REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zwolnienie podatkowe w 2015 r.

REKLAMA

Suma przyznana stronie w wyniku uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowania ma być objęta zwolnieniem od podatku dochodowego - tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT. Zwolnienie ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


W swoim założeniu podatek dochodowy określa, iż w ramach podmiotowego zakresu jego obowiązywania wprowadza się zasadę powszechności. Podmioty znajdujące się w podobnej sytuacji określonej przez prawo albo podmioty, które wykonują podobną działalność podlegają jednakowemu opodatkowaniu. W związku z tym opodatkowaniu podlegają przychody ze wszystkich źródeł, które nie zostały zwolnione, bądź nie zaniechano ich poboru. Wynika to z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT w związku z artykułami: 21, 52 i 52a ustawy.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

Zapisz się na nasz newsletter


Równość to powszechność opodatkowania


O zasadzie powszechności opodatkowania Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w orzeczeniu o sygnaturze K 22/95. Rozstrzygano w nim kwestię zróżnicowanego traktowania podatników uzyskujących przydział lokalu, do którego wygasło prawo innej osoby i w związku z tym uzyskiwały one prawo do odliczenia od podstawy wydatków przeznaczonych na wkład budowlany z podatnikami, którzy z takiego odliczenia nie mogli skorzystać gdy dokonywali przekształcenia lokatorskiego prawo do lokalu we własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W wyroku stwierdzono, iż normy wprowadzające zwolnienia  od zasady powszechności opodatkowania według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad mogą mieć jedynie charakter odstępstwa. Oznacza to, że przepisy o wszelkiego rodzaju ulgach i zwolnieniach należy interpretować  ściśle i nierozszerzająco.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wakacje ubezpieczeniowe i kredyt podatkowy dla nowych firm


Poszkodowany płacił podatek


Proponowane zmiany mają na celu uwzględnienie nowego zwolnienia, które ma związek ze świadczeniami, które podatnik może uzyskać na podstawie ustawy o skardze na naruszanie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez zbędnej zwłoki. Zwolniona od podatku ma być zatem suma pieniężna przyznana przez sąd w związku z naruszeniem prawa strony do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Wysokość zasądzonej sumy pieniężnej może wynieść od 2 do 20 tysięcy złotych. Nie przeszkadza to jednocześnie dodatkowemu dochodzeniu odszkodowania w procesie cywilnym (kwestia dochodzenia szkody, którą w ustawie dopuszczono literalnie).

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

 

 


Nie można rozszerzyć wykładni


Problem w tym, że ustawodawca wprowadzając instytucję zasądzenia sumy pieniężnej w związku z przewlekłością w postępowaniu merytorycznym nie zdecydował się na przyznanie jej statusu odszkodowania/zadośćuczynienia, które de lege lata podlega zwolnieniu w związku z enumeratywnie wyszczególnioną listą zawartą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.

Sądy administracyjne (wyrok WSA w Bydgoszczy - SA/Bd 680/09) zgodnie orzekają, iż omawiana zasądzana suma pieniężna ma charakter i cel zbliżony zadośćuczynienia, co jednak nie może podlegać prostej implikacji chociażby w drodze przyjęcia wykładni poprzez interpretację podatkową, ponieważ stałoby to w sprzeczności z dyrektywą przyjętą przez Trybunał Konstytucyjny. Stąd konieczność bezpośredniego wyszczególnienia zwolnienia z tego tytułu w ustawie o PIT i przyjęcia założenia zgodnego z linią orzeczniczą sądów administracyjnych.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA