List ostrzegawczy - sposób na ograniczenie oszustw w VAT
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Minister Finansów współpracując z resortem gospodarki szuka nowych metod walki ze „znikającymi podatnikami”- podmiotami gospodarczymi specjalizującymi się w wyłudzaniu podatku od towarów i usług. Jako nowe narzędzie do walki z nieuczciwymi podatnikami ma posłużyć „list ostrzegawczy”.
Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów
Jedna Europa, jeden problem
Podatki pośrednie stanowią gros dochodów budżetowych. Zjawiskiem, z którym borykają się organy podatkowe w całej Unii Europejskiej są wyłudzenia na gruncie podatku od towarów i usług oraz akcyzy, które zostały zharmonizowane na szczeblu dawnych Wspólnot co jest źródłem transgranicznych przestępstw drenujących obrót gospodarczy o niemałym wpływie na stan finansów poszczególnych krajów członkowskich.
Jak oszukać oszusta
W Polsce zjawisko omijania opodatkowania jest dość powszechne, jeśli popatrzeć na skalę problemu szarej strefy powstałej wskutek oszustw na gruncie VAT i akcyzy. Lewe faktury, wielokrotne odsprzedawanie tego samego towaru „słupom” w celu zatarcia śladów i odpisania podatku naliczonego (ostatecznie podatek ma zapłacić konsument- ostatni podmiot w obiegu, który nie wykorzystuje go bezpośrednio w celach gospodarczych) to tylko niektóre z wymyślnych sposobów, które wykorzystują poszczególne branże do oszukiwania fiskusa. Do walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami stosowano już między innymi kontrole krzyżowe, czy chociażby instytucję reverse charge (płaci pierwszy w kolejności, a nie ostatni). Teraz Ministerstwo Finansów zdecydowało się na działanie na tyłach wroga, a znaczy to mniej więcej tyle, że obok walki z popełniającymi przestępstwo chce zniechęcić potencjalnych kontrahentów nieuczciwych transakcji do wchodzenia w konflikt z prawem.
Pojazdy specjalne w VAT - jak interpretować przepisy
Apel do uczciwych
W ramach Pakietu Działań Podatkowych ministerstwo zapowiada wprowadzenie „listu ostrzegawczego”. W branżach najbardziej dotkniętych prawdopodobieństwem oszustw, przedsiębiorcy narażeni na ryzyko wejścia na drogę przestępczą otrzymywaliby informację zawierającą opis charakterystycznych znamion oszustwa, pouczenie o konieczności dochowania należytej staranności oraz prośbę o podjęcie wszelkich środków ostrożności w doborze dostawców w celu uniknięcia posądzenia o zamierzonym uczestnictwie w procederze wyłudzenia VAT.
Ministerstwo planuje to przedsięwzięcie jako działanie długofalowe. Docelowo komunikaty mają być wysyłane po zdiagnozowaniu występowania oszustwa z udziałem „znikającego podatnika”. Forma w jakiej miałby się ukazywać to publikacja na stronach ministerstwa.
Przedawnienie zobowiązań podatkowych - zmiany w Ordynacji podatkowej
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat