Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?

Dorota Gaweł
rozwiń więcej
Krzysztof Komorniczak
Doradca podatkowy, prawnik
rozwiń więcej
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Czy e-fakturą można udokumentować wydatek dla potrzeb ulgi internetowej?
Odliczenie od dochodu wydatków na używanie sieci internet jest jedną z najczęściej stosowanych ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. W praktyce jednak połączenie postępu technologicznego oraz przepisów podatkowych spowodowało szereg wątpliwości dotyczących zasad jej rozliczenia. W szczególności, czy można dokumentować wydatki na Internet w tej uldze e-fakturami zwanymi także ekofakturami.

Ustawa o PIT, w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r., wskazuje na prawo do odliczenia ponoszonych przez podatników wydatków z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Autopromocja

Odliczenie to stosuje się jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 26 ust.6a w zw. z art. 26 ust 7 pkt 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) .

Zgodnie z §3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119) faktury mogą być wystawiane i przesyłane w formie elektronicznej, pod warunkiem uprzedniej akceptacji tej formy przez odbiorcę faktury.

Akceptacja ta może być wyrażona w formie pisemnej lub elektronicznej.

Ponadto rozporządzenie ogranicza wystawianie, przesyłane i przechowywane w formie elektronicznej faktur warunkiem, że autentyczność ich pochodzenia i integralność ich treści będą zagwarantowane:
- bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, lub
- poprzez wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli zawarta umowa, dotycząca tej wymiany, przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych.

W opinii Ministerstwa Finansów tylko dokumenty spełniające powyższe wymagania, można było uznać za faktury elektroniczne uprawniające do skorzystania z omawianej ulgi, na równi z fakturami w formie papierowej.

Jeżeli więc otrzymywane pocztą elektroniczną faktury zabezpiecza podpis elektroniczny z kwalifikowanym certyfikatem, nie zachodzą żadne wątpliwości co do udokumentowania wydatków, jako warunku odliczenia.

Prawa tego nie dawały natomiast ekofaktury czy e-faktury przesyłane przez operatorów w formie obrazu faktury drogą elektroniczną na podany przez siebie adres e-mail lub udostępniane takiego obrazu na stronie internetowej operatora.

Skorzystanie z tej formy dokumentowania, zdaniem resortu nie realizowało wymogów przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym wyłączało możliwość skorzystania z odliczenia. Z takim wyjaśnieniem spotykamy się w broszurze informacyjnej wydanej przez Ministerstwo, a dotyczącej zasad korzystania z ulgi, która jednak oficjalną wykładnią prawa nie jest.

Z powyższym stanowiskiem nie chcieli zgodzić się bardziej postępowi użytkownicy internetu, którzy zrezygnowali z tradycyjnych faktur otrzymywanych przez dostawców z uwagi na niedogodności związane z ich przechowywaniem bądź w trosce o środowisko naturalne.

Tym bardziej, że argumentacji resortu nie podzielił także Naczelny Sąd Administracyjny dokonując prowspólnotowej wykładni przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, że w odniesieniu do faktur sporządzanych i przekazywanych w formie elektronicznej, a następnie drukowanych i przechowywanych przez podatników w formie papierowej ustawodawca nie zawarł wymogu ich kwalifikowanego uwierzytelniania - w przeciwieństwie do faktur przechowywanych w formie elektronicznej (orzeczenie z dnia 20 maja 2010 r., sygn. I FSK 1444/09).

To z kolei oznaczałoby pełne prawo podatników odliczających koszty internetu w rozliczeniach podatku dochodowego w oparciu o wydrukowane e-faktury. Co więcej, z orzeczenia NSA należy wysnuć wniosek, że taki, korzystny dla podatników stan prawny miał miejsce od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, zatem od tej chwili urzędy winny traktować drukowane e-faktury, jako dowody w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ostatecznie jednak Ministerstwo Finansów zmieniło swoje stanowisko dopiero pod wpływem zmian jakie wynikają ze zliberalizowanych przepisów ustawy o PIT oraz apeli użytkowników. Obowiązujące począwszy od stycznia 2011 roku uregulowania wskazują bez żadnych już wątpliwości, że w rozliczeniach za rok 2011 jako podstawę do skorzystania z ulgi będzie można wykorzystywać również ekofaktury czy efaktury.

Rozliczając podatek za rok 2011 do ulgi wystarczy bowiem dokument stwierdzający poniesienie wydatku, zawierający dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty.

W wydanym oświadczeniu resort uznał, że urzędy skarbowe już w rozliczeniach składanych za rok 2010 będą respektowały ekofaktury, dzięki czemu znaczna część podatników uniknie wątpliwości.

Czy faktura elektroniczna wystarcza do ulgi internetowej?

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Nie zmienia to jednak faktu, że należałoby uznać, iż prawo to przysługiwało podatnikom już wcześniej, na co pośrednio wskazuje powołany wyrok NSA, a tym samym podatnicy, którzy w obawie przez zakwestionowaniem prawa do odliczenia, nie korzystali dotychczas z ulgi, mogą obecnie skorygować zeznania podatkowe za poprzednie lata, w oparciu o posiadane e-faktury.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...