Optymalizacja podatkowa w obszarze zatrudnienia pracownika

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
zatrudnienia pracownika optymalizacja podatkowa / www.shutterstock.com
Pracownik co do zasady jest skazany na skalę podatkową. Jakie są metody na obniżenie zobowiązań?

Zryczałtowany zwrot

Jedną z metod optymalizacji podatków i składek jest “przeniesienie” części obowiązków pracodawcy na pracownika i wypłacenie zryczałtowanego zwrotu. Przykładowo, pracodawca musi zapewnić higieniczne warunki pracy, na które składa się m.in. czysty strój roboczy. Jeżeli zgodnie z umową to pracownik będzie dbał o pranie ubrania roboczego, to przysługuje mu zryczałtowany zwrot, który nie jest opodatkowany ani oskładkowany. Jeżeli zastosujemy średnie ceny z pralni chemicznych, może to być spora stawka. Jeżeli natomiast pracownikowi uda się zadbać o to taniej – to dla niego czysty zysk.

Autopromocja

Posiłki dla pracowników – okazja do oszczędności podatkowych?

Ciekawa jest również kwestia posiłków regeneracyjnych. Możemy rozbić to na dwa praktyczne rozwiązania. Pierwszym z nich jest szwedzki stół – jeżeli pracodawca organizuje wyżywienie pracownikom w tej formie, to po ich stronie przychód nie powstanie, jak wynika z utartej już linii interpretacyjnej i orzeczniczej. Jednocześnie jest to dla spółki koszt uzyskania przychodu. Przyjemny z punktu widzenia podatków i składek benefit.

Drugie rozwiązanie dotyczy sytuacji, w której pracodawca powinien zapewnić tzw. posiłki regeneracyjne, ale nie ma ku temu warunków. Możliwe jest bowiem przekazanie pracownikom zryczałtowanych kwot w formie bonów czy talonów. Jeść każdy musi, a w takiej sytuacji część naszego wynagrodzenia, która będzie wydana na wyżywienie, może być nieobjęta składkami na ZUS i podatkiem dochodowym.

Jak wypłacić premię bez składek ZUS?

Co do zasady wszelkie typy premii są wliczane do podstawy obliczania składek oraz podatków. Swojego rodzaju wyjątkiem jest tutaj premia jubileuszowa, którą możemy wypłacić pracownikowi za staż pracy, na podstawie przyjętego regulaminu. Taka premia (jednak tylko raz na pięć lat) nie jest wliczana do podstawy składek. Podatek jednak płacimy normalnie, na zasadach ogólnych. Mimo wszystko sam podatek zamiast podatku i pełnych składek to znaczna ulga – a tym samym znacznie wyższa premia netto dla pracownika.

Oczywiście to tylko przykładowe smaczki i niuanse, które znajdziemy w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z innych można wskazać zryczałtowany zwrot za zużycie energii elektrycznej, gdy pracownik pracuje częściowo lub w całości zdalnie. Z bardziej znanych i powszechnych rozwiązań można wyróżnić m.in. diety. Chociaż nie wydają się one spektakularne, to warto je znać i dopasowywać do sytuacji. Zresztą nawet niewielka oszczędność podatkowo-składkowa może zyskać uznanie – zwłaszcza w Poznaniu. Ostatecznie jak to mówią “grosz do grosza”…

Aleksander Serwiński, Kancelaria Mentzen

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...