IP BOX – fiskus utrudnia programistom (i nie tylko) korzystanie z niższego podatku

Bartosz Gebel, doradca podatkowy
Bartosz Gebel, doradca podatkowy. Ergotax biuro rachunkowe. Ergotax kancelaria doradcy podatkowego.
rozwiń więcej
Biuro rachunkowe ERGOTAX
Księgowi & doradcy podatkowi
rozwiń więcej
IP BOX – fiskus utrudnia programistom (i nie tylko) korzystanie z niższego podatku
Czym IP BOX jest, nie trzeba tłumaczyć coraz większej ilości programistów w Polsce. 5% opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej stanowi znaczące ograniczenie obciążenia podatkowego tych przedsiębiorców, którzy mogą z tego rozwiązania skorzystać.

IP Box, programista, interpretacja indywidualna

Żeby mieć pewność co do tej możliwości, większość programistów korzysta z pomocy doradców podatkowych i występuje z wnioskami do dyrektora KIS o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.

Autopromocja

Fiskus jednak coraz częściej (niezgodnie z prawem) przerzuca na wnioskodawcę ciężar rozstrzygnięcia problemów prawno-podatkowych (chociażby w określeniu, czy w danym przypadku występują prawa autorskie), a na zadane w tym zakresie we wniosku pytania unika odpowiedzi (i przerzuca ją na wnioskodawcę właśnie). Ponadto uniknięcie odpowiedzi na takie pytanie ze strony wnioskodawcy będzie najprawdopodobniej związane z odrzuceniem wniosku przez organ. Dochodzi więc do sytuacji, że to wnioskodawca musi określić stan prawno-podatkowy, nie zaś organ i w tej sytuacji organ nie wyda interpretacji (nawet "warunkowej"), tylko w ogóle odmówi jej wydania.

Wg nas nie jest to właściwe podejście, bowiem to KIS powinien taki aspekt rozpatrzyć również wtedy, gdy jest to związane z analizą przepisów innych niż podatkowe.

Takie podejście KIS wg nas narusza art. 14b par. 1 w zw. z art. 14c par. 1 Ordynacji Podatkowej poprzez niepoddanie analizie wszystkich regulacji prawnych mających wpływ na zakres opodatkowania i pozostawienie wniosku zapewne bez rozpatrzenia, gdyby nie udzielić odpowiedzi na wezwanie do uzupełnień w tym zakresie. Co istotne, jeżeli pojęcia z przepisów prawa podatkowego odwołują się do innych dziedzin prawa, to norma prawnopodatkowa będzie w tym przypadku zbudowana nie tylko z przepisów ustawy o PIT, ale również np. z ustawy o prawie autorskich i prawach pokrewnych. Tym samym wszystkie przepisy tworzące ww. normę powinny być przez KIS brane pod uwagę. Takie podejście KIS w przypadku warunkowej interpretacji (czyli niejednoznacznej) uzależnia ochronę od nierozstrzygniętego przez siebie zagadnienia (tj. odpowiedniego określenia, czy w danym stanie występuje kwalifikowane prawo własności intelektualnej).

Przykładowo NSA w swoim wyroku z 2019/08/01 (II FSK 2743/17) przytoczył postanowienie organu stwierdzające, że "organ interpretacyjny nie może wydać interpretacji na podstawie jakichkolwiek, nieskonkretyzowanych przez wnioskodawcę regulacji prawnych. Zdaniem organu interpretacyjnego, jeżeli wniosek jest w tym względzie niepełny lub niejasny (nieprecyzyjny), wówczas nie daje organowi podstawy do zajęcia stanowiska w indywidualnej interpretacji." A contrario, jeżeli wniosek zawiera wszystkie niezbędne do oceny przez organ informacje (szczegółowy opis stanu faktycznego, podstawę prawną, zadane pytania, czy stanowisko wnioskodawcy), nie może się on uchylać od wydania interpretacji, a ponadto nie powinien również żądać od wnioskodawcy rozstrzygnięcia części z zadanych w tym wniosku pytań, bądź przenosić na wnioskodawcę ciężar określenia jego sytuacji prawno-podatkowej, której rozstrzygnięcie przez organ podatkowy jest kluczowe do wydania interpretacji indywidualnej. Przykładowo zadane pytanie, "czy wytworzone, a także ulepszone przez Wnioskodawcę oprogramowanie komputerowe stanowi utwór, podlegający ochronie w zakresie praw autorskich?" choć nie jest związane wprost z prawem podatkowym, to - jak stwierdzono powyżej - powinno ono być rozpatrzone z uwzględnieniem innych przepisów, szczególnie, jeśli są one wskazane we wniosku.

Wezwania do uzupełnień w zakresie złożonych wniosków dot. IP BOX w terminie 7 dni stały się już normą. O ile przy niewielkiej ilości pytań ze strony organu podatkowego w terminie tym możliwe było udzielenie odpowiedzi, o tyle w przypadku kilkudziesięciu pytań (a tak było np. w zakresie indywidualnej interpretacji podatkowej z 6 kwietnia br. nr 0115-KDIT3.4011.757.2020.3.JG, przed której wydaniem organ zadał aż 39 pytań) terminowe udzielenie odpowiedzi może być niezwykle utrudnione.

3 miesiące na wydanie interpretacji

Utrudnieniem jest również aspekt czasowy. Wraz z tarczą antykryzysową 4.0 zmienione przepisy dały organom podatkowym dodatkowe 3 miesiące na wydanie interpretacji - czyli obecnie proces ten może trwać 6 miesięcy (nie licząc okresu związanego z uzupełnieniem wniosku).

W przypadku sporu z naczelnikiem urzędu skarbowego i po wyczerpaniu środków odwoławczych od wydanej przez niego decyzji w II instancji (tj. u dyrektora izby administracji skarbowej) podatnikom pozostanie tylko droga sądowa w zakresie dochodzenia swoich praw. Wygląda na to, że problem ten może narastać w najbliższej przyszłości i w praktyce doprowadzić do sytuacji, gdzie instytucja interpretacji indywidualnej nie będzie spełniać swojej funkcji, a ulga IP BOX straci na znaczeniu.

Bartosz Gebel
Doradca podatkowy - nr wpisu 13557

Zespół Ergotax

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...