Kilometrówka za jazdy prywatnym autem w celach służbowych nie jest przychodem pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2015 r. (K 7/13) określił warunki, których spełnienie powoduje powstanie przychodu przez pracownika, tj.:
REKLAMA
- po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Zatem wypłacony pracownikowi zwrot kosztów poniesionych przez niego w związku z użyciem prywatnego samochodu w jazdach lokalnych (niebędących podróżą służbową w rozumieniu Kodeksu pracy) nie powoduje powstania po stronie pracownika przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spółka zaś jako płatnik nie powinna doliczać do przychodów pracownika z umowy o pracę kwoty wypłacanego świadczenia stanowiącego zwrot kosztów z tytułu używania przez niego samochodu prywatnego w celach służbowych do jazd lokalnych.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: „Kilometrówka za przejazd prywatnym samochodem w celach służbowych nie jest przychodem dla pracowników” >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat