Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
rozwiń więcej
Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?
Pracodawcy często organizują swoim pracownikom spotkania z okazji świąt. Takim imprezom z okazji Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy towarzyszy z reguły poczęstunek, czasem bogatsza oprawa, np. muzyczna, artystyczna. Czy pracownicy którzy wzięli udział w takim wydarzeniu, uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT? Sprawdźmy, jak interpretują tą kwestię organy podatkowe i sądy.

Niewątpliwie spotkania świąteczne pracowników mają na celu z jednej strony ich integrację, z drugiej zaś wytworzenie pozytywnej więzi z pracodawcą.  Ze swej natury raczej pozbawione są atrakcji dla uczestników, nie jest jednak wykluczony poczęstunek, oprawa muzyczna itp. W dużych firmach często organizowane są przyjęcia świąteczne, uświetnione np. koncertami. Koszt organizacji takiej imprezy może być znaczny. W związku z tym pojawia się pytanie, czy udział w takim spotkaniu generuje u pracowników przychód opodatkowany PIT?

Autopromocja

Analiza najnowszego orzecznictwa sądowego wskazuje, że nie.

Zazwyczaj udział w spotkaniach tego typu ma charakter dobrowolny; pracodawca nie sporządza listy obecności, a także nie ewidencjonuje poziomu konsumpcji uczestników. W praktyce oznacza to, że ewentualny przychód uczestników imprezy należałoby określić metodą „statystyczną”, tzn. poprzez podzielenie całej kwoty uiszczonej przez pracodawcę na rzecz organizatora przez liczbę jej uczestników. Otrzymany wynik byłby wartością przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, uzyskiwanym przez każdego z uczestników spotkania.

Taki sposób ustalania przychodu wciąż jest niestety aprobowany przez organy podatkowe (np. najnowsze interpretacje indywidualne: Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 października 2013 r., IPTPB1/415-419/13-4/AG, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 sierpnia 2013 r., ITPB3/415-513/13/BK, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2013 r., ILPB1/415-299/13-2/Agr, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach  z 26 lipca 2013 r., IBPBI/2/415-10/13/AK). Organy podatkowe podkreślały w nich, że techniczne trudności w ustalaniu przychodu w konkretnej wysokości (np. brak listy uczestników, czy ewidencji wykorzystanych świadczeń udostępnionych przez pracodawcę w ramach imprezy) nie powinny stawać na przeszkodzie możliwości opodatkowania PIT uczestników imprezy.

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Polecamy: Poczęstunek podczas spotkań biznesowych jest kosztem podatkowym

Polecamy: PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Nie można ustalić przychodu „hipotetycznego”

Takie podejście nie jest jednak akceptowane przez sądy administracyjne.  Dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza NSA prezentuje pogląd, zgodnie z którym Dla opodatkowania istotne jest to, czy danemu pracownikowi można przypisać konkretny, a nie statystyczny, czy potencjalny przychód. Nie można bowiem ustalać przychodu w drodze arytmetycznego działania polegającego na podzieleniu kosztów imprezy integracyjnej przez liczbę pracowników biorących w niej udział. Przepisy u.p.d.o.f. nie dają podstaw do wykonania takiego działania. (tak: wyrok NSA z 26 kwietnia 2013 r., II FSK 1769/11). W innym wyroku NSA przypomniał, że brak możliwości ustalenia jednego z elementów stosunku prawnopodatkowego czyni niemożliwym powstanie obowiązku podatkowego, a w konsekwencji ustalenie zobowiązania podatkowego, powołując się na funkcjonującą w tym zakresie utrwaloną linię orzeczniczą – wyroki z: 20 stycznia 2012 r., sygn.. akt II FSK 1356/10, 20 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1256/11; 24 stycznia 2013 r., sygn. akt II FSK 1064/11.

Oznacza to, że poglądy prezentowane przez NSA jeszcze w listopadzie ubiegłego roku (m.in. w wyroku z 8 listopada 2012 r. II FSK 602/11, w którym NSA uznał, że Wartość [otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia] może być obliczona jako równowartość części ceny zakupu świadczeń przypadających na poszczególnego uprawnionego), straciły swoją aktualność. Potwierdzają to również coraz częściej pojawiające się interpretacje indywidualne, uwzględniające wyroki sądowe uchylające niekorzystne dla podatników interpretacje. Organy podatkowe przyznają w nich, że jeśli pracodawca nie jest w stanie ustalić precyzyjnego przychodu uzyskanego przez pracownika, nie jest możliwe przypisanie mu go (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 października 2013 r., ILPB1/415-917/10/13-S/TW)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza pozwala na stwierdzenie, że w braku obiektywnych kryteriów ustalenia przychodu uczestnika imprezy integracyjnej w konkretnej wysokości,  spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek z tytułu wzięcia udziału w takiej imprezie.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...