REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uszczelnienie systemu podatków dochodowych w 2015 r.

Mateusz Potocki

REKLAMA

Ministerstwo Finansów wprowadza przepisy uszczelniające system podatków dochodowych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji w tej sprawie, zmiany mają wejść w życie z początkiem 2015 roku.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Autopromocja


Zmiany mają na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie odraczania lub unikania opodatkowania poprzez zastosowanie mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych. Wiązać się to będzie de facto z opodatkowaniem dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych.  


Zatrzymać drenaż zysków


Regulacja typu CFC, dotycząca opodatkowania dochodów z kontrolowanych spółek zagranicznych, jest środkiem powszechnie stosowanym do walki z nadużyciami występującymi u podmiotów powiązanych, które wykazują dochody generowane z działalności w danym kraju jako dochody podlegające jurysdykcji podatkowej państwa stosującego preferencyjne zasady opodatkowania. Regulacja ta zakłada poddanie opodatkowaniu w danym państwie jako dochodu podmiotu krajowego ustalonych zysków osiągniętych przez podmiot zależny jako rezydent podatkowy  innego państwa. Oznacza to, że podatnik posiadający spółkę zależną w raju podatkowym w celu prawidłowego określenia wymiaru opodatkowania, wyznaczając jego podstawę będzie zobowiązany do uwzględnienia przychodów tam osiągniętych.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych


Smaczek dla podatników


Rząd wykonał również ukłon w stronę przedsiębiorców. Uzyskają oni prawo wyboru metody zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów oraz możliwość odroczenia w czasie opodatkowania czynności wniesienia aportem do spółki kapitałowej komercjalizowanej własności intelektualnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w 2015 r.


Pakiet Działań Podatkowych pozycjonuje priorytety


W wydanym w kwietniu Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów nakreśliło priorytety w związku z projektem nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych.  W pierwszej kolejności zaplanowano zmiany dotyczące ustalania wartości początkowej składników majątku w które wyposażany jest zagraniczny zakład oraz sposobu ustalania wartości początkowej w spółce europejskiej i spółdzielni europejskiej w przypadku przeniesienia jej siedziby na terytorium RP.

Skuteczny OLAF - zwalczanie nadużyć finansowych w UE

 

 


Niepodzielone zyski przekształconej spółki


Kolejna zmiana ma dotyczyć tak zwanych niepodzielnych zysków, które zostaną skatalogowane do przychodów (dochodów) z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, jeśli dojdzie do przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną.  Wprowadzenie tej zmiany wiąże się z rozbieżnościami pomiędzy interpretacją organów podatkowych, a orzecznictwem sądowym. Zdaniem fiskusa pojęcie to obejmuje zyski, które w myśl KSH mogły ulec podziałowi między wspólnikami lecz podzielone nie zostały. W grę wchodzi zatem zasilenie kapitałów zapasowych i rezerwowych spółki. Z kolei sądy administracyjne dochodzą do zgoła odmiennych wniosków, nie zaliczając owych przeniesień do zysków podlegających opodatkowaniu. W uzasadnieniu do nowelizacji można przeczytać, iż cele które powodowały ustawodawcą są odmienne od interpretacji przyjętej przez judykaturę. Projekt ma na celu zniwelowanie różnic, które krzywdziły podatników na tle poprzedniej regulacji.

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT


Niedostateczna kapitalizacja- kapitał własny zamiast zakładowego


Ministerstwo proponuje również zmianę przepisów o niedostatecznej kapitalizacji. Chodzi o ograniczenie zjawiska polegającego na finansowaniu działalności podmiotów zależnych poprzez udzielanie im pożyczek. Tymczasem reszta posiadanego przez nie majątku osiąga poziom niewspółmiernie niski w stosunku do zakresu prowadzonej działalności, co ma niebagatelny wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych. Postuluje się rozszerzenie zakresu zastosowania regulacja wobec podmiotów powiązanych ze sobą w sposób pośredni (dotychczas obejmowała ona wyłącznie powiązanych bezpośrednio- tj. posiadających 25% udziałów lub akcji podmiotu zależnego). Ustawodawca w obecnym stanie prawnym uzależniał możliwość zaliczenia do podatkowych kosztów odsetek od pożyczek udzielonym podatnikom od stopnia, w jakim zadłużenie tych podatników przekracza trzykrotną wartość kapitału zakładowego. Nowela zakłada zmianę współczynnika z 1:3 na 1:1 jednakże punktem odniesienia ma być tym razem kapitał własny (kapitał zakładowy jest tylko jednym z jego elementów). Ergo- dąży się do urealnienia gospodarczej wartości posiadanego przez spółkę majątku (w oderwaniu od statutowego określonego kapitału).  Alternatywnie proponuje się wprowadzenie regulacji, która pozwoli podatnikowi na wyznaczenie maksymalnego poziomu odliczenia odsetek poprzez odwołanie do określonego procentu wartości podatkowej aktywów jeśli uzna on, że bazowa relacja oparta na relacji kapitał- zadłużenie nie licuje ze specyfiką prowadzonej działalności.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Mnogość proponowanych rozwiązań należy tłumaczyć wysoką potrzebą fiskusa w dążeniu do zwalczania drenażu gospodarki z wpływów budżetowych, które optymalizowane są zagranicą. Dlatego obszerny pakiet zmian ma wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  REKLAMA