Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
W swoim założeniu podatek dochodowy określa, iż w ramach podmiotowego zakresu jego obowiązywania wprowadza się zasadę powszechności. Podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji określonej przez prawo albo podmioty, które wykonują podobną działalność podlegają jednakowemu opodatkowaniu. W związku z tym opodatkowaniu podlegają przychody ze wszystkich źródeł, które nie zostały zwolnione, bądź nie zaniechano ich poboru. Wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT w związku z artykułami: 21, 52 i 52a ustawy.
Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017
Równość to powszechność opodatkowania
O zasadzie powszechności opodatkowania Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w orzeczeniu o sygnaturze K 22/95. Rozstrzygano w nim kwestię zróżnicowanego traktowania podatników uzyskujących przydział lokalu, do którego wygasło prawo innej osoby i w związku z tym uzyskiwały one prawo do odliczenia od podstawy wydatków przeznaczonych na wkład budowlany z podatnikami, którzy z takiego odliczenia nie mogli skorzystać gdy dokonywali przekształcenia lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W wyroku stwierdzono, iż normy wprowadzające zwolnienia od zasady powszechności opodatkowania według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad mogą mieć jedynie charakter odstępstwa. Oznacza to, że przepisy o wszelkiego rodzaju ulgach i zwolnieniach należy interpretować ściśle i nierozszerzająco.
Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm
Poszkodowany płacił podatek
Proponowane zmiany mają na celu uwzględnienie nowego zwolnienia, które ma związek ze świadczeniami, które podatnik może uzyskać na podstawie ustawy o skardze na naruszanie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez zbędnej zwłoki. Zwolniona od podatku ma być zatem suma pieniężna przyznana przez sąd w związku z naruszeniem prawa strony do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Wysokość zasądzonej sumy pieniężnej może wynieść od 2 do 20 tysięcy złotych. Nie przeszkadza to jednocześnie dodatkowemu dochodzeniu odszkodowania w procesie cywilnym (kwestia dochodzenia szkody, którą w ustawie dopuszczono literalnie).
Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.
Nie można rozszerzyć wykładni
Problem w tym, że ustawodawca wprowadzając instytucję zasądzenia sumy pieniężnej w związku z przewlekłością w postępowaniu merytorycznym nie zdecydował się na przyznanie jej statusu odszkodowania/zadośćuczynienia, które de lege lata podlega zwolnieniu w związku z enumeratywnie wyszczególnioną listą zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.
Sądy administracyjne (wyrok WSA w Bydgoszczy - SA/Bd 680/09) zgodnie orzekają, iż omawiana zasądzana suma pieniężna ma charakter i cel zbliżony zadośćuczynienia, co jednak nie może podlegać prostej implikacji chociażby w drodze przyjęcia wykładni poprzez interpretację podatkową, ponieważ stałoby to w sprzeczności z dyrektywą przyjętą przez Trybunał Konstytucyjny. Stąd konieczność bezpośredniego wyszczególnienia zwolnienia z tego tytułu w ustawie o PIT i przyjęcia założenia zgodnego z linią orzeczniczą sądów administracyjnych.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat