reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

Suma przyznana stronie w wyniku uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowania ma być objęta zwolnieniem od podatku dochodowego - tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Zwolnienie ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


W swoim założeniu podatek dochodowy określa, iż w ramach podmiotowego zakresu jego obowiązywania wprowadza się zasadę powszechności. Podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji określonej przez prawo albo podmioty, które wykonują podobną działalność podlegają jednakowemu opodatkowaniu. W związku z tym opodatkowaniu podlegają przychody ze wszystkich źródeł, które nie zostały zwolnione, bądź nie zaniechano ich poboru. Wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT w związku z artykułami: 21, 52 i 52a ustawy.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Zapisz się na nasz newsletter


Równość to powszechność opodatkowania


O zasadzie powszechności opodatkowania Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w orzeczeniu o sygnaturze K 22/95. Rozstrzygano w nim kwestię zróżnicowanego traktowania podatników uzyskujących przydział lokalu, do którego wygasło prawo innej osoby i w związku z tym uzyskiwały one prawo do odliczenia od podstawy wydatków przeznaczonych na wkład budowlany z podatnikami, którzy z takiego odliczenia nie mogli skorzystać gdy dokonywali przekształcenia lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W wyroku stwierdzono, iż normy wprowadzające zwolnienia  od zasady powszechności opodatkowania według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad mogą mieć jedynie charakter odstępstwa. Oznacza to, że przepisy o wszelkiego rodzaju ulgach i zwolnieniach należy interpretować  ściśle i nierozszerzająco.

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm


Poszkodowany płacił podatek


Proponowane zmiany mają na celu uwzględnienie nowego zwolnienia, które ma związek ze świadczeniami, które podatnik może uzyskać na podstawie ustawy o skardze na naruszanie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez zbędnej zwłoki. Zwolniona od podatku ma być zatem suma pieniężna przyznana przez sąd w związku z naruszeniem prawa strony do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Wysokość zasądzonej sumy pieniężnej może wynieść od 2 do 20 tysięcy złotych. Nie przeszkadza to jednocześnie dodatkowemu dochodzeniu odszkodowania w procesie cywilnym (kwestia dochodzenia szkody, którą w ustawie dopuszczono literalnie).

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama