reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT

List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT

W Pakiecie Działań Podatkowych Ministerstwo Finansów przedstawia nową koncepcję na to jak uporać się z wyłudzeniami na gruncie ustawy o VAT, tzw. list ostrzegawczy. Pomysł zakłada, że takie listy ostrzegawcze będą opracowywane w formie komunikatów ostrzegawczych dotyczących branż najbardziej narażonych na oszustwa w podatku VAT.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Minister Finansów współpracując z resortem gospodarki szuka nowych metod walki ze „znikającymi podatnikami”- podmiotami gospodarczymi specjalizującymi się w wyłudzaniu podatku od towarów i usług. Jako nowe narzędzie do walki z nieuczciwymi podatnikami ma posłużyć „list ostrzegawczy”.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów


Jedna Europa, jeden problem


Podatki pośrednie stanowią gros dochodów budżetowych. Zjawiskiem, z którym borykają się organy podatkowe w całej Unii Europejskiej są wyłudzenia na gruncie podatku od towarów i usług oraz akcyzy, które zostały zharmonizowane na szczeblu dawnych Wspólnot co jest źródłem transgranicznych przestępstw drenujących obrót gospodarczy o niemałym wpływie na stan finansów poszczególnych krajów członkowskich.


Jak oszukać oszusta


W Polsce zjawisko omijania opodatkowania jest dość powszechne, jeśli popatrzeć na skalę problemu szarej strefy powstałej wskutek oszustw na gruncie VAT i akcyzy. Lewe faktury, wielokrotne odsprzedawanie tego samego towaru „słupom” w celu zatarcia śladów i odpisania podatku naliczonego (ostatecznie podatek ma zapłacić konsument- ostatni podmiot w obiegu, który nie wykorzystuje go bezpośrednio w celach gospodarczych) to tylko niektóre z wymyślnych sposobów, które wykorzystują poszczególne branże do oszukiwania fiskusa. Do walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami stosowano już między innymi kontrole krzyżowe, czy chociażby instytucję reverse charge (płaci pierwszy w kolejności, a nie ostatni). Teraz Ministerstwo Finansów zdecydowało się na działanie na tyłach wroga, a znaczy to mniej więcej tyle, że obok walki z popełniającymi przestępstwo chce zniechęcić potencjalnych kontrahentów nieuczciwych transakcji do wchodzenia w konflikt z prawem.

Pojazdy specjalne w VAT - jak interpretować przepisy


Apel do uczciwych


W ramach Pakietu Działań Podatkowych ministerstwo zapowiada wprowadzenie „listu ostrzegawczego”. W branżach najbardziej dotkniętych prawdopodobieństwem oszustw, przedsiębiorcy narażeni na ryzyko wejścia na drogę przestępczą otrzymywaliby informację zawierającą opis charakterystycznych znamion oszustwa, pouczenie o konieczności dochowania należytej staranności oraz prośbę o podjęcie wszelkich środków ostrożności w doborze dostawców w celu uniknięcia posądzenia o zamierzonym uczestnictwie w procederze wyłudzenia VAT.

Ministerstwo planuje to przedsięwzięcie jako działanie długofalowe. Docelowo komunikaty mają być wysyłane po zdiagnozowaniu występowania oszustwa z udziałem „znikającego podatnika”. Forma w jakiej miałby się ukazywać to publikacja na stronach ministerstwa.

Przedawnienie zobowiązań podatkowych - zmiany w Ordynacji podatkowej

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama