REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Mateusz Potocki

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wprowadza przepisy uszczelniające system podatków dochodowych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji w tej sprawie, zmiany mają wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Zmiany mają na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczania lub unikania opodatkowania poprzez zastosowanie mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych. Wiązać się to będzie de facto z opodatkowaniem dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych.  


Zatrzymać drenaż zysków


Regulacja typu CFC, dotycząca opodatkowania dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych, jest środkiem powszechnie stosowanym do walki z nadużyciami występującymi u podmiotów powiązanych, które wykazują dochody generowane z działalności w danym kraju jako dochody podlegające jurysdykcji podatkowej państwa stosującego preferencyjne zasady opodatkowania. Regulacja ta zakłada poddanie opodatkowaniu w danym państwie jako dochodu podmiotu krajowego ustalonych zysków osiągniętych przez podmiot zależny jako rezydent podatkowy  innego państwa. Oznacza to, że podatnik posiadający spółkę zależną w raju podatkowym w celu prawidłowego określenia wymiaru opodatkowania, wyznaczając jego podstawę będzie zobowiązany do uwzględnienia przychodów tam osiągniętych.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych


Smaczek dla podatników


Rząd wykonał również ukłon w stronę przedsiębiorców. Uzyskają oni prawo wyboru metody zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów oraz możliwość odroczenia w czasie opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki kapitałowej komercjalizowanej własności intelektualnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.


Pakiet Działań Podatkowych pozycjonuje priorytety


W wydanym w kwietniu Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów nakreśliło priorytety w związku z projektem nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych.  W pierwszej kolejności zaplanowano zmiany dotyczące ustalania wartości początkowej składników majątku w które wyposażany jest zagraniczny zakład oraz sposobu ustalania wartości początkowej w spółce europejskiej i spółdzielni europejskiej w przypadku przeniesienia jej siedziby na terytorium RP.

Skuteczny OLAF - zwalczanie nadużyć finansowych w UE

 

 


Niepodzielone zyski przekształconej spółki


Kolejna zmiana ma dotyczyć tak zwanych niepodzielnych zysków, które zostaną skatalogowane do przychodów (dochodów) z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, jeśli dojdzie do przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną.  Wprowadzenie tej zmiany wiąże się z rozbieżnościami pomiędzy interpretacją organów podatkowych, a orzecznictwem sądowym. Zdaniem fiskusa pojęcie to obejmuje zyski, które w myśl KSH mogły ulec podziałowi między wspólnikami lecz podzielone nie zostały. W grę wchodzi zatem zasilenie kapitałów zapasowych i rezerwowych spółki. Z kolei sądy administracyjne dochodzą do zgoła odmiennych wniosków, nie zaliczając owych przeniesień do zysków podlegających opodatkowaniu. W uzasadnieniu do nowelizacji można przeczytać, iż cele które powodowały ustawodawcą są odmienne od interpretacji przyjętej przez judykaturę. Projekt ma na celu zniwelowanie różnic, które krzywdziły podatników na tle poprzedniej regulacji.

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT


Niedostateczna kapitalizacja- kapitał własny zamiast zakładowego


Ministerstwo proponuje również zmianę przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Chodzi o ograniczenie zjawiska polegającego na finansowaniu działalności podmiotów zależnych poprzez udzielanie im pożyczek. Tymczasem reszta posiadanego przez nie majątku osiąga poziom niewspółmiernie niski w stosunku do zakresu prowadzonej działalności, co ma niebagatelny wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych. Postuluje się rozszerzenie zakresu zastosowania regulacja wobec podmiotów powiązanych ze sobą w sposób pośredni (dotychczas obejmowała ona wyłącznie powiązanych bezpośrednio- tj. posiadających 25% udziałów lub akcji podmiotu zależnego). Ustawodawca w obecnym stanie prawnym uzależniał możliwość zaliczenia do podatkowych kosztów odsetek od pożyczek udzielonym podatnikom od stopnia, w jakim zadłużenie tych podatników przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego. Nowela zakłada zmianę współczynnika z 1:3 na 1:1 jednakże punktem odniesienia ma być tym razem kapitał własny (kapitał zakładowy jest tylko jednym z jego elementów). Ergo- dąży się do urealnienia gospodarczej wartości posiadanego przez spółkę majątku (w oderwaniu od statutowego określonego kapitału).  Alternatywnie proponuje się wprowadzenie regulacji, która pozwoli podatnikowi na wyznaczenie maksymalnego poziomu odliczenia odsetek poprzez odwołanie do określonego procentu wartości podatkowej aktywów jeśli uzna on, że bazowa relacja oparta na relacji kapitał- zadłużenie nie licuje ze specyfiką prowadzonej działalności.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Mnogość proponowanych rozwiązań należy tłumaczyć wysoką potrzebą fiskusa w dążeniu do zwalczania drenażu gospodarki z wpływów budżetowych, które optymalizowane są zagranicą. Dlatego obszerny pakiet zmian ma wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA