reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Ministerstwo Finansów wprowadza przepisy uszczelniające system podatków dochodowych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji w tej sprawie, zmiany mają wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Zmiany mają na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczania lub unikania opodatkowania poprzez zastosowanie mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych. Wiązać się to będzie de facto z opodatkowaniem dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych.  


Zatrzymać drenaż zysków


Regulacja typu CFC, dotycząca opodatkowania dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych, jest środkiem powszechnie stosowanym do walki z nadużyciami występującymi u podmiotów powiązanych, które wykazują dochody generowane z działalności w danym kraju jako dochody podlegające jurysdykcji podatkowej państwa stosującego preferencyjne zasady opodatkowania. Regulacja ta zakłada poddanie opodatkowaniu w danym państwie jako dochodu podmiotu krajowego ustalonych zysków osiągniętych przez podmiot zależny jako rezydent podatkowy  innego państwa. Oznacza to, że podatnik posiadający spółkę zależną w raju podatkowym w celu prawidłowego określenia wymiaru opodatkowania, wyznaczając jego podstawę będzie zobowiązany do uwzględnienia przychodów tam osiągniętych.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych


Smaczek dla podatników


Rząd wykonał również ukłon w stronę przedsiębiorców. Uzyskają oni prawo wyboru metody zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów oraz możliwość odroczenia w czasie opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki kapitałowej komercjalizowanej własności intelektualnej.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.


Pakiet Działań Podatkowych pozycjonuje priorytety


W wydanym w kwietniu Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów nakreśliło priorytety w związku z projektem nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych.  W pierwszej kolejności zaplanowano zmiany dotyczące ustalania wartości początkowej składników majątku w które wyposażany jest zagraniczny zakład oraz sposobu ustalania wartości początkowej w spółce europejskiej i spółdzielni europejskiej w przypadku przeniesienia jej siedziby na terytorium RP.

Skuteczny OLAF - zwalczanie nadużyć finansowych w UE

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama