Korzystanie z telefonu służbowego do celów osobistych bez PIT

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
rozwiń więcej
Korzystanie z telefonu służbowego do celów osobistych bez PIT
Pracodawca nie musi naliczać przychodu pracownikowi, który wykorzystuje służbowy telefon do celów osobistych, jeżeli telefon jest opłacany ryczałtowym abonamentem. Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w i interpretacji indywidualnej z 18 grudnia 2015 r. sygn. IBPB-2-1/4511-465/15/MD.

Spółka planowała udostępnić pracownikom telefony komórkowe. Zasadniczo miały być one wykorzystywane do celów służbowych, jednak pracodawca nie wykluczył incydentalnego wykorzystywania ich do celów prywatnych. Telefon opłacany jest na zasadzie ryczałtowo określonego abonamentu – nie da się więc wyliczyć stawki za minutę połączenia. W związku z tym stanem rzeczy, spółka zwróciła  się z wnioskiem o interpretację podatkową, chcąc dowiedzieć się, czy w takiej sytuacji powstanie po stronie pracownika przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Autopromocja

Zdaniem organu pracownik nie uzyskuje w takiej sytuacji przysporzenia. Podzielenie ryczałtowej kwoty abonamentu przez ilość wykazanych w billingu rozmów prowadziłoby do nieuprawnionego różnicowania wartości tego samego świadczenia. Wartość ta byłaby różna w zależności od ilości rozmów mimo że kwota abonamentu nie uległa zmianie. W związku z tym niemożliwym jest jednoznaczne określenie przychodu przypadającego na konkretnego pracownika i przychód nie może powstać.

Dyrektor Izby podkreślił, „(…) że ustawowe pojęcie nieodpłatnych świadczeń musi być zawsze interpretowane w konkretnym kontekście, a nie w oderwaniu od niego z pominięciem okoliczności realizacji pewnych uprawnień, zjawisk gospodarczych i zdarzeń prawnych.” oraz wskazał, iż „(…)w sytuacji niemożliwości jednoznacznego określenia przychodu przypadającego na konkretnego pracownika, po stronie takiego pracownika nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”

Interpretacja sytuuje korzystną dla podatnika wykładnię przepisów ustawy o PIT. Oparto ją na wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r (sygn. akt K 7/13), w którym to TK zdefiniował w kontekście przychodu podatkowego wymóg możliwości określenia wartości świadczenia przypadającego na konkretnego podatnika. To kolejny przykład mniej restrykcyjnego podejścia fiskusa do kwestii świadczeń pracowniczych. Mimo tego, zalecamy zabezpieczenie ryzyka podatkowego poprzez wystąpienie do ministra finansów o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Oferujemy wszelką pomoc w tym zakresie.

Dorota Białas, doradca podatkowy, Associate Partner w Rödl & Partner Wrocław

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...