Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego

Klaudia Pastuszko
rozwiń więcej
Jak rozliczyć w rocznym PIT darowizny przekazane na cele kultu religijnego / MWmedia
W deklaracji rocznej PIT odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają darowizny przekazane na cele kultu religijnego. Odliczenie to jest limitowane, co oznacza, że odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu.

Autopromocja

Darowizna na cel kultu religijnego

Za darowizny przekazane na cele kultu religijnego uważa się darowizny przekazane dla kościołów, związków religijnych oraz kościelnych osób prawnych, zarówno przeznaczone na ich utrzymanie (ogrzewanie, prąd, szaty liturgiczne etc.), jak i ofiary przekazywane zwyczajowo duchownym przy realizacji sakramentów lub innych okazji kościelnych (na przykład przekazanie środków na mszę świętą, podczas której dochodzi do obrzędu chrztu). Podlegają one odliczeniu od podatku dochodowego osób fizycznych.

Kwota odliczenia darowizny

Przy darowiźnie przekazywanej na cele kultu religijnego, podobnie jak przy darowiźnie na cele określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, odliczeniu podlega cała kwota dokonanej darowizny, jednak nie może być to więcej niż 6% uzyskanego przez darczyńcę dochodu. Limit ten obowiązuje także przy odliczeniu z tytułu honorowego krwiodawstwa.

Jeżeli przedmiotem darowizny są towary objęte podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny.

Cele kultu religijnego

Według słownika języka polskiego kult religijny oznacza: „zewnętrzny aspekt religii w odróżnieniu od teoretycznej doktryny; ogół obrzędów religijnych jakiejś religii, całokształt czynności religijnych”. W związku z brakiem definicji legalnej sformułowania „cele kultu religijnego”, znaczenie tego zwrotu należy wyprowadzić z orzecznictwa oraz ze stanowiska doktryny.

Zgodnie z interpretacją Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 9 listopada 2012 r., sygn. ITPB2/415-736/12/MM, wyprowadzić można definicję (powtórzoną później w interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. IBPBII/1/415-781/13/JP) w następującym brzmieniu: „Darowizny na cele kultu religijnego, to środki zadysponowane w szczególności na: budowę kościoła, remont kościoła, wyposażenie kościoła, zakup przedmiotów liturgicznych. Z kolei adresatami tych darowizn mogą być m.in. kościoły, związki religijne czy kościelne osoby prawne (zakony, parafie itd.)”.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Szerszą definicję znajdujemy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2016 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-526/16-2/MR, gdzie za wydatki na cele kultu religijnego uznaje się:

- koszty zakupu komunikantów, hostii, wina mszalnego, naczyń liturgicznych, bielizny kielichowej, szat liturgicznych, obrusów, ksiąg liturgicznych itd.;

- wydatki na wystrój pomieszczeń służących do obrzędów liturgicznych - na zakup: organów, ołtarza, ławek, krzeseł - i wszelkich innych mebli pomagających w sprawowaniu obrzędów religijnych, wazonów, kwiatów i różnych materiałów dekoracyjnych związanych z liturgią;

- wydatki związane z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją kościołów, kaplic oraz domów zakonnych Zgromadzenia, w szczególności wydatki na energię elektryczną, ogrzewanie, wodę, wywóz śmieci, środki czystości, sprzęt elektrotechniczny, sprzęt elektroniczny, sprzęt i narzędzia służące do utrzymania porządku oraz wydatki na umeblowanie domów zakonnych Zgromadzenia;

- wydatki związane z utrzymaniem i bieżącą eksploatacją domów rekolekcyjnych Zgromadzenia, w których jest prowadzona formacja religijna: wydatki na umeblowanie, energię elektryczną, ogrzewanie, woda, wywóz śmieci, środki czystości, potrzebny sprzęt nagłaśniający, sprzęt elektroniczny służący do prowadzenia spotkań;

- wydatki związane z prowadzeniem rekolekcji: materiały biurowe, ulotki o rekolekcjach, foldery o Zgromadzeniu, o domach Zgromadzenia, wszelkie materiały promocyjne propagujące życie wiarą i zachęcające do szerzenia kultu religijnego;

- w ramach posłannictwa Zgromadzenia głoszenia wiary na całym świecie (Zgodnie z Konstytucjami Zgromadzenia - „jesteśmy posłane i poświęcone powszechnej misji Kościoła zgodnie z naszymi priorytetami” (K35), Chcemy iść do wszystkich jak Chrystus... (K39) Każda siostra jest posłana, gotowa wyjechać ze swojego kraju lub w nim pozostać, aby odpowiedzieć na potrzeby ewangelizacji (K42)) koszty kursów językowych i formacyjnych lub wszelkiego rodzaju innych potrzebnych na misjach kursów poszerzających umiejętności zawodowe potrzebne na misjach siostrom przygotowującym się do wyjazdu na misje, bilety dla sióstr misjonarek, koszty wszelkich szczepień i oraz obsługi medycznej i leków związanych z wyjazdem sióstr misjonarek naszego Zgromadzenia na misje, jak również rekonwalescencji sióstr misjonarek dotkniętych chorobami nabytymi w związku z głoszeniem Ewangelii w krajach misyjnych i powracających na leczenie do kraju - w ramach głoszenia wiary na całym świecie;

- wydatki na remonty kościołów, kaplic, domów zakonnych Zgromadzenia i domów rekolekcyjnych Zgromadzenia;

- wydatki sióstr Zgromadzenia związane z uczestnictwem w rekolekcjach, sesjach dotyczących formacji religijnej;

- koszty zakupu śpiewników, książek, pomocy do formacji religijnej oraz czasopism religijnych.

Darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła


W jaki sposób można odliczyć darowiznę?

Darowiznę można odliczyć w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37), w załączniku PIT/O. Podlega ona odliczeniu w danym roku podatkowym tylko wtedy, gdy była ona w nim dokonana. Wskazać należy kwotę darowizny pieniężnej lub w wypadku świadczenia niepieniężnego jego wartość w części B wniosku, a ponadto także dane obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy oraz adresu w części D.

Do zeznania załączyć należy dokument potwierdzający wartość przekazanej darowizny. Za taki dokument uważa się:

- potwierdzenie wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku inny niż rachunek płatniczy - w przypadku darowizny pieniężnej;

- dowód, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu, czyli tak zwane pokwitowanie darowizny - w przypadku darowizny niepieniężnej.

Jakie darowizny nie podlegają odliczeniu?

Odliczeniu od dochodu nie podlegają darowizny:

a) przekazane na rzecz osób fizycznych,

b) przekazane na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego oraz pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, a ponadto wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami,

c) zwrócone w jakiejkolwiek formie -  tym przypadku obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu,

d) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,

e) odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

KSeF - od kiedy? E-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
28 kwi 2024

KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...