gospodarczej, a przez to wypaczają otrzymany wynik podatkowy. Zgodnie z przedstawionym przez resort uzasadnieniem projektu, w takiej sytuacji podatnik będzie miał prawo wyboru rozwiązania wyznaczającego maksymalny poziom odliczania odsetek przez odwołanie do określonego procentu wartości podatkowej aktywów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, bez konieczności ustalania zadłużenia w stosunku do podmiotów powiązanych i niezależnie od wysokości posiadanego kapitału własnego.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 


Wyznaczenie limitu odsetek od kosztów uzyskania przychodów


Projekt ustawy reguluje również sposób obliczania limitu odsetek m.in. wprowadzając warunek, zgodnie z którym suma wartości odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów uzyskanych przychodów w danym roku podatkowym nie będzie mogła przekroczyć równowartości 50% zysku operacyjnego podatnika uzyskanego za dany rok.

Zdaniem resortu, w taki sposób ustalone czynniki umożliwią zaliczenie odsetek od kosztów w zależności od indywidualnej sytuacji podatnika, a w szczególności od stopnia, w jakim uzyskane tytułem finansowania dłużnego środki przeznaczy on na inwestycje.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.


Redefinicja pojęcia „zadłużenia”


Zauważyć też należy, iż zmianą brzmienia przepisów poszerzono pojęcie „zadłużenia”, które w proponowanej definicji, oprócz dotychczasowego ograniczenia wyłącznie do zadłużenia podatnika z tytułu pożyczki, będzie uwzględniało również kredyt, emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę. Natomiast nie będzie to dotyczyć pochodnych instrumentów finansowych, które w rozumieniu nowych przepisów nie są uznawane za pożyczkę.

Wprowadzenie powyższych zmian zawarte jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. W dniu 7 maja 2014 roku odbyło się pierwsze czytanie projektu. Nowelizacja ustawy powinna wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA