REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga IP Box 2020 - wskaźnik Nexus i inne problemy praktyczne

Mirosław Siwiński
Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923
Advicero Nexia
Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa
Ulga IP Box 2020 - wskaźnik Nexus i inne problemy praktyczne
Ulga IP Box 2020 - wskaźnik Nexus i inne problemy praktyczne

REKLAMA

REKLAMA

IP Box jest nową zachętą podatkową, która cieszy się dużym zainteresowaniem w obszarze IT i nowych technologii. Wysokość ulgi wynosi 5% w stosunku do dochodu kwalifikowanego z praw własności intelektualnej i uprawnia do zmniejszenia stawki podatkowej PIT lub CIT, w zależności od adresowanego podmiotu. Należy jednak podkreślić, że tego typu opodatkowanie dotyczy jedynie części zwanej tzw. dochodu kwalifikowanego, nie dotyczy zaś całego uzyskanego dochodu przez dany podmiot.

IP BOX - uwagi wstępne

Za taki przykład stanowić może dochód z autorskiego prawa programu komputerowego. W tym przypadku, za dochód kwalifikuje się należności licencyjne (czyli kwoty związane z użytkowaniem utworzonego programu), czy sprzedaż programu (kwoty uzyskane w związku z przeniesieniem własności praw autorskich). Głównym założeniem IP Box jest zwiększenie zainteresowania w obszarze prac badawczo-rozwojowych w Polsce, a także skupienie innowacyjnych procesów w zakresie tworzenia i komercjalizacji pracy. W konsekwencji ma to przyczynić się do budowania poczucia atrakcyjności i konkurencyjności systemu podatkowego względem firm, które zdecydują się promować innowacje.

Autopromocja

Możliwość skorzystania z 5% stawki podatku została wprowadzona z dniem 1 stycznia 2019 roku i funkcjonuje już na polskim rynku od ponad roku. Jednak ze względu na różnice interpretacyjne organów podatkowych mamy do czynienia z licznymi problemami wynikającymi z nieprawidłowości wprowadzonych regulacji. Liczne spory podatkowe zobligowały Ministerstwo Finansów  do opublikowania 86- stronnicowych objaśnień, które miałyby rozwiązać te problemy. Analiza interpretacji podatkowych pokazuje, że problem dotyczy w szczególności jednoosobowych działalności gospodarczych, które zajmują się oprogramowaniem. Związane jest to z wątpliwościami co do faktycznego pochodzenia dochodu z prawa autorskiego dotyczącego programu komputerowego lub kwestii oprogramowania, które zostało rozwinięte bądź ulepszone.

Podmiot i zakres ulgi IP Box

Zatem kto może być uprawniony do skorzystania z ulgi IP Box? Przede wszystkim podmioty, które spełnią szereg określonych wymagań. Jedną z konieczności jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez podmiot oraz wytworzenie kwalifikowanego IP. Z tego tytułu konieczne jest również uzyskanie dochodu np. z autorskiego prawa programu komputerowego. Niezbędnym jest także rejestrowanie dokumentacji każdego projektu, a także odpowiednie ewidencjonowanie przychodów i kosztów poniesionych w wyniku kwalifikacji praw własności intelektualnej.

Natomiast prawa do skorzystania ze stawki 5% są ściśle określone i zgodnie z ustawą praw własności intelektualnej, do zalicza się do nich m.in. patenty, wzory przemysłowe/użytkowe czy wspominane wcześniej, prawa autorskie do programów komputerowych.

Czym jest wskaźnik Nexus?

Dzięki wskaźnikowi możliwe jest obliczenie preferencyjnego opodatkowania dochodów, które dotyczą praw autorskich i własności intelektualnych. Oznacza to, że obliczymy podstawę opodatkowania czyli kwotę, która finalnie zostanie opodatkowana stawką 5%. Zatem niezbędnym jest prawidłowe obliczenie wskaźnika, który prezentuje się następującym wzorem:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
IP BOX

Gdzie litery oznaczają kolejno:

a – koszty działalności B+R związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac B+R związane z podmiotami niepowiązanymi,
c – nabycie wyników prac B+R związane z podmiotami powiązanymi,
d – nabycie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej B+R.

Co ważne, zgodnie z objaśnieniami MF, wskaźnik Nexus nie może przekraczać wartości 1. W takim przypadku, kwalifikowany dochód będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki.

Liczne kontrowersje pojawiają się w przypadku podmiotów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy po wyliczeniu zgodnie ze wskaźnikiem Nexus uzyskują wartość 0 przy liczniku bądź mianowniku. Przykładem jest interpretacja opublikowana dnia 30 marca 2020 roku (0112-KDIL2-1.4011.162.2019.2.TR), w której to, Dyrektor KIS nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi w stosunku do pytania, czy prawidłowym jest uznanie wskaźnika Nexus = 1, przy liczniku i mianowniku = 0. Takie też wartości zaprezentowano w objaśnieniach, które wskazują, iż należy podwyższyć do liczby 1, gdy wartość ta jest niższa od tej wartości.

IP Box, a umowy B2B

Umowy B2B są istotną kwestią z punktu widzenia programisty, ze względu na zawarte w objaśnieniach MF sformułowanie dotyczące przeniesienia prawa własności intelektualnej między podmiotami. MF wskazuje, że w sytuacji zawartych umów B2B i związane z tym koszty należy ujmować w literze „d” odpowiednio do wzoru wskaźnika Nexus. W związku z tym, koszty z przeniesienia autorskiego prawa do oprogramowania komputerowego pomniejszą dochód kwalifikowany odpowiednio o tę kwotę.

Mimo obszernych objaśnień Ministerstwa Finansów, w dniu 30 grudnia 2019 roku została wydana interpretacja, w której podmiot w ramach umowy B2B zlecał część prac programistycznych i nabywał prawa majątkowe. Organ podatkowy uznał, że tworzenie nowych programów komputerowych i związane z tym koszty kwalifikują się do uwzględnienia w literze „b”.

Takie różnice powodują, że sytuacja przedstawiona w objaśnieniach wydaje się niekorzystna dla podatnika. Natomiast opinia organu podatkowego w interpretacji indywidualnej skłania do twierdzeń, że sytuacja ta staje się zupełnie odmienna co do sformułowanych wniosków MF. Wzajemnie wykluczające się kwestie powodują, iż podmioty niebezpodstawnie mają wątpliwości co do stosowań ulgi IP Box. Należy więc tutaj zwrócić uwagę na sposób nabywania praw majątkowych w umowach B2B, a także na odpowiednią klasyfikację względem ustawy CIT i związane z pracami i działalnością badawczo-rozwojową. Do spornych twierdzeń organów podatkowych należy dodać również faktycznie zaistniałe sytuacje związane z chęcią korzystania z ulgi obu podmiotów (programisty i spółki jednocześnie).

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Dochód IP Box, a usługi oprogramowania

W przypadku usług oprogramowania istnieje możliwość skorzystania z umów licencyjnych związanych z oprogramowaniem komputerowym. W wyniku czego za dochód uznaje się otrzymywane kwoty wynikające z tej umowy, które związane są z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszaniem programu komputerowego. Jest to jedna z możliwości kalkulowania dochodu IP Box, ponieważ w wyniku stosowania art. 24d ust. 7 ustawy CIT, w zależności od rodzaju kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej podmiot powinien stosować zasady cen transferowych. Należy jednak pamiętać, że rozpatrywana sprawa zależy tutaj od sytuacji danego podmiotu i charakteru świadczonej usługi.

Tworzenie, ulepszanie i modyfikacja programów komputerowych

Wątpliwym wątkiem dla organów podatkowych jest również proces tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych. Kwestie sporne dotyczą tutaj zagadnienia, czy w możliwe jest zastosowanie ulgi 5%.

W objaśnieniach Ministerstwa Finansów, znajduje się informacja, która wskazuje, iż programy komputerowe opracowywane są w formie kodu źródłowego, tak więc mimo ulepszeń i modyfikacji programista nadal wykonuje czynności twórcze i tym samym spełnia on w dalszych ciągu zakres autorskiego prawa programowania komputerowego.

Tak też zostało potwierdzone w interpretacji podatkowej, w której podmiot prowadził jednoosobową działalność gospodarczą oraz świadczył usługi polegające na ulepszeniu i rozwijaniu przestarzałych programów. Ponadto możliwe jest też, iż jego działanie przyczyni się do stworzenia zupełnie nowych funkcjonalności, które nie występowały w zakresie praktyki tych podmiotów. W interpretacji podatkowej z dnia 17 lipca 2020 roku, Dyrektor KIS wskazuje, że podejmowana działalność przez podmiot, który tworzy oprogramowanie komputerowe bądź jego część stanowi działalność badawczo-rozwojową, a w konsekwencji kwalifikuje się do objęcia preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według stawki 5%.

Należy jednak wspomnieć, że mimo powyższych zapisów, dyrektor KIS dnia 28 stycznia 2020 r. wydał interpretację indywidualną (0115-KDIT1.4011.2.2019.3.DW), gdzie podmiot składający wniosek, wkomponowywał swoje wytworzone części do istniejącego programu komputerowego, które jak podkreślił nie są samodzielną aplikacją. Podkreślił, że przychód z tego tytułu nie jest powiązany z tworzeniem utworu zgodnie z autorskim prawem do programu komputerowego. Natomiast zaznaczył, że jest to tworzenie zupełnie nowego elementu do funkcjonującego programu. W konsekwencji organ podatkowy uznał, iż podmiot ten nie jest uprawniony do skorzystania z 5% ulgi.

Podsumowując, zaprezentowane w dniu 16 lipca 2019 roku objaśnienia Ministerstwa Finansów mimo obszernej próby omówienia, nie stanowią odpowiedzi na szeroki zakres wątpliwości podatników. Wskaźnik Nexus nadal nie jest w pełni transparentnym narzędziem, który eliminuje problem związany z ulgą IP Box, chociażby ze względu na występujące kwestie sporne wyniku „0” w liczniku czy mianowniku. Nadal budzącymi wątpliwościami są kwestie umowy B2B związane z zakupem prac badawczo–rozwojowych. Natomiast brak określenia jasnych i konkretnych zasad na temat powyższego, sprawia, że problematycznym staje się ustalenie kwalifikacji praw własności intelektualnej.

Mirosław Siwiński, Doradca Podatkowy, Radca Prawny, Partner w Advicero Nexia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA